حدود ۷۰ درصد آب در بخش کشاورزی هدر می‌رود

مادری که خودش را سزارین کرد

یک استاد دانشگاه گفت: آبیاری بهینه و بهره‌برداری صحیح از آب مهمترین عامل در افزایش تولید محصولات کشاورزی محسوب می‌شود.


محمد جعفر بهتاش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) توضیح داد: بهره‌برداری از آب به شیوه‌های مختلف آبیاری صورت می‌گیرد و شامل آبیاری غرق آبی، سیفونی و آبیاری نقلی است. عمده‌ترین روش آبیاری، آبیاری به روش تحت فشار است.


وی افزود: برای تولید هر یک از محصولات کشاورزی یکی از روش‌های آبیاری استفاده می‌شود و البته بسیاری از محصولات را نمی‌توان به روش آبیاری تحت فشار آبیاری کرد.


بهتاش تصریح کرد: برای شناسایی روش آبیاری مناسب باید نوع محصول، محیط کشت و جغرافیای منطقه شناسایی شود و نیز وضعیت خاک، دوری و نزدیکی محیط از منابع آبی مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت با توجه به این موارد، روش آبیاری مناسب انتخاب شود.


وی افزود: در حال حاضر در بین شیوه‌های آبیاری، روش آبیاری تحت فشار در مناطق گرمسیری همچون خوزستان که تبخیر آب بسیار بالاست، راندمان بالاتری دارد.


بهتاش عنوان کرد: در حال حاضر مشکل اساسی ما خشکسالی نیست بلکه شیوه استفاده غلط از آب است که باید اصلاح شود. عمده مشکل ما نداشتن سیستم صحیح انتقال آب است که البته پدیده خشکسالی نیز به این مساله کمک کرده و اجازه استفاده بهینه را به ما نمی‌دهد.


وی گفت: راندمان آبیاری تحت فشار در استان در حال حاضر به‌طور متوسط ۲۰ درصد است یعنی ۸۰ درصد آب به هدر می‌رود. راندمان آبیاری در کل کشور حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است، یعنی ۶۵ تا ۷۰ درصد آب در بخش کشاورزی کشور به هدر می‌رود.


بهتاش تصریح کرد: باید به فکر استفاده بهینه از آب و ایجاد سیستم‌های مناسب انتقال آب باشیم تا بتوانیم در مقابل پدیده خشکسالی مقاومت کنیم. به‌کارگیری این سیستم‌ها بسیار سرمایه‌بر است و نیازمند سرمایه‌گذاری عظیمی است.


این عضو استاد دانشگاه تاکید کرد: با ایجاد ایستگاه‌های پمپاژ آب در استان از طریق ایجاد کانال‌های مدرن و استفاده از سیستم‌های توزیع آب، می‌توان آب را با کمترین افت در فشار آب بر سر اراضی و بدست کشاورزان رساند.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

نجات ۲۲ جوجه تیغی از قابلمه

جام‌جم آنلاین: ژاندارم های منطقه سرنای فرانسه ۲۲ جوجه تیغی...

مادری که خودش را سزارین کرد

رایس: ایران و آمریکا قطعا گفت‌وگو می‌کنند

وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، مطمئن است مذاکرات مستقیم...

مادری که خودش را سزارین کرد

یک ایرانی در پی برگزاری نخستین نمایشگاه هنری در فضا با آثار استاد محمود فرشچیان

یک روزنامه‌نگار علمی و محقق تاریخ کیهان‌نوردی از جلب موافقت...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب