خاصیت تسکین بخش روغن زیتون

مادری که خودش را سزارین کرد


images/20070407/olive.jpg جام جم آنلاین: براساس تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده اند ، نشان می دهند که نوع مرغوب روغن زیتون دارای یک ماده شیمیایی طبیعی است که مانند یک داروی مسکن عمل می‌کند.
به گزارش شبکه BBC ، نتیجه این تحقیقات نشان می دهد که ‪ ۵۰‬گرم روغن زیتون فرآوری نشده،معادل یک دهم یک دز داروی ایبوپروفن اثرتسکین بخش دارد.
به گفته گروهی از پژوهشگران در فلوریدا ماده‌ای که در روغن زیتون وجود دارد یعنی اولئوکانتال مانند یک داروی ضد التهاب موثر است.
این پژوهشگران می‌گویند در حالی که این ماده تا آن اندازه قوی نیست که برای تسکین سر درد از آن استفاده شود، ولی نشان‌دهنده منافع رژیم‌های غذایی کشورهای حوزه دریای مدیترانه است.
ماده‌ اولئوکانتال که مقدارآن در زیتون تازه،بیشتراست مانند ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهاب در فعالیت آنزیم‌هایی که موجب التهاب و تورم می‌شوند تاثیر می‌گذارد. عارضه التهاب به عوامل مختلف از جمله بیماری قلبی و سرطان ارتباط داده شده است.

پل برسلینیکی از تهیه‌کنندگان گزارش، می‌گوید:رژیم غذایی کشورهای حوزه دریای مدیترانه که روغن زیتون یکی از مواد اصلی آن است از مدتها قبل برای سلامتی انسان مفید تشخیص داده شده بود و در کاهش خطر سکته مغزی ، بیماری‌های قلبی، سرطان پستان، سرطان ریه و برخی از انواع فراموشی تاثیر مثبت دارد.
پژوهشگران هنگامی متوجه خاصیت‌های تازه روغن زیتون شدند که دیدند روغن زیتون فرآوری نشده به همان شیوه ایبوپروفن، موجب ناراحتی در قسمت عقب گلو می‌شود.
کلر ویلیامسون متخصص تغذیه در انجمن تغذیه بریتانیا می‌گوید: روغن زیتون دارای رشته خواصی است که ضد اکسیدان بودن از آن جمله است ولی این که بگوییم روغن زیتون اثر دارویی دارد، موضوعی است که به تحقیقات بیشتری نیازمند است.
کلر ویلیامسون یاد آور می‌شود که مقدار چربی روغن زیتون زیاد است و تنها در حد اعتدال باید مصرف شود.
نتیجه این تحقیقات در نشریه « نیچر» منتشر شده است.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

۶ دلیل شگفت انگیز برای خوردن سبزیجات برگ دار

به رپرتاژ فایل دانلودر و به نقل از جام جم...

مادری که خودش را سزارین کرد

ازدواج دختر و پسرهای جوان با افراد مسن معمولا برای مادیات است

یک وکیل دادگستری با بیان ‌این‌که در ازدواج‌هایی که زوجین...

تومور مغزی از نوع کاذب!

علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نیست ولی احتمالا جذب...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب

کارت شارژ رایگان