آیا قلب من ضعیف شده است؟

اما علت ایجاد این بیماری چیست؟ مهم‌ترین دلیل بروز بیماری نارسایی قلبی، انفارکتوس قلبی است. انفارکتوس قلبی به مفهوم از بین رفتن قسمتی از عضلات قلب است که اگر وسعت آن زیاد باشد کار نمود قلب ضعیف شده و توانایی پمپاژ خون را از دست می‌‌دهد.

یکی دیگر از علل نارسایی قلبی، بیماری دریچه‌‌های قلب است. تنگی دریچه‌‌های میترال یا آئورت باعث می‌‌شود حتی با وجود سلامت عضلات قلب، پمپاژ خون براحتی صورت نگیرد. نارسایی دریچه‌‌های قلب نیز باعث پس زدن خون شده و درصدی از پمپاژ خون به هدر می‌‌رود.

بیماری‌‌های مادرزادی قلب از علل اصلی آسیب دریچه‌‌ها هستند. این کودکان از ابتدای تولد دچار علائم نارسایی قلب هستند. گاهی نیز قلب در سنین بزرگسالی به دلایل مختلف دچار خرابی دریچه‌‌ها شده و نارسایی قلبی ایجاد می‌‌شود. از مهم‌ترین علل آسیب دریچه‌‌ها در سنین نوجوانی و جوانی روماتیسم قلبی است. این بیماری عمدتا دریچه میترال که بین دهلیز و بطن چپ قرار گرفته است را دچار آسیب می‌‌سازد. تنگی دریچه میترال مانع ورود خون به بطن چپ و نارسایی قلبی می‌‌شود. نارسایی دریچه میترال نیز ممکن است در اثر روماتیسم قلبی ایجاد شود ولی مهم‌ترین دلیل ایجاد نارسایی میترال انفارکتوس قلبی است.

از دیگر علل مهم نارسایی قلبی فشار خون طولانی‌مدت است. فشار خون باعث ایجاد مانع بر سر راه پمپاژ قلب به داخل سیستم گردش خون می‌‌شود. برای غلبه بر این فشار، عضلات بطن چپ ضخیم شده و پس از مدتی فضای حفره بطن چپ را پر می‌‌کند و به این ترتیب پر شدن بطن دچار اشکال شده و عملکرد قلب تضعیف می‌‌شود.

برای تشخیص نارسایی قلب راه‌‌های متعددی وجود دارد که بهترین راه اکوکاردیوگرافی است. توصیه می‌‌شود در کسانی که دچار ورم اندام‌‌ها هستند برای بررسی وجود نارسایی قلبی، اکوکاردیوگرافی انجام شود. اکوکاردیوگرافی در واقع سونوگرافی قلب است که در آن شدت انقباض قلب و وضع دریچه‌‌ها به خوبی نشان داده می‌‌شود.

خوشبختانه داروهای مفیدی برای درمان نارسایی قلبی موجود است. یکی از این داروها، دسته دارویی مدرها یا ادرار آورهاست که با افزایش میزان ادرار باعث کم شدن حجم خون و برطرف شدن ورم در اندام‌‌ها می‌‌شود. دیگوکسین هم دارویی است که قدرت انقباضی قلب را زیاد می‌‌کند و برای این بیماری کاربرد دارد.

دکتر رضا کریمی

‌ فوق‌تخصص بیماری‌‌های غدد و متابولیسم

مطلب بالا در حوزه سلامت، تغذیه و تناسب اندام و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۴ April 2016 | 7:00 am منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.