استعفای نخست وزیر ایسلند؛ اولین پیامد افشاگری “اسناد پاناما”

سیگموندور گونلاگسون، نخست‌وزیر ایسلند از مقام خود استعفا داد. او مطابق “اسناد پاناما” به سوءاستفاده مالیاتی متهم شده است. او نخستین قربانی …

استعفای نخست وزیر ایسلند؛ اولین پیامد افشاگری

سیگموندور گونلاگسون، نخست‌وزیر ایسلند از مقام خود استعفا داد. او مطابق “اسناد پاناما” به سوءاستفاده مالیاتی متهم شده است. او نخستین قربانی انتشار افشاگری‌‌های مالی مشهور به “اسناد پاناما” محسوب می‌‌شود.

به گزارش فایل دانلودر و به نقل از ایران جیب، معاون رئیس حزب پیشرو ایسلند، که در دولت ائتلافی به ریاست سیگموندور گونلاگسون، شرکت دارد، اعلام کرد که نخست وزیر ایسلند از مقام خود استعفا داده است. نخست وزیر ایسلند ساعتی قبل از استعفا، خواهان انحلال پارلمان شده بود اما رئیس جمهور کشور با خواست او موافقت نکرد.

“اسناد پاناما” نخست وزیر ایسلند را متهم می‌‌کنند که میلیون‌‌ها دلار سرمایه را تحت پوشش شرکتی قرار داده که عملکرد اصلی آن گریز از پرداخت مالیات بوده است.

​نخست وزیر پس از مدتی نیمی از سهام شرکت مزبور را به قیمت یک دلار به همسر خود فروخته است. نخست وزیر ایسلند می‌‌گوید که این عمل غیرقانونی نبوده و همسرش از نظر مالی سودی نبرده است.

اما اوراق افشاشده‌ی موسوم به “اسناد پاناما”، این شرکت خارجی متعلق به همسر نخست وزیر، از اموال هنگفتی استفاده کرده است.

شامگاه دوشنبه (۴ آوریل) هزاران نفر از مردم ایسلند با حضور در برابر پارلمان کشور خواهان کناره‌گیری نخست وزیر شدند. در همین راستا نیروهای مخالف دولت به نخست وزیر رأی عدم اعتماد دادند. در پی انتشار میلیون‌‌ها سند در ارتباط با پولشویی و تلاش برای فرار از مالیات، بسیاری از افراد ثروتمند و مقامات سیاسی به پنهان کردن ثروت خود زیر پوشش شرکت‌‌های “ساختگی” متهم شدند.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۶ April 2016 | 6:38 pm منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

مجیدسوزوکی با اخراجی‌ها۲ برمی‌گردد

 «کامبیز دیرباز» از پیشنهاد ایفای نقش «مجیدسوزوکی» در پروژه «اخراجی‌ها۲»...

مادری که خودش را سزارین کرد

هندوانه مربع شکل به انگلستان رسید

  جام جم آنلاین – برای اولین بار هندوانه های...

مادری که خودش را سزارین کرد

گزارش تصویری از قلعه بیرجند

    جام جم آنلاین: شهر بیرجند را از قدیم...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب

کارت شارژ رایگان