آخرین اخبار از مرگ دلفین‌های جاسک

مادری که خودش را سزارین کرد

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد دلفین‌های تلف شده در اطراف بندر جاسک جزو ۵ گونه دلفین خلیج‌فارس و دریای عمان نبوده و گونه جدیدی بوده‌اند، تاکید کرد: شمار دلفین‌های کشته شده دیروز افزایش یافت به ۷۳ دلفین رسید.


دکتر نبوی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه دلفین جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض Red list IUCN است، افزود: مشاهدات انجام شده نشان می‌دهد بر روی بدن این دلفین‌ها خالهای زخم مانند وجود دارد. از سوی دیگر از دهان و بینی تعدادی از این دلفین‌ها نیز خونریزی صورت گرفته که این امر می‌تواند ناشی از گیر کردن در تور صیادی باشد.عامل مرگ۷۹دلفین یکماه پیش در اطراف جاسک به احتمال زیاد تور صیادی بوده است


وی با اشاره به این که دلفین‌ها از گونه‌های همراه ماهی‌های تن هستند، بزرگترین خطری که دلفین‌ها را تهدیدمی‌کند تورهای صیادی عنوان کرد و گفت: بر اساس اطلاعات محلی و منطقه‌ای عامل مرگ ۷۹ دلفین که لاشه آنها حدود یک ماه قبل در اطراف جاسک کشف شد به احتمال زیاد تور صیادی بوده است.


معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در سالهای ۸۲ و ۸۳ هم مورد مشابهی در این زمینه رخ داده است افزود: بررسی‌های انجام شده در آن زمان نشان داد عامل مرگ ۶۲ دلفین یک کشتی صیادی بوده است که به نظر می‌رسد در حادثه قبلی مجددا این موضوع تکرار شده است.


وی با اشاره به هماهنگی انجام شده با آزمایشگاه‌های مراکز علمی برای بررسی علل مرگ و میر دلفین‌ها به ایسنا گفت: بر اساس اقدامات انجام شده تعدادی از دلفین‌های تلف شده، به صورت فریز روز دوشنبه صبح به تهران می‌رسد که مستقیما به این آزمایشگاه‌ها ارسال خواهند شد.


معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: بررسی‌های میدانی نشان داده است دلفین‌های تلف شده از یک گونه بوده اما برای بررسی گونه دلفین‌ها و علل مرگ و میر وسیع آنها جلسه‌ای بعد از ظهر شنبه با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست، رییس سازمان شیلات کشور و سازمان بنادر و کشتیرانی برگزار می‌شود. در عین حال در حال مکاتبه با مراکز علمی داخلی و خارجی هستیم تا از آنها نیز در این زمینه کمک بگیریم.


وی با اشاره به اینکه پستانداران دریایی از یک سیستم ردیابی برای مهاجرت خود استفاده می‌کنند تصریح کرد: در صورتی که این سیستم دچار اختلال شود جهت‌یابی این پستانداران بهم می‌خورد.

مرگ ۷۳ دلفین در اطراف بندر جاسکاعلام خودکشی برای مرگ و میر دلفین‌ها به دلیل ضعف اطلاعاتی است


نبوی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود مرگ و میر اخیر دلفین‌ها نوعی خودکشی بوده است، به ایسنا گفت: ما به دلیل عدم شناخت و ضعف اطلاعات می‌گوییم خودکشی. اما شخصا به عنوان یک اکولوژیست دریایی معتقدم خودکشی در کار نیست و این امر به دلیل اختلالات ایجاد شده در رفتار و سیستم‌های جهت یابی این پستانداران است.


وی افزود: اگرچه پراکنش مرگ و میر دلفین‌ها در یکماه گذشته نسبت به مورد اخیر متفاوت بوده است اما ممکن است عامل آن یکی باشد.


معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان تاکید کرد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد هم‌اکنون در خلیج فارس ۵ گونه دلفین، ۵ گونه وال، یک گونه پورپویز و یک گونه گاو دریایی زیست می‌کند.


گفتنی است مقارن با ساعت ۹ صبح روز دوم آبان ماه در دهانه خورگنگان واقع در ۶۰ کیلومتری شرق شهر جاسک لاشه ۷۳ دلفین در ساحل کشف شد. همچنین حدود یک ماه قبل نیز لاشه ۷۹ دلفین دیگر در همین حوالی کشف شده بود.


هنوز علت قطعی مرگ و میر دلفین‌ها مشخص نشده است.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

در حاشیه برگزاری کنسرت موسیقی در اهواز و اصول گرایی!

 اختلاط دختر و پسر و بزن و بکوب و رقص...

مادری که خودش را سزارین کرد

انتشار اولین تصویر ازجسدبن‌لادن(+۱۸)

مهر: شبکه خبری سی ان ان گزارش داد که سرکرده...

مادری که خودش را سزارین کرد

مردم سالانه چهارصد‌ میلیارد تومان به کمیته امداد می‌دهند

سرپرست کمیته امداد امام خمینی “ره” کشور گفت : مردم...

دانلود کتاب حجاب

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب