آیت‌الله مصباح: بانک‌های کشور، گرفتار ربا

مادری که خودش را سزارین کرد

آیت‌الله مصباح یزدی در همایش «ربا در نظریه و عمل»، نظام اقتصادی کشور را یک نظام ربوی دانست و بر ضرورت اصلاح آن تأکید کرد.

به گزارش رسا، آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی صبح پنجشنبه در همایش ربا در نظریه و عمل، چالش‌ها و راهکارها، که در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد، از حاکم نبودن نظام اقتصاد اسلامی در کشور انتقاد کرد و گفت‌: هم‌اکنون پس از گذشت ربع قرن از پیروزی انقلاب، متأسفانه وضع اقتصادی کشور از جهات مختلف جای نگرانی دارد.

وی افزود: اقتصاد کشور ما مانند بسیاری از کشورهای دیگر به مسأله ربا مبتلا است و این مسأله در بانک‌ها، بنگاه‌های اقتصادی و بازار آزاد کاملاً مشهود است.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) راه‌حل‌های موجود در نظام بانکی کشور برای فرار از ربا را حیله‌های شرعی دانست و افزود: حضرت امام خمینی (ره) این حیله‌های فرار از ربا را حرام می‌دانستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه با ذکر داستان اصحاب سبت اظهار داشت: اصحاب سبت هم همین کاری را کردند که ما اکنون انجام می‌دهیم. ما برای فرار از ربا به حیله‌ متوسل می‌شویم، در حالی‌که در قرآن کریم هیچ حرامی مانند ربا تقبیح نشده است و از آن به عنوان «جنگ با خدا و رسولش» یاد شده است.

آیت‌الله مصباح یزدی راهکار برون رفت از معضل ربا را تحقیق و پژوهش در حوزه نظری و عملی این مسئله دانست و خاطر نشان ساخت: تحقیق در مسأله ربا از بهترین جهادهای فرهنگی است. وظیفه پژوهشگران حوزوی است تا بدون توجه به سخنان موافقان و مخالفان و با جرأت و شجاعت نظریه‌های نوینی در این زمینه ارائه دهند و مشکل ربا را حل کنند. البته از سوی دیگر برای اصلاح نظام اقتصادی باید در مرحله عمل هم همه قوا اعم از مجریه، مقننه و قضاییه به این تحقیقات بها دهند تا نظام اقتصادی کشور اصلاح شود.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

بن لادن زنده است و با رهبران طالبان ارتباط دارد

“ملا دادالله” یکى از رهبران اسبق طالبان در مصاحبه اى...

مادری که خودش را سزارین کرد

متن وصیت نامه آیت الله خامنه ای

روزنامه کیهان وصیت نامه آیت الله خامنه ای در سال...

مادری که خودش را سزارین کرد

ازدواج نکردن و بیسوادی راز طول عمر مرد ۱۱۶ ساله

مرد ۱۱۶ ساله اهل حومه کی‌یف، پایتخت اوکراین معتقد است:...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب