گزارشی از یکصد نام برتر ایرانیان در قرن حاضر

مادری که خودش را سزارین کرد

 بنا بر اطلاعات به دست‌آمده از تعداد ۹۰ میلیون سند سجلی، نام «محمد» در میان ذکور و نام «فاطمه» در میان اناث، بیشترین طرفدار را داشته و هیچ واقعه تاریخی یا رویکرد فرهنگی یا تحول اجتماعی در طول سال‌های مورد مطالعه، نتوانسته است از میزان رغبت عمومی به این دو نام بکاهد.
در پژوهشی که اخیرا به نام «تأثیر وقایع بر نامگذاری ایرانیان» به چاپ رسیده، آمده است : محمد ، علی ، حسین ، مهدی ، حسن ، رضا ، احمد ، محمدرضا، عباس و علیرضا ده نام برگزیده پسران و نام های :فاطمه ، زهرا ، مریم ، معصومه ، سکینه ، زینب ، رقیه ، خدیجه ، لیلا و سمیه ده نام برگزیده دختران ایرانی است.
بررسی یکصد نام برتر ایرانیان در میان مردان و زنان نیز حکایت از آن دارد که بخش اعظم این نام‌ها به طور مستقیم در ارتباط با باورهای دینی و مذهبی مردم است و از این رو می‌توان نتیجه گرفت که جامعه ایران، جامعه‌ای عمیقا مذهبی است.
در میان نام های ایرانی در گروه مردان با بررسی ۹۰ میلیون سند سجلی، «امید» با کسب رتبه ۴۶ جدول صد اسم برتر (با فراوانی ۱۵۶ هزار و ۳۵۸)، پرطرفدارترین اسم ایرانی به شمار می‌رود.
پس از آن «فرهاد» با فراوانی ۱۴۷ هزار و ۹۹۴ نفر و رتبه ۵۰ جدول کل، دومین نام پرشمار ایرانی است. «بهروز» نیز با فراوانی ۱۲۶ هزار و ۴۹۲ نفر، سومین نام ایرانی است که تمایل بیشتری به سوی آن بوده است. «بهروز» در جدول کل رتبه ۵۹ را داراست.
پس از این سه نام، اسامی بهرام، بهمن، مهرداد، بهزاد، پرویز، بهنام، رامین، مهران و شهرام در جمع ۱۰۰ اسم برتر مردان ایران جای دارند.
از بررسی ۹۰ میلیون سند سجلی همچنین برمی‌آید که «شهربانو» با فراوانی ۲۴۵ هزار و ۶۸۳ هزار نفر، پرطرفدارترین نام ایرانی در گروه زنان بوده است. «شهربانو» در رتبه بیستم جدول کل قرار دارد.
«فریبا» که در رده ۲۹ جدول کل است، با فراوانی ۲۰۲ هزار و ۶۸۹ نفر، دومین و «مهناز» با رتبه کل ۳۱ و با فراوانی ۱۹۷ هزار و ۴۸۷ نفر، سومین نام ایرانی دختران است.
پس از این سه اسم، نسرین، فرزانه، فرشته، پروین، ناهید، شهناز، افسانه، مهری، مهین، پروانه، پریسا، سحر، آرزو، مژگان، زیبا، ندا، شیرین، منیژه، گوهر، شهین، پری، خانم، ایران، خاور، خاتون، مهسا، سیما و آذر، نام‌هایی هستند که با ریشه ایرانی در جمع صد اسم برتر دختران ایران جای دارند.

مطالب مشابه

مادری که خودش را سزارین کرد

خواهر زاده موسوی ترور شده است

سید علی موسوی حبیبی بدون اینکه در صحنه اغتشاشات حضور...

مادری که خودش را سزارین کرد

کفاشیان: بیشتر پژوهش‌ها به درد ورزش نمی‌خورند

رییس فدراسیون فوتبال گفت: تا زمانی که فدراسیون‌ها به اهمیت...

مادری که خودش را سزارین کرد

آمریکا: آزمایش موشک فجر۳ ، نشانگر برنامه تهاجمی ایران!

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد انتشار خبر آزمایش موشک...

دانلود کتاب های الکترونیکی فارسی

دانلود اپ و برنامه اندروید برای دانلود فایل های نایاب