فرانسه و انگلیس قطعنامه‌ای را علیه ایران به شورای امنیت ارایه کردند

مادری که خودش را سزارین کرد

فرانسه و انگلیس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارایه کردند که در آن از ایران خواسته شده برنامه غنی سازی اورانیوم خود را کنار گذارد و در صورت امتناع تهران، احتمالا تحریماتی علیه کشور اتخاذ می‌شود.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، چندین نماینده کشورهای مختلف در شورای امنیت اعلام کردند که آنها امیدوارند این قطعنامه مورد حمایت آمریکا، پیش از نشست وزرای خارجه در نیویورک در دوشنبه آینده پذیرفته شود. اما برخی از دیپلمات‌ها اظهار داشتند بعید است این مذاکرات به این سرعت فیصله پیدا کند.


طبق این گزارش، این قطعنامه می‌تواند مشکلاتی را برای روسیه که توافقنامه تسلیحاتی و فناوری با ایران دارد و هم چنین چین به وجود آورد. این دو کشور اعلام کردند آنها قاطعانه مخالف اقدام شورای امنیت هستند و از حق وتویشان در شورای امنیت برای مخالفت با این قطعنامه استفاده می‌کنند.


وانگ گوانگیا، نماینده چین در سازمان ملل پس از خروج از نشست شورای امنیت اعلام کرد: من فکر نمی‌کنم این قطعنامه نتایج خوبی به بار آورد. من فکر می‌کنم این قطعنامه خیلی سخت‌تر از چیزی است که انتظار می‌رفت.


این قطعنامه ایران را ملزم می‌کند تا غنی سازی را به حالت تعلیق درآورد و به ایران هشدار داده شورای امنیت می‌تواند اقدامات بیشتری را در صورت لزوم مورد بررسی قرار دهد.


خبرگزاری آسوشیتدپرس لحن این قطعنامه را این گونه تعبیر کرد که باب تحریم علیه ایران باز است. در این قطعنامه جدید از ایران خواسته شده تا ساخت راکتور آب سنگین را متوقف و از کشورها خواسته شده تا از انتقال کالا و فناوری که به چرخه غنی سازی اورانیوم در ایران و برنامه‌های موشکی کمک می‌کند خودداری کنند.


این قطعنامه بر اساس بند ۷ منشور سازمان ملل تنظیم شده که احتمال استفاده از تحریم و زور در صورت عدم اجرای آن از سوی ایران وجود دارد.


نمایندگان شورای امنیت اعلام کردندکه بند ۷ هسته‌ی این قطعنامه است و اعلام کرده‌اند اقدامات دیگر نظیر تهدید برای اعمال طرح‌های بیشتر و مسدود کردن انتقال‌های فناوری می‌تواند کنار گذاشته شود.


امیر جونز پاری، نماینده انگلیس در سازمان ملل اعلام کرد: از لحاظ اهداف استراتژیک هیچ چیزی بین شش کشور از ما وجود ندارد. ما نمی‌خواهیم ایرانی را با توانمندی سلاح‌های هسته‌یی مشاهده کنیم. در خصوص جزییات این قطعنامه رایزنی‌هایی انجام شده و این رایزنی‌های ادامه می‌یابد.


این قطعنامه هم چنین به دنبال گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص موافقت ایران خواهد بود.


هیچ جدول زمان بندی برای این گزارش ارایه نشده، اما ژان مارک دلا سابلیره، نماینده‌ی فرانسه در سازمان ملل اعلام کرد که وی می‌خواهد این گزارش تا اوایل ماه ژوین اعلام شود.


جان بولتون، نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز اظهار داشت: یک بار دیگر کلید در دستان ایرانیان قرار گرفته، اگر آنها سلاح‌های هسته‌یی را کنار گذارند اقدامات زیادی ممکن است. اما اگر آنها به تهدید تقویت و پیچیده کردن این مساله ادامه دهند و سعی کنند به چشمان ما سنگ بیندازند آنگاه ما در شرایط متفاوتی قرار می‌گیریم.


ویتالی چرکین، نماینده روسیه در سازمان ملل نیز اعلام کرد: ما معتقد نیستیم که این موضوع با استفاده از زور حل می‌شود.


نمایندگان شورای امنیت اعلام کردند: مباحثات میان این سه کشور اروپایی آمریکا،‌ چین و روسیه در خصوص این قطعنامه‌ هنوز در مراحل اولیه قرار دارد.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

کشف۴میلیون لیتر مشروب بسیارتکان‌دهنده است

فرمانده نیروی انتظامی طی اظهارات انتقادی تأکید کرد: کسانی که...

مادری که خودش را سزارین کرد

داوطلبان کمیسیون‌‌های تخصصی مجلس مشخص شدند/ لاریجانی به امنیت می‌ رود، مطهری به فرهنگی نمی رود

سیاست > مجلس – تابناک نوشت: لیست اولیه عضویت نمایندگان مجلس شورای...

مادری که خودش را سزارین کرد

پرتاب کفش به احمدی نژاد حین سخنرانی در ساری

محمود احمدی نژاد رییس جمهور که صبح روز دوشنبه برای...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب