سفر «غزال ایرانی» برای پیوستن به جمع ۲۰ خودرو خورشیدی برتر جهان

مادری که خودش را سزارین کرد

«غزال ایرانی» نخستین خودرو خورشیدی مسابقات رالی در خاورمیانه که توسط تیمی از دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران ساخته شده و سال گذشته به رغم شایستگی‌های فنی به علت مشکلات ترانسپورت از حضور در مسابقات جهانی خودروهای خورشیدی استرالیا بازماند، با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های برتر این خودرو از سوی دانشگاه MIT (موسسه فن‌آوری ماساچوست) جهت همکاری در طرحی بین‌المللی با مشارکت ۲۰ تیم برتر جهان در زمینه خودروهای خورشیدی به این دانشگاه دعوت شد.


محمد همتی، ‌مسوول اجرایی تیم خودرو خورشیدی دانشگاه تهران با اعلام این مطلب به خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: دانشگاه MIT آمریکا در نظر دارد تیم‌ورکی را با حضور ۲۰ تیم برتر دنیا در زمینه خودروهای خورشیدی برای طراحی و ساخت یک نمونه جدید خودروی هیبریدی با دو منبع انرژی (توان خورشیدی و توان انسانی) برگزار کند.


وی افزود: در این برنامه سه ماهه در دانشگاه MIT تمام امکانات و تجهیزات مورد نیاز در اختیار تیم‌ها قرار می‌گیرد که هر یک از آنها در محوطه خود به طراحی پرداخته و بعضا در مورد ایده‌های خود با یکدیگر تعامل داشته باشند تا بهترین نمونه‌های ممکن طراحی شده و زمینه جدیدی برای مسابقات دوره‌های بعد ایجاد شود.


همتی در گفت‌و‌گو با ایسنا خاطر نشان کرد: طرح خودرو خورشیدی دانشگاه تهران (Persian gazelle) نمونه‌ای کاملا خورشیدی بوده اما در این طرح قرار بر استفاده خودروها از دو منبع انرژی بوده و برای همکاری از تیم‌های سازنده خودروهای خورشیدی دعوت شده است.


همچنین در این دوره فرصتی برای تیم‌های شرکت کننده جهت ارائه طرح خودروهای سابق خود در نظر گرفته شده که طبق برنامه ارائه شده روز دهم جولای ۲۰۰۶ برای «غزال ایرانی» انتخاب شده است.


همتی ادامه داد: در این برنامه تیم‌هایی از کشورهای آمریکا، هلند، کانادا و استرالیا حضور دارند که در مسابقات خودروهای خورشیدی ، خودروهای برتری ارائه داده‌اند و تیم ایران نیز با وجود عدم حضور در مورد قبل مسابقات به دلیل کامل بودن اطلاعات ارسالی، از سوی دانشگاه MIT آمریکا در این طبقه‌بندی انتخاب شده است.


وی با اشاره به افتخار حضور تیم‌ها تیم ایرانی در این کارگروه به ایسنا گفت: طبق دعوت نامه‌ ارسالی این برنامه از اواسط خرداد ماه آغاز می‌شود و سه ماه به طول می‌انجامد که در این راستا خواستار همکاری لازم از سوی مسوولان دانشگاه تهران برای حضور در این سیمنار هستیم.


غزال ایرانی اولین خودرو خورشیدی ایران و خاور میانه است. تیم سازنده این خودرو تعداد? از دانشجویان و اساتید گروه مهندسی مکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران هستند. طراحی و ساخت این خودرو با استفاده از دانش روز و قویترین نرم افزارهای مهندسی جهان انجام می گیرد. این طرح از پائیز ۸۳ شروع شد و هم ا?نون به اتمام رسیده است. طراحی و ساخت این خودرو از نظر علمی و عملی مشابه یک خودرو واقعی و در مواردی پیچیده تر از آن می باشد.


همتی خاطرنشان کرد: خودروی غزال ایرانی که اولین خودرو خورشیدی ایران و خاور میانه است، خودرویی تک سرنشین به طول ۵ متر، عرض ۸/۱ متر و ارتفاع ۱ متر از سطح زمین است و برای حرکت با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت طراحی شده است.


خودرو دارای یک چرخ در عقب و دو چرخ در جلو می باشد که چرخ عقب چرخ محرک خواهد بود. روی سطح بالایی خودرو تماما با سلول‌های خورشیدی راندمان بالا به مساحت ۵/۸ متر مربع پوشیده است و انرژی خورشید از طریق این سلول‌ها جذب شده و در باتری‌های قابل شارژ (از نوع لیتیم – پلیمر) داخل ماشین ذخیره می شود.


وی افزود: این انرژی موتور الکتریکی تعبیه شده داخل رینگ چرخ عقب خودرو را به حرکت در می آورد. جنس بدنه و شاسی این خودرو به نحوی انتخاب شده است که ضمن برخورداری از مقاومت بالا، دارای وزن کمی هستند. به طوری که وزن نهائی خودرو کمتر از ۲۵۰ کیلوگرم خواهد بود.


مسوول اجرایی تیم خودروی خورشیدی دانشگاه تهران در ادامه از طرح تور تهران ــ اصفهان خودروی خورشیدی «غزال» خبر داد و به ایسنا گفت: تیم خودروی خورشیدی پس از مسابقات دوره قبل استرالیا در نظر داشت تا برای شناساندن هر چه بیشتر این خودرو به مردم طی توری از مسیر تهران به اصفهان سفر کند که این مسیر به دلیل وضعیت فرهنگی، ‌اجتماعی و تاریخی شهر اصفهان بهترین گزینه است.


این تور در اواخر اردیبهشت ماه جاری برگزار می‌شود و ضمن آن در کنفرانس بین‌المللی مهندسی مکانیک که ۲۶ تا ۲۸ اردیبهشت ماه در اصفهان برگزار می‌شود، نیز شرکت خواهیم کرد.


وی در پایان با اشاره به ابعاد فرهنگی و اجتماعی این تور ابراز امیدواری کرد که با همکاری نهادها و سازمانهای ذی ربط به خصوص پلیس راه، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان‌ها، راهنمایی و رانندگی، استانداری‌ها و شهرداری‌ این تور فرهنگی به بهترین شیوه ممکن برگزار شود.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

قیمت انواع خودرو در بازار تهران

 اتحادیه صنف دارندگان نمایندگی ها و فروشندگان اتومبیل تهران قیمت...

مادری که خودش را سزارین کرد

علی پروین کتاب خاطراتش را منتشر می کند

علی‌ پروین، اسطوره فوتبال ایران قصد دارد به زودی کتاب...

مادری که خودش را سزارین کرد

تلف شدن تعدادی پرنده مشکوک به آنفلوآنزای فوق حاد در ایران

معاون محیط طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب