آیا موفقیت بشر بدست خداست یا بدست خود انسان؟

سوال: سلام بارها این رو از بچگی شنیدم که همه چیز بدست خداست و هر برگی که از درخت می افته با نظر خداست و … ولی من خودم یقین به این جمله ها ندارم. یادمه چندسال پیش با یه حافظ قرآن که تو کنکور هم موفق شده بود مصاحبه کرده بودن و گفته بود خدا و قرآن کمک کرد که من تو کنکور موفق بشم وگرنه نمی شدم. من به خدا اعتقاد دارم، دست خدا رو هم خیلی جاها و تو خیلی اتفاقات دیدم ولی از طرفی آدمای بی خدایی رو هم دیدم که تو زندگیشون کاملا موفق بودن. و این شبهه برام پیش اومده که چطور میشه قرآن و خدا باعث بشه آدم تو کنکور قبول بشه؟! کنکور قبول شدن یک سری عوامل مادی داره: درس خوندن، استعداد داشتن، شب بیداری، تلاش، اعتماد به نفس و … هر کسی این عوامل مادی رو داشته باشه کنکور قبول می شه چه از خدا بخواد و دعا کنه و چه دعا نکنه. اینکه آدم به هیچی بند نیست و ۳-۴ دقیقه بی تنفس می میره و… اینها درست؛ (منظورم اینه که نمی گم آدم باید ادعای خدایی کنه و صد در صد آدم های مادی که بی خدا بودن آدمهای موفقی بودن) ولی خیلی از آدم های بی خدا، بدون اینکه با دعای توسل و … پیشرفت کنن با عقل و تجربه و آزمایش پیشرفت کردن. پس چرا گفته میشه همه چیز رو باید از خدا خواست و تا خدا نخواد آدم نمی تونه موفق بشه؟ فلان فوتبالیست که بهترین بازیکن جهان می شه از بچگی تلاش می کنه، تحت آموزش دقیق علمی قرار می گیره و بدون اینکه دعا و قرآن بخونه میشه بهترین بازیکن جهان. یا فلان تیم با پول میره بازیکن و مربی و امکانات خوب در اختیار می گیره و میشه بهترین تیم اروپا. می دونید چی می خوام بگم؟ میگم پیشرفت بشر به دست خودشه. خدا یک سری قوانین تو طبیعت قرار داده که هر کس اون قوانین رو به عمل دربیاره موفق میشه چه دعا کنه چه دعا نکنه. اون مثال فوتبال که گفتم اینو هم میشه اضافه کرد: علی دایی همیشه میگه با لطف خدا به اینجا رسیده و همیشه قبل بازی دعا می کنه و بعضی وقتا سر بازی تسبیح دست می گیره و ذکر می گه تا تیم تحت هدایتش ببره. بعضی وقتا می بره بعضی وقتا می بازه.(وقتی می بره میگه لطف خدا بود وقتی می بازه می گه خدا نخواست!!) تیم مقابلش که نه دعا می کنه نه تسبیح به دست می گیره هم بعضی وقتا می بره بعضی وقتا می بازه. این برد و باخت بستگی به هماهنگی تیم، تمرینات، بازیکنا و… داره نه بستگی به دعا و قرآن خوندن. ممنون می شم اگه منو از این شبهه بیرون بیارید.

پاسخ: با عرض سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز. دوست بزرگوار به چند نکته دقت فرمائید:

۱.خداوند متعال به عنوان خالق عالم هستی تمام نظام هستی را بر اساس قانون علی و معلولی آفریده ؛ این قانون را بر تمام جهان حاکم نموده ؛ خود نیز اراده اش را در عالم بر همین اساس اعمال می کند.هر اتفاقی در عالم بخواهد اتفاق بیفتد، از طریق علت خود رخ می دهد مثلا اگر قرار باشد کسی در کنکور قبول شود، از طریق عوامل خاص خود یعنی یادگیری مطالب و قدرت تست زنی و مهارت های لازم دیگر این اتفاق می افتد.

۲.این که گفته می شود در عالم همه چیز و همه اتفاقات با اراده خداوند رخ می دهد و یا موفقیت و عدم موفقیت انسان به دست خداست، به این معنی است که همه چیز در عالم هستی حتی اراده و قدرت انتخابی که انسان دارد و با آن مسیر زندگی خود راانتخاب می کند، از جانب خداوند اعطا شده است. هر اتفاقی که در عالم می افتد، از همین مسیر و جریانی که خداوند ترسیم نموده است، رخ می دهد. به همین خاطر به خداوند منسوب می شود . با اختیار و انتخاب انسان منافاتی ندارد، چون حتی اگر انسان انتخابی بر خلاف رضای خداوند انجام دهد، باز خداوند چون اراده کرده انسان با اختیار مسیر خود را انتخاب کند، مانع او نمی شود. در قرآن کریم در مورد مهیا نمودن امکانات اولیه و اسباب و شرایط مورد نیاز افراد، چه کافر و بی دین و چه مؤمن و خداپرست می فرماید: «هر یک از این دو گروه(مومنان و کافران) را از عطاى پروردگارت، بهره و کمک مى‏دهیم و عطاى پروردگارت هرگز (از کسى) منع نشده است. »(1) موفقیت همه افراد در کارهای شان حتی کسانی که خدا را قبول ندارند، باز از جانب خداوند بوده، به همین خاطر همه اتفاقات حتی اعمال انسان های بی دین و یا دیندار به خداوند منسوب می شود . به همین خاطر است که در نگاه انسان دیندار اگر کسی در کاری موفق می شود و یا شکست می خورد، آن را به خدا نسبت می دهد، اگر چه انتخاب او و تلاشش باعث موفقیت شده است .

۳. اگر خداوند متعال بخواهد به کسی در کاری کمک کند، از طریق عوامل خاص آن کار، کمک می کند، مثلا در کنکور فردی را سر راه شخصی قرار می دهد که به او فن تست زنی را به خوبی یاد بدهد و یا شخص را با معلمی آشنا می کند که نکات کنکوری را به او می آموزد و یا مهم ترین عامل را که آرامش و اطمینان خاطر باشد، در فرد از طریق خود ایجاد می کند، مثلا فردی که حافظ قرآن بود، به خاطر حفظ قرآن و ارتباط با آیات الهی، خداوند به او حافظه قوی و آرامشی عطا کرده که در قبولی کنکور او نقش به سزائی داشته؛ پس تلقی غلط است که تصور شود. خداوند اگر بخواهد در کنکور و یا هر جای دیگر به فردی کمک کند، حتما از طریق علم غیب و امدادهای غیبی و … کمک می کند، بلکه از راه های عادی فرد را در مسیر درست هدایت می کند.

۴.یکی از اشتباهات ما این است که تصور می کنیم دعا یعنی خواستن از خدا و منتظر اجابت ماندن، در حالی که طبق فرموده خداوند میزان موفقیت هر کس به اندازه سعی و تلاش اوست (۲). دعای انسان و کمک خداوند که در قالب فراهم شدن امکانات و شرایط، تاثیر گذار است، اگر با تلاش و همت فرد مقارن نشود، مؤثر و نتیجه بخش نخواهد بود. خداوند متعال از هنگام خلقت، نظام هستی را به گونه ای قرار داده که حتی اگر انسانی خدا را قبول نداشته باشد، ولی با تلاش و کوشش خود به دنبال رسیدن به هدفی باشد، به اندازه تلاش خود به آن می رسد .

۵.نباید فراموش کرد که در شکل گیری اتفاقات گوناگون در زندگی انسان نظیر برد و باخت در بازی و یا قبولی در کنکور عوامل متعددی در کنار هم می باشند. برخی از قدرت کنترل انسان خارج بوده و متغیر و غیر قابل پیش بینی است،مثلا در بازی فوتبال، وزش باد و دمای هوا و بارش باران و … هنگام بازی تاثیرگذار بوده، در حالی که انتخاب شرایط مناسب برای یک تیم در آن لحظه تقریبا ممکن نیست و مربی تیم نمی تواند با همه هماهنگی های لازم، باز نتیجه قطعی را پیش بینی کند.

۶.این گونه نیست که خداوند پس از تعیین کردن راهکارها دیگر همه چیز را به خود انسان واگذار نموده باشد و دیگر هیچ تاثیر و تغییری در عوامل رخ ندهد. خداوند طبق قوانین و سنت های ثابت و علی و معلولی حاکم بر جهان هستی به خاطر برخی مصالح و از طریق برخی عوامل می تواند اراده خود را بر اراده انسان غلبه دهد و یا همراه کند . می فرماید:«مرا بخوانید تا (دعاى) شما را بپذیرم!»(3) دعا و ذکر خدا یکی از عوامل مؤثر در زندگی انسان می باشد. طبق اراده الهی می تواند با تغییر عوامل شکل دهی به یک حادثه از همان طریق عادی بر روند حادثه تاثیر گذار باشد به ویژه از طریق تاثیر گذاری بر عوامل غیر ارادی انسان. به همین خاطر در هر شرایطی مؤمن از عنایت و فضل خدا و یاری ویژه او ناامید نشده و با دعا و درخواست خود از خداوند کمک می طلبد (۴) . فرد در هنگام کنکور و یا مربی فوتبال و یا هر کس دیگر در هنگام نیاز با دعا و ذکر خدا، هم به دنبال کسب آرامش در آن لحظات حساس و استرس زا می باشد؛ هم امیدوار است با عنایت خداوند سایر شرایط مؤثر در روند بازی یا کنکور و … در جهت مطلوب او قرار گیرند. حداقل چیزی که نصیب او می شود ،آرامشی است که در ذکر خدا می باشد(۵) . دعا و ذکر خدا امری قلبی است . اعمالی مثل تسبیح به دست گرفتن و ذکر زبانی گفتن، نمودی از آن است، نه حقیقت آن. چه بسا طرف مقابل که نه تسبیح به دست دارد و نه در ظاهر چیزی بیان می کند، در قلب خود بیش تر متوجه خدا بوده و یا دعاگو باشد.

 پی نوشت ها : ۱.اسراء(۱۷) آیه ۲۰. ۲.نجم (۵۳) آیه ۳۹. ۳.غافر(۴۰) آیه ۶۰. ۴.کلینی ، الکافی، ج۲، ص ۴۶۹، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۵ش ؛ محدث نوری ، مستدرک الوسائل، ج۵ ، ص ۱۷۵، مؤسسه آل البیت، قم، ۱۴۰۸ق. ۵.رعد (۱۳) آیه ۲۸

www.porsojoo.com

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.

  1. ولی بازم می گم خدا خوابه یه خواب راحت و شیرین

  2. می گم شما این بیام رو نشون نمی دنین چون ترس دارید خدا جواب نمی ده خدا ما رو فراموش کرده خدا خیلی به من ظلم کرده بس دیگه دلیلی نداره که درباره ی خدایی که من رو فراموش کرده حرف بزنم

  3. ناشناس :
    ۰۵ خرد ۹۱

    مفید بود. مرسی