ابراز تمایل کارتر برای ملاقات با خاتمی

وزارت امور خارجه‌ی آمریکا اعلام کرد که ویزای سفر محمد خاتمی به واشنگتن را روز سه‌شنبه صادر کرده است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تام کیسی، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی آمریکا اظهار کرد که این ویزا به محمد خاتمی اجازه می‌دهد سفری خصوصی داشته باشد که طی آن در کلیسای جامع ملی واشنگتن سخنرانی می‌کند و نیز در کنفرانس سازمان ملل که در تاریخ ۵ و ۷ سپتابر (۱۴ و ۱۶ شهریور) برگزار خواهد شد حضور می‌یابد.


براساس گزارش رویتر، کیسی به خبرنگاران گفت که هیچ محدودیتی برای سفر خاتمی زمانی که در آمریکا به سر می‌برد وجود ندارد و ویزای آمریکا برای همراهان وی نیز صادر شده است.


وی همچنین ادامه داد که هیچ برنامه‌ای برای دیدار مقامات آمریکایی با خاتمی وجود ندارد.


خاتمی قرار است در کلیسای جامع ملی واشنگتن درباره گفت‌وگوی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها سخنرانی کند.


این درحالی است که خاتمی در آخرین اظهار نظر خود در ارتباط با نحوه سفرش به خبرنگار ایسنا گفته است:« طبیعی است که بنده در صورتی به آمریکا می‌روم که آزاد و راحت بتوانم بروم. اگر بهانه‌ای از آن بهانه‌های واهی که آمریکایی‌ها معمولا پیش می‌آورند، اتفاق بیفتد، به دوستان‌مان در این کشور نیز عنوان کرده‌ام که این اقدام (به معنای) لغو سفرم خواهد بود، زیرا من و کسانی که با من هستند، شان‌شان بالاتر از این است که به توهمات آمریکایی‌ها در زمینه‌ی انگشت‌نگاری تن در بدهند، اما باید منتظر بود و دید که نتیجه‌ی کار چه می‌شود، زیرا چندان عجله‌ای نداریم این کار حتما انجام می‌شود.»


در همین زمینه روزنامه واشنگتن پست نیز به نقل از مدیر مرکز «عدالت و آشتی جهانی آمریکا» نوشت که دولت آمریکا با صدور ویزا برای سفر محمد خاتمی به واشنگتن جهت ایراد سخرانی در کلیسای جامع ملی واشنگتن موافقت کرده است.


روزنامه واشنگتن پست با اشاره به این مطلب افزود:« پس از سال ۱۹۷۹ و انقلاب ایران و تسخیر سفارت سابق آمریکا در این کشور که منجر به قطع روابط آمریکا با کشوری شد که یکی از دو متحد نزدیکش در خاورمیانه بود، محمد خاتمی، رییس جمهور سابق ایران عالی‌رتبه ترین مقام ایرانی خواهد بود که به واشنگتن سفر می‌کند.»


واشنگتن پست نوشت:« خاتمی در سال ۱۹۹۸ فرو ریختن “دیوار بی‌اعتمادی” میان ایران و آمریکا را خواستار شد. وی همچنین با درخواست برای گفت‌وگو میان تمدن‌ها، دریچه‌ای به سوی غرب گشود. این درخواست پیشنهادی شد که از سوی سازمان ملل تصویب شد و این سازمان، سال ۲۰۰۱ میلادی را سال گفت‌وگوی تمدن‌ها نامید.»


همچنین ایوان اندرسون، معاون مدیر مرکز عدالت و آشتی جهانی، با اشاره به همین موضوع گفت:« سفر خاتمی در مقطع حساسی از روابط دو کشور انجام می‌گیرد، به ویژه با توجه به بحران کنونی خاورمیانه.»


پدر ساموئل لیوید سوم، پیشوای کلیسای جامع واشنگتن نیز گفت:« قرار دادن تریبونی در اختیار آقای خاتمی افتخاری برای کلیسای جامع خواهد بود.»


وی افزود:« تعهد خاتمی به گفت‌وگو میان تمدن‌ها و فرهنگ‌ها مولفه‌ی مهمی در روند صلح است و در جهان امروز بسیار مورد نیاز است.»


بنابر این گزارش خاتمی که در ماه فوریه موسسه‌ی بین‌المللی گفت‌وگوی تمدن‌ها و فرهنگ‌ را در تهران بنیان‌گذاری کرد قصد دارد در واشنگتن درباره گفت‌وگوی تمدن‌ها و نقشی که سه دین ابراهیمی( اسلام، یهودیت، مسیحیت) می‌تواند در روند صلح ایفا کند، صحبت کند.


این سخنرانی در ساعت ۳۰/۷ بعدازظهر (به وقت محلی) و در تاریخ هفت سپتامبر(۱۶ شهریور) ایراد خواهد شد و حضور در آن برای عموم آزاد است.


از سوی دیگر دستیار جیمی کارتر رییس جمهور اسبق آمریکا اعلام کرد که کارتر نسبت به میزبانی از سید محمد خاتمی، رییس‌جمهور سابق ایران برای انجام مذاکراتی در زمان سفرش به آمریکا ابراز تمایل کرده است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برخی روزنامه‌هی چاپ آمریکا به نقل از نیل وایز، دستیار سابق کارتر مدعی شدند که ایران پیشنهاد این نشست را داده است و مرکز کارتر در آتلانتا بر روی زمان احتمالی این نشست کار می‌کند.


وایز گفت: تایید می‌کنم که او ( کارتر) برای یک نشست در صورتی که رییس‌جمهور سابق ایران تمایل داشته باشد باز برخورد می‌کند.


همچنین احتمال دارد، رییس‌جمهور سابق ایران در دانشگاه ویرجینیا و نیز در جمع یک گروه اسلامی در شیکاگو سخنرانی کند.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 15
  • ۰۹ شهر ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.