علل خونریزی بینی‌

مادری که خودش را سزارین کردبینی به دلیل جریان داشتن مداوم هوا در داخل آن باید خشک باشد ولی ترشحات طبیعی که بینی انجام می‌دهد مانع از این خشکی می‌شود.

بینی انسان به صورت طبیعی هیچ گاه دچار خونریزی نمی‌شود مگر آن که عوامل بیرونی باعث خونریزی بینی شود. یکی از دلایلی که موجب خونریزی می‌شود خشکی بینی است. این خشکی گاهی اوقات به دلیل سرما و فصل زمستان و گاهی به مناطق خشک جغرافیایی بستگی دارد.

از دیگر دلایل خونریزی بینی می‌توان از مشاغل مرتبط با گرد و غبار و مواد سمی، وارد کردن جسم‌های خارجی به داخل بینی توسط کودکان یا بیماران روانی، عادت داشتن به دستکاری‌ بینی در زمان تفکر و خشم و هیجان، بیرون آوردن مخاط بینی با دست یا فشار هوای زیاد، عمل‌های جراحی بینی، اضطراب و استرس‌های ناگهانی و انحراف بینی نام برد.

برای برطرف کردن خشکی بینی باید داخل بینی را چرب و مرطوب نگه داشت.

برای چرب کردن بینی می‌توان از پماد ویتامین A به صورت کرات در روز استفاده کرد. به این ترتیب که بدون استفاده از دست ، ‌دستمال و  گوش پاک‌کن نوک پماد را دردهانه بینی گذاشته و با فشار ته تیوپ مقداری از پماد را وارد بینی کرد و نیز برای مرطوب نگه داشتن داخل بینی مقداری آب را به آرامی وارد بینی کرده و از بینی خارج کنیم.
هیچگاه آب وارد شده از بینی را نباید از دهان خارج کرد چرا که فشار زیاد لطمه به مجرای بینی وارد کرده و گاهی منجر به خونریزی بینی می‌شود.

گاهی اوقات مخاط بینی بر اثر آلرژی یا انحراف بینی بیش از حد ترشح می‌شود و برای درمان و کنترل آن از آنتی‌هیستامین استفاده می‌شود ولی اگر مقدار مصرف بیش از اندازه باشد باعث خشکی بینی شده و موجب خونریزی بینی می‌شود.

خونریزی بینی قابل پیشگیری است و نگران‌کننده نیست ولی اگر به صورت غیرطبیعی و همراه با عوارض و درد بود با‌ آزمایش‌های ساده می‌توان پی به دلیل آن برد.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که همکاران سیگاری دارند بالا است

محققان معتقدند؛ افراد سیگاری در محل کار سلامتی و زندگی...

فواید کلم برای درمان برخی بیماری ها

کلم به درمان بسیاری از بیماری هایی که انسان به...

چه کار کنیم پوستی شاداب داشته باشیم؟

چه کار کنیم پوستی شاداب داشته باشیم؟برای داشتن پوستی سالم...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب