وقتی عزت‌الله انتظامی به جرم نقد دولت به زندان شهربانی رفت
مرور تاریخ شفاهی سینمای ایران در ادامه پروژه موزه سینما؛


وقتی عزت‌الله انتظامی به جرم نقد دولت به زندان شهربانی رفت


خبرگزاری فارس: در در فاز دوم پروژه تاریخ شفاهی سینمای ایران، «عزت‌الله انتظامی» ماجرای زندانی شدن خود توسط شهربانی به علت نقد دولت رژیم سابق در پیش‌پرده‌خوانی را بیان کرد.


به گزاش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در فاز دوم این پروژه که اخیرا آغاز شده و اجرای آن بر عهده زاون قوکاسیان است، تاکنون هوشنگ کاوه یکی از قدیمی‌ترین سینماداران تهران و اصغر رفیعی جم فیلمبردار مطرح سینما نیز خاطرات خود را بازگو کرده‌اند.
بنا بر این گزارش، موزه سینما برای ثبت و ضبط آثار رویدادهای تاریخ سینمای ایران از اردیبهشت سال۱۳۸۶ پروژه «تاریخ شفاهی سینمای ایران» را به اجرا گذاشته است. در فاز اول این پروژه نیز که مجریان آن جواد طوسی، عباس بهارلو و سیمون سیمونیان هستند، با بیش از ۱۰۰ نفر از دست‌اندرکاران سیما با سنین بین ۶۰ تا ۹۰ سال گفت‌وگو شد که زمان این گفت‌وگوها بین ۷ تا ۱۱ ساعت است.
از جمله این خاطرات می‌توان به خاطره عزت‌الله انتظامی اشاره کرد.
«آقای بازیگر» با ۸۴ سال سن و ۶۷ سابقه بازیگری جالب‌ترین خاطره خود را مربوط به پیش پرده‌خوانی در تئاتر می‌داند که اول به عنوان کارگر در آنجا مشغول به کار شد.
انتظامی که علاقمند به نقد دولت در پیش پرده‌خوانی خود بود، هنگام اجرای یکی از برنامه‌ها مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفته ومدت یک هفته را در زندان شهربانی گذراند!
جالب‌ترین خاطره «رضا ارحام صدر» با حدود ۸۵ سال سن و تجربه ۶۷ سال بازیگری این است که به دلیل کارمند دولت بودن و مشکل گرفتن مرخصی به جز یک فیلم بقیه فیلم‌ها را در اصفهان بازی کرده است.
به گفته او این امر باعث رونق تهیه فیلم‌های سینمایی در اصفهان شد.
«هوشنگ کاوه» نیز عشق به سینما را دلیل و انگیزه سینما داری خود می‌داند و به شدت نگران از بین رفتن سینمای فرهنگی است.
همچنین «اصغر رفیعی‌جم» بهترین خاطره فیلمبرداری خود در سینما را کار با بهرام بیضایی می‌داند و معتقد است که او نگاهش را به سینما متحول ساخته است.
بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، اطلاعات مربوط به پروژه «تاریخ شفاهی سینمای ایران» پس از تکمیل آن به صورت کتاب و یا فیلم در اختیار دوستداران سینمای ایران قرار می‌گیرد.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

با بازی امیرآقایی و نیکی کریمی؛ فیلمبرداری « زن دوم » تا هفتم اسفند ماه به‌ پایان می‌رسد

گروه فیلمبرداری «زن دوم» سیروس الوند، این روزها در شیراز...

مادری که خودش را سزارین کرد

بازی رایانه‌ای «شب‌های برره» هم آمد

مجموعه طنز و پرطرفدار «شب‌های برره» ساخته مهران مدیری به...

مادری که خودش را سزارین کرد

آخر داستان «قهوه تلخ» لو رفت ؟

آخرین نیوز: داستان مجموعه تلویزیونی «قهوه تلخ» در واقع تقلید...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب