رسم‌الخط جدید “شانا” ابداع شد

مادری که خودش را سزارین کرد

رسم‌الخط جدیدی به‌نام شانا توسط سعید اسماعیل‌پور – هنرمند بوکانی – ابداع شده است.


مبدع این خط درباره‌ی اثرش به خبرنگار بخش هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: این رسم‌الخط به‌گونه‌ای است که گویی از سمت راست با آن باد وزیده شده باشد و این حروف متحد‌الشکل در یک نقطه‌ به هم می‌رسند.


اسماعیل‌پور مدعی شد، این خط، خطی زیباست که قوت و ضعف بسیاری نیز دارد و تقریبا کمبودهای خط‌های نستعلیق، ثلث و شکسته نستعلیق را جبران می‌کند.


این هنرمند خوش‌نویس اظهار داشت: اگر به کلمات دقت کنید می‌بینید که نوعی رقص در حروف وجود دارد، درواقع کلمات رقصیده‌اند، نوشته نشده‌اند.


اسماعیل‌پور توضیح داد: تنها عیبی که در این خط وجود دارد، خواندن آن بوده که کمی مشکل است، اما می‌دانیم که هر زمانی که خط جدیدی اختراع شده همیشه کمبودهایی وجود داشته است، ولی به محض این‌که در جامعه‌ای جا بیافتد، توسط افرادی تکمیل و قوی‌تر می‌شود.


او گفت: این هنر در ذات و وجود بوده و دراین راه نه مشوق داشته‌ام و نه استاد و این درحالی است که در کردستان با هنرهایی به این شکل بیگانه هستند.


اسماعیل‌پور تصریح کرد: برای نوشتن بعضی از حروف ۱۷ شب وقت گذاشته‌ام تا آنچه را که می‌خواهم درست بنویسم؛ خیلی سخت است که ۱۲ حرف از حروف فارسی را ساخته شود که با یکدیگر منسجم باشند و شبیه هیچ حرف زیبایی نیز نباشند.


وی گفت که نمونه‌ای از کارهای ابداعی خود را به انجمن خوش‌نویسان ایران فرستاده ولی تا به‌حال در این باره نظری داده نشده است.


شانا واژه‌ای کردی به معنی حرکت آرام است.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

آیا دلیل عدم احراز صلاحیت سید حسن، غیبت در آزمون بود؟

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها – آنا نوشت:‌بنابر اظهارات هفته‌های اخیر اعضا...

مادری که خودش را سزارین کرد

اسپانیاییها هر پنج دقیقه یک سگ را رها می‌کنند

اسپانیاییها که به نگهداری سگ در خانه علاقه بسیاری دارند،...

مادری که خودش را سزارین کرد

مهم: به خلیج فارس رأی بدهید…

با سلام لطفا به سایت زیر بروید و به خلیج...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب

کارت شارژ رایگان