آصفی: پیشنهاد رسمی از سوی اروپا دریافت نکرده‌ایم

حمیدرضا آصفی در جمع خبرنگاران پارلمانی در پاسخ به این که آیا پیشنهادات اروپا به ایران رسیده است یا نه؟ گفت: هنوز به صورت رسمی پیشنهادی دریافت نشده است، بلکه رسانه‌ها، مسایلی مطرح کردند، شورای وزیران اتحادیه اروپایی نیز بیانیه‌ای داده است که پاسخ آن را دادیم، ولی هنوز رسما پیشنهادی دریافت نکرده‌ایم.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزار ی دانشجویان ایران (ایسنا) سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان  در پاسخ به اینکه گفته شد مشوق‌هایی به ایران داده می‌شود آیا مشخص شده است مطالباتشان چیست؟ تصریح کرد: نه. چیزی مشخص نشده است. تا چیزی دریافت نکنیم نمی‌توانیم به صورت دقیق در مورد آن اظهار نظر کنیم. ولی مشوق جای حقوق را نمی‌گیرد.


ما حقی داریم که باید به رسمیت شناخته و به آن احترام گذاشته شود.


آصفی عنوان کرد: مثلا می‌گویند مشوق اقتصادی که ما باید به اروپایی‌ها مشوق اقتصادی دهیم. چون بازار و نیروها و امکانات خوبی داریم.


لذا مشوقی که داده می‌شود اگرچه آنها رد نمی‌کنند، ولی امتیازی است که در اختیار خودشان نیز هست. ولی الان نمی‌توان در مورد آن قضاوت کرد. باید صبر کرد و دید به صورت رسمی چه پیشنهادی می‌دهند.


سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: درحال حاضر اظهارات ممکن است با اتفاقاتی که می‌خواهد در آینده افتد، منطبق نباشد، لذا منتظر دریافت طرح اروپا هستیم.


وی در پاسخ به اینکه شنیده شده که نامه‌های آقای احمدی‌نژاد به سران کشورها ادامه دارد، نامه بعدی به چه کسی است و چه تاثیری در روابط ایران و سایر کشورها دارد؟ تصریح کرد: اولین نامه ارسال شد و نامه‌های دیگری نیز به تعدادی از کشورها خواهد بود و چون مشخص نیست از میان این کشورها، چه کشوری دومی باشد، بهتر است اسمی نبرم.


آصفی با بیان اینکه با این قبیل نامه‌نگاری‌ها باید از دو منظر نگاه شود، خاطر نشان کرد: یکی تشریح دیدگاهها و تبیین مواضع جمهوری اسلامی که مهم است، می باشد و دوم تاثیر آن در افکار عمومی دنیا.


وی با بیان اینکه نامه به بوش بصورت گسترده‌ای در نشریات آمریکایی و اروپایی منعکس شد، افزود: گاهی اوقات رسانه‌های غربی مجال انتشار دیدگاهها و مواضع ایران را نمی‌دهند. ولی این نامه منتشر شد، که چیز خوبی است .


سخنگوی امور خارجه ادامه داد: اگر کشورهای دیگر منطقی و با سیاست حل و فصل مشکلات دنیا به این نامه‌ها نگاه کنند برای بسیاری از مشکلات می‌توان راه برون رفت پیدا کرد.


وی درخصوص این‌که آیا در مورد متن نامه‌ها رییس‌جمهور با سران مملکت هماهنگ می‌کند؟ گفت: رییس‌جمهور ابتکاری دارد و برای این‌که قدمی بردارد، مشاورانی دارد که طبیعی است از آنها استفاده می‌کند.


آصفی در پاسخ به این‌که قرار بود بخشی از حادثه‌ی تروریستی اخیر را وزارت امور خارجه پی‌گیری کند، با توجه به این‌که گفته می‌شود تروریست‌ها از پاکستان وارد خاک ایران ما می شوند، وزارت امور خارجه برای هماهنگی با پاکستان و جلوگیری از آن چه کرده است؟ عنوان کرد: حدس‌های مختلفی زده می‌شود. مرزهای شرقی ما طولانی است و شرایط خاص خود را دارد، ولی ما چند بار با پاکستانی‌های صحبت کردیم و سفیر را خواستیم و در پاکستان سفارت ما فعال بوده است که این پی‌یگری‌ها را ادامه می‌دهیم؛ چون این اقدامات غیرانسانی است و به هیچ وجه نشان‌دهنده‌ی قدرت نیست.


وی تاکید کرد: با پاکستانی‌ها و کسان دیگر در حال صحبت و گفت‌وگو هستیم تا بتوان برای جلوگیری از این جنایات فکری شود؛ چون اگر در مرزها ناامنی‌ها باشد تمام کشورها را تهدید می‌کند و فقط ایران نیست. لذا لازم است کشورهایی که در همسایگی‌های هم هستند با هم مشورت و رایزنی و همکاری کنند تا مشکلات حل شود.


آصفی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درخصوص علت حضور هیات آمریکایی در ایران، گفت: شرکت توریستی میزبان این هیات بوده است و گروه غیردولتی (NGO) مذهبی و غیروابسته به نهادهای حکومتی آمریکا هستند که نام آنها رهپویان صلح است.


آصفی یادآور شد: این هیات مخالف سیاست‌های بوش هستند و با ابتکار خود و با ویزای توریستی به کشور آمده‌اند و با بعضی‌ها نیز صحبت کرده‌اند.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 8
  • ۲۸ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.