بهبود رتبه محیط زیستی ایران در جهان

مادری که خودش را سزارین کرد

گزارش شاخص عملکردی محیط زیست در سال ۲۰۰۶ میلادی که اخیرا منتشر شده است نشان می‌دهد که رتبه ایران در مقایسه با شاخص پایداری توسعه در سال ۲۰۰۴ میلادی، از کشورهای درحال توسعه مانند نیکاراگوئه، مکزیک، افریقای جنوبی، اندونزی، چین و هند که شرایط اقتصادی مشابهی دارند، بهتر است.

به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش شاخص عملکردی محیط زیست (EPI (2006 Environmental Performance Index ایران از میان ۱۳۳ کشور جهان با عدد شاخص ۷۰ در مقام ۵۳ قرار گرفته است.

گزارش شاخص عملکردی محیط زیست EPI یک شاخص جدید برای ارزیابی عملکرد زیست محیطی دولت‌ها است که به صورت آزمایشی تهیه و در سال ۲۰۰۶ منتشر شده که حاوی اطلاعات مهمی در خصوص رویکرد کشورهای مختلف جهان در زمینه مسایل محیط زیست است.
تفاوت این شاخص با شاخص پایداری توسعه یا ESI در محدودتر بودن متغیرها و تاکید بیشتر بر عملکرد در زمینه‌های محیط زیست است.

این گزارش به طور مشترک توسط مراکز تحقیقاتی و دانشگاههای یپل و کلومبیا، مجمع جهانی اقتصاد و مرکز تحقیقات کمیسیون اروپا تدوین شده است.

EPI بر دو هدف اصلی حفاظت از محیط زیست از جمله کاهش فشارهای زیست‌محیطی بر سلامت انسان‌ها و ارتقای وضعیت زیست‌بوم‌ها و مدیریت صحیح منابع طبیعی تاکید دارد که این دو مؤلفه توسط ۱۶ شاخص در ۶ زمینه «بهداشت محیط»، «کیفیت هوا»، «کیفیت منابع آب»، «کیفیت منابع طبیعی مولد»، «تنوع‌زیستی و زیستگاه» و «انرژی پایدار» اندازه‌گیری می‌شود.

از سوی دیگر با تعیین اهداف خاص و تعیین فاصله هر کشور نسبت به آنها، EPI زمینه‌ای را برای تحلیل سیاست‌ها و ارزیابی عملکرد دولت‌ها بوجود می‌آورد.

در این رده‌بندی جهانی از میان ۱۳۳ کشور جهان اولین کشور زلاندنو با امتیاز ۸۸ EPI دوم سوئد با ۸/۸۷ EPI و سوم فنلاند با ۸۷ EPI است. همچنین کمترین امتیازها در این زمینه متعلق به نیجر با ۷/۲۵ EPI، چاد ۵/۳۰ EPI و موریتارنی ۳۲ EPI است.

در این رتبه‌بندی وضعیت ایران با کسب رتبه ۵۳ نسبت به ESI 2004 بسیار بهتر ارزیابی شده است. از سوی دیگر کشورهای چین با رتبه ۹۴، هند با رتبه ۱۱۸ و پاکستان با رتبه ۱۲۷ وضعیت چندان مطلوبی در این شاخص ندارند.

در این شاخص ارتباط بین درآمد ناخالص ملی و شاخص EPI در زمینه‌هایی مانند آلودگی هوای داخل منازل، بهداشت عمومی، آب سالم، مرگ و میر کودکان، آلاینده‌های هوای شهر و میزان برداشت چوب معنی‌دار و مثبت است.

در گزارش شاخص عملکردی محیط زیست، همچنین ارتباط بین ESI و حاکمیت مطلوب شامل مبارزه با فساد اداری، قانون گرایی و اهمیت دادن به موضوع محیط زیست بررسی و مشخص شده است که یک رابطه قوی بین این دو وجود دارد.

از مشکلات این مطالعه فقدان دسترسی به آمار روزآمد و دقیق است که متأسفانه در خصوص کشور ما نیز این مسئله همواره صدق می‌کند که انتظار می‌رود روندهای مثبت سالهای گذشته در زمینه ارتقای توانمندی کشور در زمینه تهیه و تدوین آمار زیست‌محیطی و بهبود زمینه مبادلات بین‌المللی در این امر بتوانیم کماکان شاهد ارتقای وضعیت زیست‌محیطی ایران و توسعه پایدار در کشور باشیم.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

آیا ایران بسته پیشنهادی کشورهای ۱+۵ را باز کرده‌ است؟

به گفته‌ی وزیر امور خارجه‌ی کشورمان، ایران بسته‌ی پیشنهاد هسته‌یی...

مادری که خودش را سزارین کرد

گربه شکارچی خرس

 جک گربه‌ای است که دوست ندارد به قلمرو‌اش تعرض شود....

مادری که خودش را سزارین کرد

حلقه گم شده روابط بن لادن و آمریکا

تلویزیون «سی.ان.ان»، از مدت‌ها پیش، به طور مستمر، نوید پخش...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب