*آخرین تحولات هسته‌یی*

دبیر شورای عالی امنیت ملی سفری از پیش اعلام نشده را به قاهره انجام داد و تصریح کرد که مساله‌ی هسته‌یی کشورمان جزو مهم‌ترین مسایل در مذاکراتش با مقامات عالیرتبه‌ی مصری خواهد بود.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری کویت، علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز(شنبه) برای انجام سفری دو روزه به قاهره – پایتخت مصر – وارد شد.


وی در بدو ورود به فرودگاه قاهره در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مصر یکی از کشورهای مهم و بزرگ در جهان اسلام به شمار می‌رود. هم‌چنین این کشور مدت مدیدی است با ایران در زمینه‌های فرهنگی ارتباطات گسترده‌ای دارد.


لاریجانی که قصد دارد در این سفر با مقامات عالیرتبه‌ی مصری مذاکره داشته باشد، ادامه داد: مساله‌ی امنیت پایدار نیازمند مشورت‌ها و رایزنی‌های مستمر و دایم بین کشورهای اسلامی است. قاهره و تهران دو قطب مهم در جهان اسلام به شمار می‌روند، به همین دلیل رایزنی‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف، امری طبیعی و عادی به شمار می‌رود.


این مقام بلندپایه‌ی ایرانی تصریح کرد: مسایل دوجانبه‌ای در این میان وجود دارد که نیازمند رایزنی‌ها و مذاکرات است، البته مسایل منطقه‌یی نیز وجود دارد که نیازمند رایزنی‌ها و مذاکرات مستمر است.


وی افزود: در حال حاضر مساله‌ی هسته‌یی به یک مساله‌ی بین‌المللی تبدیل شده که به آینده‌ی تمامی کشورهای اسلامی مرتبط است. موضوع انرژی هسته‌یی صلح‌آمیز نیز به جهان اسلام بازمی‌گردد، به همین دلیل این مساله در شرایط فعلی موضوعی کلی و فراگیر به شمار می‌رود. این درحالی است که ما در راس نیزه قرار گرفته‌ایم.


لاریجانی مذاکره با مسوولان مصری را فرصتی برای کشورش دانست و تصریح کرد: پرونده‌ی هسته‌یی ایران جزو مهم‌ترین مسایلی است که در قاهره به همراه روابط دو جانبه مورد بررسی قرار می‌گیرد.


انتظار می‌رود که دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با احمد ابوالغیظ، وزیر امور خارجه، عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب و تعداد دیگری از مسوولان این کشور دیدار داشته باشند.


یک مقام مسوول مصری ابراز امیدواری کرد که مساله‌ی هسته‌یی ایران از طریق دیپلماتیک حل و فصل شود.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه دارالخلیج – چاپ امارات متحده عربی – به نقل از این مقام مسوول مصری که نامی از وی نبرد، ابراز امیدواری کرد که با همکاری مثبت بین ایران و آمریکا، مساله‌ی هسته‌یی ایران از طریق مسالمت‌آمیز حل و فصل شود تا به این ترتیب به تحقق ثبات امنیت و صلح در خاورمیانه کمک شود.


وی همچنین تاکید کرد که تمامی طرف‌های درگیر در این پرونده باید ثبات و امنیت خاورمیانه خلیج فارس را در نظر داشته باشند و اختلافات خود را از طریق دیپلماتیک حل و فصل کنند.


وی همچنین تصریح کرد که موضع‌گیری مصر نسبت به این موضوع بر مبنای رد اعمال فشار و تهدید نظامی و تلاش جهت به کارگیری و شیوه‌های دیپلماتیک استوار است و این کشور متعهد است که طرف‌ها درگیر باید با حسن نیت برای حل این مشکل تلاش کنند.


این مقام مصری خاطرنشان کرد: پرونده‌ی عراق باید درس عبرتی باشد و طرف‌های درگیر باید از تکرار آن پرهیز کنند.


وی همچنین عنوان داشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مسوول تعیین تعهدات ایران در قبال پیمان منع تولید و گسترش سلاح‌های هسته‌یی است و باید در برخورد با ایران و برخورد مشابه با پرونده عراق قبل از جنگ آمریکا علیه این کشور هوشیار باشد.


این مقام مسوول مصری در پایان بیان داشت: مصر اجرای یکسان معیارها و اصول بین‌المللی را برای ایران و اسراییل مهم و ضروری می‌داند.


جورج بوش گفت که ایران برای پاسخگویی به مجموعه‌ی پیشنهادی غرب چند هفته فرصت دارد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، جورج بوش، رییس جمهور آمریکا گفت: ما دوره‌ای محدود از زمان را که می‌دانید چند هفته و نه چند ماه است، برای هضم یک پیشنهاد برای پیشرفت به ایرانی‌ها داده‌ایم. اگر آنها تعلیق قابل راستی‌آزمایی برنامه‌شان را انتخاب نکنند، آنگاه در شورای امنیت سازمان ملل اقدامی اتخاذ خواهد شد.


بوش که پس از دیدار با آندرس فوگ راسموسن، نخست وزیر دانمارک در کمپ دیوید صحبت می‌کرد، افزود که با وی در خصوص مساله‌ی هسته‌یی ایران و چگونگی حل دیپلماتیک این مساله گفت‌وگو کرده است.


رییس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با راسموسن با متهم کردن ایران به دنبال کردن برنامه‌ی تسلیحات هسته‌یی‌ ادعا کرد: مشکل این است که ایرانی‌ها می‌خواهند یک سلاح داشته باشند و نباید چنین سلاحی را در اختیار گیرند.


راسموسن نیز اظهار کرد که از پیوستن آمریکا به کشورهای اروپایی در ارایه‌ی مجموعه مشوق‌ها به ایران با هدف رفع بحران خرسند است.


نخست وزیر دانمارک گفت: اکنون بر عهده ایران است که از این پنجره‌ی فرصت استفاده کند.


خبرگزاری رویتر نیز به نقل از بوش نوشت که اگر ایران غنی سازی را متوقف نکند، این کار باید پیامدی داشته باشد.


خبرگزاری فرانسه نوشت: ژاک شیراک و تونی بلر پیامی جدی و متحد را به ایران فرستاد مبنی بر اینکه برنامه هسته‌یی‌اش را متوقف سازد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این خبرگزاری ادامه داد: رییس جمهور فرانسه و نخست وزیر انگلیس که روز گذشته (جمعه) در پاریس با یکدیگر دیدار کردند گفتند که هر دو کشور در هدفشان برای حل مسالمت آمیز و دیپلماتیک مساله هسته‌یی ایران یکی هستند.


شیراک، بلر و وزیران مهم هر دو دولت در بیانیه‌ای اعلام کردند: از مقامات ایرانی می‌خواهیم که این مسیر مثبت را با روحی سازنده بررسی کند و مسیر انزوای بلندمدت را اختیار نکند.


در این بیانیه ادعا شده است که شکست تهران در تعلیق برنامه‌اش ثبات بلندمدت منطقه‌ی خاورمیانه را تهدید می‌کند.


این بیانیه می‌افزاید: از مقامات ایرانی می‌خواهیم به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کنند و فعالیت‌های مربوط به غنی سازی‌شان از جمله تحقیق و توسعه را تعلیق کنند.


بر اساس این گزارش، شیراک با ادعای اینکه درخواست جامعه بین‌المللی از ایران صدای منطق است، گفت: در حال حاضر به قدر کافی با اشاعه‌ی هسته‌یی روبرو هستیم. اولین و مهمترین کاری که لازم است انجام دهیم، متوقف کردن اشاعه است. این به ایران مربوط نمی‌شود؛ بلکه به اشاعه مربوط می‌شود.


بلر نیز گفت که همه حل دیپلماتیک این مساله را خواستارند که بر اساس آن حقوق و خواسته‌های جامعه بین‌المللی و ایران مورد احترام قرار گیرد.


نخست وزیر انگلیس ادامه داد: اکنون برای انجام این کار از شانس بهتری برخورداریم، اما ایران باید به الزاماتش پایبند باشد.


فایننشیال تایمز گزارش داد، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت، زمان برای تلاش دیپلماتیک به منظور حل مشاجره بر سر برنامه‌ی هسته‌یی ایران در حال اتمام است و آمریکا قصد رسیدن به معامله بزرگ فراگیری را با تهران ندارد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان بولتون، نماینده آمریکا در سازمان ملل به این روزنامه‌ی انگلیسی درباره گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: آنها هر دو پا را بر روی گاز گذاشته‌اند؛ به همین دلیل است که ما احساس اضطرار داریم که این تلاشهای دیپلماتیک نمی‌تواند برای زمان نامحدودی ادامه یابد.


هر روز که می‌گذرد به ایران زمان بیشتری به منظور تکمیل تلاش برای تولید انبوه می‌دهد.


بر اساس این گزارش، بولتون بسیاری از شروطش را درباره پیشنهاد جدید به ایران که کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا،‌ جورج بوش، رییس جمهور این کشور را به تایید آن اقناع کرد، مطرح کرد.


این گزارش ادامه داد، بولتون که خود را به عنوان مردی که چندان مشتاق هویج‌ها نیست توصیف کرد، عجله داشت که انتظارها را برای پیروزی برجسته کم اهمیت شمرد و به بسیاری از مشکلاتی که فراروی فرایند دیپلماتیک قرار دارد اشاره کرد.


وی با متهم کردن ایران به دنبال کزدن برنامه‌ی هسته‌یی نظامی گفت: اشتباه خواهد بود که فکر کنیم این مذاکرات اولین قدم به سوی نوعی معامله بزرگ است. ما صرفا در حال پرداختن به موضوع هسته‌یی و توقف پیگیری تسلیحات هسته‌یی آنها هستیم.


نماینده جنگ طلب آمریکا در سازمان ملل ادامه داد: تضمین‌های امنیتی آمریکا برای ایران بر میز قرار ندارد و تغییر رژیم می‌تواند تهدید هسته‌یی را حذف کند.


وی در ادامه اظهارات خصمانه‌اش افزود: تجربه‌ی ما این بود که وقتی تغییری برجسته در حیات کشوری رخ می‌دهد، نقطه‌ای خواهد بود که بیشترین احتمال برای شرکت تسلیحات هسته‌یی وجود دارد.


این گزارش به نقل از این نماینده جنگ طلب آمریکایی ادامه داد: فکر می‌کنم مسلما بحث‌هایی درباره این موضوع در نشست جی هشت خواهد بود.


بر اساس این گزارش، این نشست ۱۵ تا ۱۷ ژوییه (۲۴ تا ۲۶ تیر) زمانی که به گفته بولتون ایران باید واکنش خود را به پیشنهادات ۱+۵ ارایه دهد، برگزار خواهد شد.


بولتون در ادامه صحبت‌هایش گفت، برخی به مدت سه سال فکر کردند ایرانیان می‌خواهند معامله کنند و معامله‌ای خارج آنجا وجود ندارد.


در ادامه این گزارش آمده است، بولتون هم چنین ابراز تردید کرد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قادر خواهد بود ثابت کنند برنامه‌ی ایران صرفا صلح آمیز است.


وی افزود، اعمال تحریم علیه ایران در صورت امتناع از پذیرش پیشنهاد هسته‌یی مرحله‌ای در این فرایند است.


نماینده آمریکا در سازمان ملل ابراز نگرانی کرد که نمی‌تواند پیش بینی کند که آیا شورای امنیت از چنین معیاری حمایت خواهد کرد یا نه.


به گفته وی، اتحادیه‌ی اروپا که از سال ۲۰۰۳ مذاکرات با ایران را رهبری کرد، با اعلان یک مقام پیشین ایران مبنی بر اینکه در طول آن زمان جمهوری اسلامی بر روی تکنیک‌های هسته‌یی کار کرده است، ناامید شده است.


بولتون ادامه داد: این نشان می‌دهد که چرا حتی زمانی که آنها در حال تامل درباره‌ی پیشنهاد جدید هستند، هنوز سانتریفیوژ‌هایشان می‌چرخد و اکنون آنها در حال تزریق گاز به آنها (سانتریفیوژها) هستند.


روزنامه تلگراف نیز به نقل از بولتون نوشت: ایران فقط چند هفته برای توقف برنامه غنی سازی اورانیوم فرصت دارد و در غیر این صورت با اعمال تحریم بین‌المللی روبرو خواهد شد.


به گفته این روزنامه‌ی انگلیسی، بولتون روز گذشته افزود آمریکا و متحدانش انتظار واکنش ایران را به هویج و چماق پیشنهادی ۱+۵ پیش از نشست کشورهای صنعتی جی هشت دارند.


این گزارش ادامه داد این نخستین باری بود که یک مقام ارشد آمریکایی مهلت نهایی را برای ایران به منظور پایبندی تعیین کرده، در چند ماه گذشته مقامات دولت بوش سعی کرده‌اند بسیاری از انتقادات واشنگتن را با اظهار تمایشان به دادن هر فرصتی به ایران به معنی عقب نشینی فرو نشانند.


دیلی تلگراف به نقل از بولتون ادامه داد، با طول کشیدن این [مذاکرات] احتمال اینکه آنها به آنچه می‌خواهند برسند، دست یابد افزایش می‌یابد. این از زمانی که مذاکرات اتحادیه‌ی اروپا ظاهر شده، طول کشیده و ما را در وضعیت بهتری قرار نداده است.


این گزارش ادامه داد: بولتون که در لندن با دیلی تلگراف و دیگر روزنامه‌ها گفتگو می‌کرد در پاسخ به این سوال که جهان از سوی تهران منتظر چه چیزی است، گفت: شرط می‌بندم کلمه‌ای در فارسی معادل yes وجود دارد.


بولتون نسبت به اینکه اظهارات ایران دلالت بر این دارد که تهران در حال بررسی پذیرش پیشنهاد مشوق‌های ۱+۵ است ابراز تردید کرد.


وی گفت: البته ایران می‌خواهد که با آمریکا گفتگو کند.


وی ادامه داد: موضوع این است که آیا آنها می‌خواهند با پیش شرطها‌ روبرو شوند؟ به این دلیل است که ما قصد نداریم اظهارات داخی را به عنوان واکنشی قطعی بپنداریم.


رییس کمیته‌ی امور بین الملل مجلس دومای روسیه در مرکز خبری روسیه در پکن به خبرنگاران اعلام کرد که مواضع روسیه و چین در مهم‌ترین مسایل بین‌المللی کاملا منطبق هستند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری نووستی، کنستانتین کاساچف همچنین همکاری‌های فدراسیون روسیه با جمهوری خلق چین را در راستای حل مساله‌ی هسته‌یی ایران بسیار عالی ارزیابی و تاکید کرد: این همکاری چین و روسیه بود که جامعه‌ی جهانی را از ارتکاب به عملی اشتباه بازداشت.


وی خاطر نشان کرد: فشار بیش از حد به ایران که به خصوص آمریکا بر آن اصرار بسیار داشت، می‌توانست سبب توقف همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شود.


وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشست امروز خود موضوع سفر هیات خلیج فارس به ایران را برای بررسی پرونده هسته‌یی این کشور مورد بررسی قرار می‌دهند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه القبس، چاپ کویت، منابع عالی رتبه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اعلام کردند، وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشست امروز (شنبه) ضمن بررسی تحولات مثبت در خصوص پرونده هسته‌یی ایران، موضوع اعزام هیاتی به تهران را جهت بررسی پرونده هسته‌یی مورد بررسی قرار می‌دهند.


القبس به نقل از این منابع نوشت: کشورهای حوزه خلیج فارس معتقدند پرونده هسته‌یی ایران وارد مرحله جدیدی شده و باید از طریق مذاکرات و استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیز حل و فصل شود.


شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی که دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری در مقر این سازمان در وین برگزار خواهد شد، آخرین گزارش محمد البرادعی از برنامه‌ی هسته‌یی ایران را مورد بررسی قرار خواهد داد.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، دور دیگری از نشست ۳۵ کشور عضو شورای حکام با سخنرانی محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی در وین برگزار خواهد شد.
تقویت فعالیت‌های همکاری فنی آژانس، مسایل بین‌المللی پادمانی و گزارش تحقق پادمان‌ها در سال ۲۰۰۵ میلادی، همکاری آژانس با پروژه‌ی بین‌المللی راکتور آزمایشی گرما هسته‌یی از مسایل مورد بحث و بررسی در نشست شورای حکام خواهد بود که همچون گذشته پشت درهای بسته برگزار می‌شود و خبرنگاران مجاز به ورود به این جلسات نیستند.
گزارش البرادعی در خصوص راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌یی در ایران، پنج‌شنبه‌ی گذشته از طریق ایمیل در اختیار کشورهای عضو آژانس بین‌آلمللی انرژی اتمی قرار گرفت.
۳۵ کشور عضو شورا در نشست‌شان به بررسی این گزارش خواهند پرداخت که عنوان آن «تحقق توافقنامه‌ی پادمان‌های ان.پی.تی در جمهوری اسلامی ایران» است.
این گزارش تحولاتی را که از آوریل سال جاری میلادی (۲۰۰۶) در مساله‌ی هسته‌یی ایران رخ داده،‌ پوشش داده است. گزارش پیشین البرادعی درباره‌ی ایران در تاریخ ۲۸ آوریل به شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل ارسال شد.در کنفرانسی فوق محرمانه با حضور نخبگان سیاسی جهان، متفکرین و قدرت‌های تجاری در اتاوا برنامه‌ی هسته‌یی ایران در کنار دیگر مسایل مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، چهره‌های برجسته‌ی جهانی نظیر، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه‌ی اسبق آمریکا، دیوید راکفلر، بانکدار آمریکایی، بئاتریکس، ملکه‌ی هلند در کنفرانس سالانه‌ی بیلدربرگ که تحت تدابیر شدید امنیتی در اتاوا برگزار شد در خصوص بازارهای نفت، نگرانی‌ها امنیتی مربوط به برنامه هسته‌یی ایران، تروریسم و مهاجرت به گفت و گو پرداختند.


نظریه‌پردازانی که این گروه را زیر نظر دارند آن را به توطئه برای تسلط بر جهان در همایش غیر رسمی سالانه‌اش متهم می‌کنند، اما ریچارد پرل، مشاور سابق سیاست دفاعی آمریکا این اتهامات را که گروه پشت درهای بسته سیاستی عمومی را تدوین می‌کند تکذیب کرد و گفت: گروه فقط درباره‌ی سیاست‌های عمومی مذاکره می‌کند.


دانیل استولن که از اسپانیا برای پوشش این کنفرانس به اتاوا سفر کرده بود گفت: هدف این گروه ایجاد دولتی جهانی است که گروهی نخبه از مردمی که هدف اصلی‌شان کنترل تمامی منابع طبیعی روی زمین است بر آن حکومت کنند.


خبرگزاری فرانسه ادامه داد: این گروه از سال ۱۹۵۴ که اولین کنفرانس آن در هتل بیلدبرگ هلند برگزار شد تاکنون با انتقاداتی مشابه روبرو بوده است.


گفته می‌شود فرانک مک کنا، سفیر سابق کانادا در واشنگتن، ژورما اولیلا، رییس شرکت شل، جیمز ولفنسون، رییس اسبق بانک جهانی، اکیل مایکلیبوست، رییس خطوط هوایی اسکاندیناوی، جورج پاتاکی، فرماندار سابق نیویورک، احمد چلبی، معاون نخست وزیر عراق و روسای شرکت‌های کوکاکولا، بانک کردیت سوییس، بانک رویال کانادا و وزیران کابینه‌ی اسپانیا، و یونان در این نشست حضور داشته‌اند.


روزنامه‌ی نیویورک تایمز به نقل از دیپلمات‌های عالی‌رتبه‌ی دولت بوش مدعی شد: ایران کمتر از سه هفته برای پاسخگویی به مجموعه‌ی مشوق‌های پیشنهادی قدرت‌های بزرگ در ازای تعلیق غنی‌سازی اورانیوم این کشور فرصت دارد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این روزنامه‌ی آمریکایی به نقل از دیپلمات‌های که نامی از آن‌ها نبرد، نوشت: آمریکا و اروپا ضر‌ب‌الاجل ۲۹ ژوئن ( ۸ تیر) ‌یعنی زمانی که وزیران امور خارجه‌ی هشت کشور صنعتی قراراست در مسکو با یکدیگر دیدار کنند را برای پاسخگویی ایران تعیین کرده‌اند.


به نوشته‌ی این روزنامه، این ضرب‌الاجل به طور صریح بخشی از پیشنهادی که به ایران ارایه شده، نیست؛ اما خاویر سولانا، رییس سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا روز سه‌شنبه‌ی گذشته که این پیشنهاد را به تهران عرضه کرد، این پیام را به مقامات ایرانی رسانده است.


نیویورک تایمز ادامه داد: این ضرب‌الاجل منعکس‌کننده‌ی نگرانی آمریکا، انگلیس و فرانسه نسبت به تداوم غنی‌سازی اورانیوم در ایران و توسعه‌ی قابلیت هسته‌یی این کشور حتی در زمانی است که به بررسی پیشنهاد می‌پردازد.


یک دیپلمات اروپایی گفت: ما می‌دانیم که زمان به نفع ما نیست. قرار است جورج بوش، رییس‌جمهور آمریکا و سران روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان، ژاپن و ایتالیا روز ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر ماه) در سن‌پترزبورگ با یکدیگر دیدار کنند و انتظار می‌رود ایران در راس دستور کارشان قرار داشته باشد.


دیپلمات‌های اروپایی گفته‌اند کشمکش میان قدرت‌های جهان و ایران بر سر این مجموعه می‌تواند تا آن نشست ادامه یابد، اما انتظار می‌رود ایران تا پیش از آن یک پاسخ مقدماتی را داده باشد.


یک دیپلمات اروپایی با اشاره به فهرست مجازات‌هایی که قدرت‌های بزرگ توافق کرده‌اند در صورت خودداری ایران از پذیرش پیشنهاد، آن را بررسی کنند، گفت:‌ اگر تا ۲۹ ژوئن چیزی را از جانب ایران نشنیده باشیم، علامتی بسیار بد خواهد بود و ما بررسی چماق‌ها را آغاز خواهیم کرد.


این گزارش در حالی منتشر شده است که منوچهر متکی، وزیر امور خارجه‌ی کشورمان امروز (شنبه) تصریح کرد، تهران برای پاسخگویی به بسته‌ی پیشنهادی ۱+۵ مهلت زمانی برای خود تعریف نکرده است.


به گفته‌ی وزیر امور خارجه‌ی کشورمان، ایران بسته‌ی پیشنهاد هسته‌یی ۱+۵ را باز و بررسی آن را آغاز کرده است و حتی این احتمال وجود دارد که ایران در پایان بررسی‌هایش، بسته‌ای متقابل را به طرف مقابل ارایه دهد.وزیران امور خارجه‌ی چین و اسپانیا درباره‌ی چگونگی حل مساله‌ی هسته‌یی ایران از طریق مذاکرات دیپلماتیک به تبادل نظر پرداختند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری شینهوا، وزارت امور خارجه‌ی چین اعلام کرد، در تماس تلفنی لی ژائوشینگ، وزیر امور خارجه‌ی چین و میگوئل آنخل موراتینوس، همتای اسپانیایی‌اش که امروز (شنبه) برقرار شد دو طرف توافق کردند مساله‌ی هسته‌یی ایران باید از طریق گفت‌وگوی دیپلماتیک و با استفاده از ابزارهای صلح‌آمیز حل و فصل شود.


وزارت امور خارجه چین افزود: دو طرف همچنین متعهد شدند شراکت استراتژیک جامع چین – اسپانیا را ارتقا بخشند.


وزارت امور خارجه روسیه امروز گفت که از اظهارات نماینده‌ی آمریکا در سازمان ملل که ادعا کرد رهبری روسیه بر سر موضوع هسته‌یی ایران دوپاره شده، شوکه شده است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری روسی نووستی، در بیانیه‌ی وزارت امور خارجه‌ی روسیه آمده است روسیه به طور فعال درگیر تلاش‌های بین‌الملل برای حل این مشکل از طریق کانال‌های دیپلماتیک است و موضعی یکپارچه را اتخاذ کرده مبنی بر اینکه ایران نباید به تسلیحات هسته‌یی دست یابد و در عین حال از حق این کشور برای توسعه‌ی برق هسته‌یی صلح‌آمیز حمایت کرده است.


براساس این گزارش در این بیانیه آمده است: روسیه از اظهارات مسوولانه و متعادل در روزهای اخیر از سوی نمایندگان آمریکا در حمایت از ازسرگیری گفت‌وگوها بر سر برنامه‌ی هسته‌یی ایران در شکلی جدید با ابراز تمایل اخیر واشگتن به پیوستن به این گفت و گوها خوشنود است.


وزارت امور خارجه‌ی روسیه ادامه داد: در این چهارچوب، مکاشفات جان بولتون ( نماینده‌ی آمریکا در سازمان ملل) مبنی بر آنچه ادعا شد، فقدان اجماع در دورن رهبری روسیه بر سر موضوع برنامه‌ی هسته‌یی ایران است، خیلی غیر منتظره است.


در ادامه‌ی این بیانیه‌ آمده است: آنها که در واشنگتن از یافتن راه‌حلی دیپلماتیک حمایت می‌کنند، که امیدواریم‌ جان بولتن را هم در بر گیرد، به حمایت بین‌المللی از جمله از سوی روسیه نیاز دارند.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 18
  • ۲۱ خرد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.