کمبود دختر در قاره آسیا

مادری که خودش را سزارین کرد


سازمان ملل اعلام کرد شمار نوزادان پسر در آسیا به دلیل استفاده نابجا از فناوری‌های پزشکی براثر سنت‌های فرهنگی رو به افزایش است و در نتیجه آن، شماری از کشورها در‌ آینده با کمبود دختر روبه‌رو خواهند شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از هانوی، «صندوق جمعیت سازمان ملل» اعلام کرد: آسیایی‌ها بخصوص در کشورهای هند و چین به استفاده از روش‌های پزشکی ماورای صوتی و آمنیوسنتز برای تشخیص جنسیت نوزاد و سپس سقط جنین‌های ناخواسته دختر شناخته شده‌اند.
این گرایش به‌تازگی در کشورهای نپال و ویتنام نیز پدیدار شده است.
خانم «پورنیما مانی» معاون مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل گفت: فکر نمی‌کنم که لازم باشد فناوری را تقبیح کنیم، اما متاسفانه از فناوری استفاده نادرست می‌شود.
شیوه‌های تشخیصی ماروای صوتی و آمنیوسنتزی به پزشکان در تشخیص نقصان‌های جنین و وضعیت سلامت آن کمک می‌کند. در شیوه آمنیوسنتز از طریق وارد کردن سوزن به زهدان از مایع آمنیوتیک برای تشخیص بیماری یا جنسیت جنین نمونه‌برداری می‌شود.
بسیاری از مردم ویتنام می‌خواهند که فرزند اول آنان پسر باشد که این بخشی سنت فرهنگی آنان برای ادامه دودمان خانوادگی و حمایت از والدین در سن پیری است.
پژوهشگران سازمان ملل می‌گویند: هر چند در کشور ویتنام با ‪ ۸۵‬میلیون نفر جمعیت، «نسبت جنسیتی میزان موالید» در این زمان مساله مهمی نیست اما این نسبت تا یک دهه آینده ممکن است به مشکلی جدی تبدیل شود.
در کشور ‪ ۳۰‬میلیونی نپال، زنان در مناطق نزدیک به مرز کشور هند به مراکز درمانی هند می‌روند.
تحقیق برنامه جمعیت سازمان ملل که هفته گذشته در کنفرانس سلامت جنسی و تولید مثل آسیا – اقیانوسیه در «حیدرآباد» هند ارائه شد، حاکی است: این مساله اکنون در نپال یک نگرانی جدی نیست اما احتمال دارد تقاضا برای تشخیص جنسیت در نپال در آینده افزایش یابد.
مانی گفت: در این جوامع که بخش بزرگی از آنها روستایی است، تغییر توازن جنسیتی جمعیت می‌تواند پیامدهایی مانند قاچاق زنان و خشونت را به همراه داشته باشد.
سقط جنین در ویتنام قانونی است و در این کشور در برابر هر ‪ ۱۱۰‬نوزاد پسر یکصد نوزاد دختر متولد می‌شود. در این حالی است که نسبت طبیعی در این زمینه ‪ ۱۰۵‬به ‪ ۱۰۰‬است. این نرخ در چین در سال ‪ ۱۲۰ ، ۲۰۰۵‬پسر در برابر ‪ ۱۰۰‬دختر بوده است.
آمار کشور هند در سال ‪ ۲۰۰۱‬نیز حاکی است نسبت تولد نوزادان پسر و دختر در این کشور ‪ ۱۰۸‬به ‪ ۱۰۰‬بود.
 

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

کاسبی مخابرات به قیمت ضرر زدن به اقشار آسیب‌پذیر

 به رغم ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و تأکید مقامات...

مادری که خودش را سزارین کرد

شکار شاهانه خرس؟

    جام جم آنلاین: یک مام روسی گفت: برای...

مادری که خودش را سزارین کرد

زلزله تهران حتمی است اما کسی از زمان آن خبر ندارد

ایلنا: رئیس سازمان مدیریت بحران کشورگفت: هیچ آماده باشی به...

دانلود کتاب حجاب

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب