اینترنت ارزان‌قیمت برای مردم کی محقق می‌شود؟

مادری که خودش را سزارین کرد

دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات گفت: باید بحث کاهش نهایی قیمت اینترنت به مصرف‌کنندگان را به خود شرکت‌ها‌ی ISP واگذار کرد؛ زیرا اگر بتوانند، به طور قطع این کار را خواهند کرد.


عبدالمجید ریاضی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران ‌(ایسنا)‌، در مورد این که چرا با وجود کاهش ۵۰ درصدی قیمت پهنای باند، قیمت اینترنت برای کاربران نهایی تغییری نیافته است، با تاکید بر لزوم بررسی میزان تاثیر کاهش قیمت پهنای باند اینترنت در قیمت تمام‌شده‌ی آن، اظهار داشت: باید بررسی شود که تاثیر پهنای باندی که ISP خریداری می‌کند، در قیمت تمام‌شده، چه میزان است؛ اگر به این نتیجه رسیدیم که این میزان، بخش عمده‌ای را تشکیل می‌دهد، بنابراین با کاهش قیمت آن، اینترنت به صورت ارزانتر در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.


وی با بیان این که مواد اولیه، نیروی انسانی، سرمایه‌گذاری و مواردی از این قبیل، مهم‌ترین عواملی است که در قیمت تمام‌شده‌ی اینترنت و ارایه‌ی آن از طریق سرویس‌دهندگان موثر است، گفت: با توجه به این موارد، به این نتیجه می‌رسیم که کاهش قیمت پهنای باند درصد بسیار کمی ‌از هزینه‌ی ISP‌ها و ICP‌ها را شامل می‌شود، بنابراین کاهش قیمت پهنای باند در ارزان شدن قیمت نهایی آن به مصرف‌کنندگان تاثیر چندانی نخواهد داشت.


دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات، با اشاره به گفته‌ی اکثر ISP‌ها مبنی بر این که درآمد چندانی ندارند، گفت: در این حوزه فضای رقابتی و تجارت آزاد وجود دارد؛ بنابراین باید بحث کاهش نهایی قیمت اینترنت به مصرف‌کنندگان را به خود آن‌ها واگذار کرد.


او با بیان این که بحث اینترنت ارزان قیمت، از ابتدا به منظور کاهش قیمت، هم برای مردم و هم برای سرویس‌دهندگان مطرح شده بود، گفت: اگر این کار را انجام نمی‌دادیم، به طور قطع، بسیاری از سرویس‌دهندگان از این جرگه خارج می‌شدند.


ریاضی با تاکید بر این‌که در صورت ارایه‌ی پهنای باند رایگان به سرویس‌دهندگان نیز تاثیر قیمت چندانی را در ارایه‌ی اینترنت به مصرف‌کنندگان نهایی شاهد نخواهیم بود، گفت: ازجمله راهکارهایی که می‌توان در زمینه‌ی ارایه‌ی اینترنت ارزان قیمت به مصرف‌کنندگان نهایی ارایه داد، بحث توزیع کارت‌ها از تولید به مصرف است؛ به این معنا که توزیع کارت‌ از سرویس‌دهندگان به مصرف‌کنندگان وجود نداشته باشد و هر کاربری به‌صورت دایل‌آپ به اینترنت متصل و هزینه‌ی آن در صورت حساب قبض تلفن وی محاسبه شود.


به اعتقاد ریاضی، زمانی بحث اینترنت ارزان‌قیمت محقق می‌شود که ما شبکه‌ی اینترنت ملی را با پهنای باند زیاد در اختیار داشته باشیم یا ‌هاستینگ‌ سایت‌ها را در داخل کشور انجام دهیم که در این صورت، همه‌ی مسیریابی‌ها در داخل کشور انجام می‌شود.


وی ایجاد IDC داخلی را یکی دیگر از راهکارهای ارایه‌ی اینترنت ارزان‌قیمت در کشور ذکر کرد و گفت: نباید برای تعاملات داخلی به پهنای باند باند خارجی نیاز داشته باشیم؛ البته در این رابطه در حال انجام اقداماتی هستیم و امیدواریم در طول سه سال آینده، بتوانیم بحث اینترنت ارزان‌قیمت را محقق کنیم.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

حراج اینترنتی گوشی همراه دختر بوش با همه شماره های داخلش

جام جم آنلاین : گوشی همراه دختر جرج دبلیو بوش...

مادری که خودش را سزارین کرد

آیا دولت به دنبال حذف چتر حمایتی بازنشستگان است؟

حذف پوشش درمانی و پشتیبانی مالی در برخی قشرهای شاغل...

مادری که خودش را سزارین کرد

بی‌اعتمادی ما نسبت به «الیور استون» بیشتر شد

                 مشاور هنری رییس جمهور گفت : «الیور استون» به تازگی...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب