حاشیه‌های پخش «مختارنامه» در کشورهای اسلامی

مادری که خودش را سزارین کرد
ابنا نوشت:

مسلمانان و شیعیان عربستان با ارسال پیامک آغاز پخش سریال «مختارنامه» را به یکدیگر تبریک می‏گویند. در امارات متحده عربی، با پخش سریال مختارنامه از شبکه‏های ملی و قرآنی سیمای جمهوری اسلامی ایران، مسلمانان و شیعیان شرق عربستان و دیگر نواحی این کشور، ضمن ابراز شادمانی از پخش این سریال، آن را توفیقی دیگر برای جمهوری اسلامی ایران در مسیر پرده برداری از رازهای سر به مهر تاریخ واقعی اسلام بر شمرده و بر این نکته تأکید دارند که سریال «مختارنامه» بیدار کننده اذهان جوانان مسلمان در برابر تاریخ ستیزان سلفی و وهابی خواهد بود.

مساجد و حسینیه‏های مناطق مختلف عربستان شاهد گفتگوهای مسلمانان و شیعیان این کشور در خصوص پخش این سریال و روشنگری در خصوص قیام مختار ثقفی و مظلومیت اهل بیت عصمت و طهارت است.

از سوی دیگر، گروه‎هایی از جوانان عربستانی با ضبط این سریال، آغاز ترجمه زیرنویس را آغاز کرده و از جمهوری اسلامی ایران خواستار پخش همزمان این سریال به زبان عربی شده‌اند. به اعتقاد این جوانان، سریال «مختارنامه» الگویی مناسب برای حقایق تاریخ واقعی مسلمانان خواهد شد و مانند زلزله بر سر جاهلانی که ریشه در سفیانیان دارند خراب می‏گردد.

شیعیان عربستان همچنین معتقد هستند که در بیان قصه‏های قرآنی و داستان‏های تاریخی توسط هنرمندان مسلمان ایرانی، از تعصب و جاهلیت خبری نیست و آنچه پیش روی بیننده گشوده می‏شود حقایقی مستور مانده است تا امت اسلامی بر فضایل پنهان مانده خود همچنان بی‏خبر بماند.

در امارات متحده عربی نیز مسلمانان مقیم این کشور، از اولین قسمت سریال «مختارنامه» به شدت استقبال کرده و بسیاری از آنها اقدام به ضبط و تکثیر آن کرده‌اند.

پیشتر از جنوب عراق و بصره نیز خبر رسیده بود مبنی بر اینکه اهالی این منطقه با زمزمه‏های یا الثارات الحسین و اشک به استقبال جدیدترین ساخته تاریخی، مذهبی داود میرباقری کارگردان اینگونه آثار رفته‏اند.

در حالیکه در بسیاری از کشورهای منطقه، تیتراژ ابتدایی این سریال بویژه پرتاب خون توسط حضرت اباعبدالله الحسین، بصورت بلوتوث و همراه با نوحه عربی مورد استفاده قرار گرفته و بسیاری از مسلمانان به همراه این صحنه کوتاه، ولی تأثیرگذار برای مظلومیت ثارالله اشک ریختند، در عراق مردم اعتقاد دارند با پخش قسمت اول سریال «مختارنامه» محرم زودتر آغاز شده است.

مطالب مشابه

پروژه طراحان عملیات روانی علیه رسانه ملی

رئیس رسانه ملی در پاسخ به سوالی درباره بودجه سال...

گفتگو با هاتف علیمردانی، کارگردان فیلم «هفت ماهگی»

روزنامه اعتماد: دهه هفتادی‌ها آدم‌های عجیبی‌اند. نه مثل متولدین دهه...

«کلاه پهلوی» در انتظار گردهم‌آمدن دوباره بازیگران

«کلاه پهلوی» در انتظار گردهم‌آمدن دوباره بازیگران خبرگزاری فارس: بازنویسی...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب