شیمیدان ایرانی موفق به سنتز پلیمری با قابلیت استفاده در سیستم‌های رهایش دارو شد

مادری که خودش را سزارین کرد

استاد شیمی دانشگاه بوعلی سینا با ابداع روشی جدید برای اولین بار در جهان، موفق به سنتز پلیمری با قابلیت‌های ویژه از جمله استفاده در سیستم‌های رهایش دارو شد.


دکتر اردشیر خزائی، استاد شیمی دانشگاه بوعلی سینا پیرامون یکی از دستاوردهای پژوهش اخیرش در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: در این تحقیق با ارائه روشی جدید با استفاده از واکنشهای پارا استیرن سولفون آمید موفق به سنتز پلی کلرو (فلورو،برمو) پارا استیرن سولفون آمید شدیم.


وی خاطر نشان کرد: در تهیه این پلیمر از کاتالیزور بازی و رادیکال آزاد بهره‌گرفته شده است.


دکتر خزائی تصریح کرد: از مهمترین ویژگی‌های روش تهیه این پلیمر علاوه بر سهولت انجام واکنش می‌توان به عدم وجود محصولات جانبی، درصد خلوص بالای محصولات و سرعت بالای انجام واکنش اشاره کرد.


وی این پلیمر را ترکیبی آلی با قابلیت بازیافت عنوان کرد و افزود: این پلیمر در زمینه‌های مختلفی از جمله فرآیند آزاد سازی دارو نقش دارد. با استفاده از سیستم‌های رهایش دارو از جذب بیش از حد و غیر ضروری دارو توسط سلول‌ها که به اتلاف دارو، بروز عوارض جانبی و افت کارایی مؤثر دارو در بدن منجر می‌شود، جلوگیری می‌شود.


به گفته این استاد شیمی با استفاده از هیدرولیز دارو و پلیمر پلی کلرو (فلورو،برمو) استیرن سولفون آمید می‌توان برای دارو محافظی از جنس پلیمر تهیه کرد که بعد از ورود به بدن در شرایط معده و روده دارو جذب خون می‌شود و مواد زاید پلیمری از بدن دفع می‌شود.


عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا در ادامه با بیان این که نتایج این پژوهش در قالب ۱۰ مقاله در نشریات معتبر ISI به چاپ رسیده است به ایسنا گفت: این پلیمر که فاقد هرگونه سمیت است، بعد از هالوژنه شدن به صورت عامل ‌هالوژنه کننده ترکیبات آلی قابل استفاده است که این امر در تهیه ترکیبات آلی کاربرد وسیعی دارد.


دکتر خزائی از دیگر کاربردهای این پلیمر را در اکسید کردن الکل‌ها و تبدیل آنها به گروه‌های کتونی و آلدئیدها عنوان کرد که در آزمایشگاه و صنعت کاربرد دارد، تصریح کرد: این پلیمر در دی اکسیم کردن ترکیبات آلی، آزاد سازی ترکیبات آلی و تهیه زیر ساختهای پلاستیکی تحت اهداف خاص نیز کاربردهای فراوانی دارد.


گفتنی است، این استاد نمونه کشوری تاکنون علاوه بر چاپ چندین کتاب در زمینه‌های پلیمر و طیف سنجی، بیش از ۶۳ مقاله در نشریات علمی ISI و مقالاتی در بیش از ۸۰ سمینار داخلی و خارجی ارائه کرده و طرح‌های تحقیقاتی متعددی را در دانشگاه بو علی سینا و همچنین در همکاری با سایر دانشگاه‌های کشور از جمله صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر اجرا کرده است.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

چهار مرد چینی قصد داشتند گوشت سگ بخورند

    جام جم آنلاین: دادگاهی در هنگ کونگ چهار...

مادری که خودش را سزارین کرد

قطعی گاز سال گذشته تکرار نخواهد شد

وزیر نفت: قطعی گاز سال گذشته تکرار نخواهد شد وزیر...

مادری که خودش را سزارین کرد

آب قم، سال ۸۸ شیرین می‌شود

شرکت آب و فاضلاب قم به شرکت سهامی ‌منطقه‌ای آب...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب