آیا وجود پیامبر و ائمه داراى ویژگى خاصى بودند که به این رتبه رسیدند یاخدا مجبور بود چنین کسانى را براى هدایت بشر خلق کند؟
جواب :  


  یافتن پاسخ مناسب این سؤال در گرو درک درست فلسفى از نظام آفرینش و نظامات طولى و عرضى و نظام ضرورى موجودات است. و چون تفصیل مطلب نیازمند آگاهى‏هاى ژرف فلسفى است، از بررسى دقیق آن در یک نامه معذوریم و به ناچار به ذکر چند نکته اکتفاء مى‏کنیم: الف) انبیاء و امامان(ع) داراى دو ویژگى مى‏باشند: یکى برجستگى‏هایى که در مرتبه وجودى و خلقت بر اساس نظام حکیمانه الهى به آنها افاضه شده و چه بسا در این مرحله امتیازاتى بر دیگران داشته باشند. ب) جنبه‏هاى مشترک با دیگر آدمیان از قبیل دارا بودن اراده و اختیار، غرایز و تمایلات حیوانى و… . ج) ویژگى اول آنان لازمه نظام ضرورى موجودات است. البته این به معناى آن نیست که خداوند مجبور بوده است که آنان را این گونه بیافریند، بلکه او با اراده و خواست خود نظام متقن و حکیمانه‏اى را آفریده که لازمه‏اش وجود مراتب طولى و عرضى است و پیدایش هر موجودى در رتبه خود از توابع حکمت و اتقان صنع است. د) ویژگى اول موجب غیر اختیارى بودن عصمت نیست، و با وجود آن کمال ذاتى، وجود کشش‏هاى متضاد در نفس آنها که لازمه اختیار است همچنان باقى است و عصمت آنان مستند به انتخاب عمل درست در برابر کردار نادرست است، نه وجود سائقه غریزى تخلف ناپذیر.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 15
  • ۲۴ مرد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.