همایش “بررسی سامانه عامل ملی لینوکس” در مشهد برگزار شد

مادری که خودش را سزارین کرد

همایش بررسی “سامانه عامل ملی لینوکس” برای نخستین بار روز پنجشنبه در مشهد برگزار شد.


این همایش با همکاری کانون رایانه باشگاه جوانان مهر وابسته به موسسه مشاوره‌ای جوانان آستان قدس رضوی و مرکز آموزش صنعت هوانوردی اجرا شد.


مشاور مدیر طرح سامانه ملی لینوکس در همایش گفت: پیشنهاد فارسی‌سازی لینوکس در قالب یک طرح پژوهشی در سال ‪ ۱۳۷۹‬توسط مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف به شورای عالی انفورماتیک ارایه شد.


مهندس بهروز عبادی افزود: فعالیت اجرایی طرح لینوکس فارسی بهمن ماه سال ‪ ۱۳۸۱‬با هدف به وجود آوردن بستر یک سامانه عامل ملی بر مبنای لینوکس ایجاد شد.


وی گفت: این طرح در راستای امنیت، استقلال نرم‌افزاری کشور، توسعه فناوری اطلاعات و بهره‌وری اقتصادی انجام شده است.


او با بیان اینکه این طرح در سه رکن اصلی فعالیت می‌کند افزود: شورای عالی انفورماتیک و شورای عالی اطلاع رسانی در جایگاه دولت به عنوان کارفرمای طرح، مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی شریف در جایگاه دانشگاه و به عنوان مدیریت، راهبری و نظارت فنی و شرکتهای انفورماتیکی به عنوان بخش خصوصی به عنوان مجریان در این پروژه فعالیت می‌کنند.


مشاور مدیر طرح سامانه عامل ملی هم گفت: منظور از بومی‌سازی لینوکس، فرآیند ساخت یا ایجاد سازگاری لینوکس بر اساس ویژگیهای یک منطقه مانند زبان، فرهنگ و نیاز بازار عام است.


مهندس شهرزاد کلانتری افزود: در این چارچوب نباید در انحصار باشیم یعنی نباید فقط از سیستم عامل ویندوز استفاده کنیم.


وی گفت: سیستم عامل لینوکس متن باز(‪ (Open Source‬بوده و کدهای منبع اصلی خود را در اختیار ما قرار داده و به راحتی می‌توان بر طبق فرهنگ، زبان و نیازهای جامعه آن را در سطح ملی تغییر و از آن استفاده کنیم.


او افزود: برای خرید ویندوز در کشور پولی پرداخت نمی‌کنیم و اگر قرار باشد عضو سازمان تجارت جهانی شویم باید بابت هر ویندوز پول هنگفتی پرداخت کنیم.


وی گفت: اما سیستم عامل لینوکس متن باز است و به راحتی می‌توانیم برای هرکس در هر کجا بدون کسب اجازه از آن استفاده کنیم.


او با اشاره به اینکه بسیاری از دولتها به سمت استفاده از لینوکس ملی می‌روند افزود: هم‌اکنون اتحادیه اروپایی، فرانسه، آلمان، برزیل هند و ایران به ایجاد سیستم عامل لینوکس ملی روی آورده‌اند.


وی با بیان اینکه هم‌اکنون در ‪ ۹۰۰‬شهر آمریکا کارمندان از لینوکس استفاده می‌کنند گفت: برای کشور آمریکا که مایکروسافت در آن قرار دارد این سیستم عامل باعث شده تا یک میلیون دلار صرفه‌جویی اقتصادی شود.


او افزود: با تحریم آمریکا در خصوص ایران ما باید هرچه سریعتر به فکر ملی کردن لینوکس باشیم تا بدینگونه بتوانیم وابستگی خارجی خود را از بین ببریم.


وی گفت: اجرایی شدن لینوکس فارسی یک سال دیگر وقت نیاز دارد و تاکنون ‪ ۳۲‬همایش و ‪ ۲۶‬کارگاه آموزشی در دستور کار قرار گرفته است.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

Internet exploreتنظیمات

  تنظیمات IE در گزینه Internet option درمنوی view از...

بهره گیری از یادگیری ماشین برای مبارزه با باکتری‌‌های مقاوم

گروهی از پژوهشگران اخیرا به فکر اجرایی کردن ایده‌‌ای افتاده‌اند...

Clean Master پرکاربردترین اپلیکیشن برای گوشی‌های اندروید در سه ماه پاییز بود

Drawbridge که یک شرکت فعال در زمینه‌ی بازاریابی است، پس...