اعتراض برخی مراجع و علما به حضور زنان در ورزشگاه‌ها

در پی صدور دستور رییس جمهور به رییس سازمان تربیت بدنی مبنی بر ایجاد زمینه حضور بانوان در ورزشگاه‌هایی که مسابقات فوتبال ملی و مهم در آن برگزار می‌شود، برخی از مراجع عظام و علما مراتب اعتراض خود نسبت به این دستور را اعلام کردند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، با اعتراض به دستور اخیر رییس جمهوری مبنی بر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، از رییس‌جمهوری خواست تا پیش از اتخاذ این‌گونه تصمیمات، با مراجع تقلید و علما مشورت کند.


وی در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، به دستور اخیر رییس‌جمهوری مبنی بر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اعتراض کرد و اظهار داشت: در همه ‌جای جهان ورزشگاه‌های فوتبال به عنوان مکان‌های ناامنی شناخته می‌شوند که درگیری، زد و خورد و حتی گاه کشته‌هایی در پی دارد.


این مرجع تقلید با اشاره به پخش مستقیم بازی‌های فوتبال از صدا و سیما، افزود: هنگامی که همه در خانه به راحتی می‌توانند این مسابقات را به صورت زنده در تلویزیون ببینند، چه ضرورتی وجود دارد که بانوان و خانواده‌ها در فضای نا‌امن ورزشگاه‌ها و در این اماکن حضور پیدا کنند؟ چرا مساله‌ای را که ضرورت ندارد این‌گونه در جامعه مطرح سازیم تا شوک شدیدی به جامعه وارد شود.


آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، ضمن حمایت از اقدامات و خدمات رییس جمهوری، بر ضرورت مشورت بیشتر با مراجع و علما تاکید کرد و ادامه داد: رییس‌جمهوری محترم در این مدت کوتاه که از تصدی ریاست جمهوری می‌گذرد خدمات بسیاری کرده و در مسیر عدالت گام برداشته است، اما ایشان باید دقت داشته باشند مسائل کشور را یک شبه با یک تصمیم نمی‌توان حل کرد.


وی افزود: در هر مساله‌ای باید به مشاوران آگاه به آن زمینه مراجعه کرد. در مسائل دینی به مراجع و علما، در مسائل اقتصادی به اقتصاد‌دانان، در مسائل سیاست خارجی به آشنایان به سیاست خارجی، آقای رییس جمهوری نباید تنها به مشاوران خودشان در این زمینه قناعت کنند.


آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، همچنین از ارسال پیامی برای آقای احمدی‌نژاد خبر داد و افزود : من فعلا منتظر پاسخ رییس‌جمهور هستم و پس از آن به تفصیل در این‌باره صحبت می‌کنم.


همچنین آیت‌الله میرزا جواد تبریزی نیز اعلام کرد: اجتماع زنان و مردان در ورزشگاه‌ها که معمولا همراه با امور فسادانگیز و ارتکاب حرام است بر مردان و زنان جایز نیست.


آیت‌الله میرزا جواد تبریزی در پاسخ استفتایی درباره‌ی حضور زنان در ورزشگاه‌ها اعلام کرد:« در مملکت امام زمان (عج) امید می‌رفت که امور خلاف شرع ولو تدریجا از میان برداشته شود، اما متاسفانه جریان امور به‌گونه‌ای است که امید از بین می‌رود و خلاف آن در ذهن علما و مومنان تجلی می‌کند. اجتماع زنان و مردان در اماکن مزبور که معمولا همراه با امور فسادانگیز و ارتکاب حرام است بر مردان و زنان جایز نیست.»


به گزارش ایسنا، آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی نیز با صدور فتوایی اعلام کرد: از نظر فقهی نظر زن به بدن مرد حتی بدون لذت و ریبه جایز نیست؛ بنابراین شرکت بانوان در مکان‌های عمومی ورزشی که همراه با اختلاط است به هیچ وجه جایز نیست.


آیت‌الله العظمی محمد فاضل لنکرانی نیز عصر روز سه شنبه با صدور فتوایی، حضور بانوان را در مکان‌های عمومی ورزشی که همراه با اختلاط است، به هیچ وجه جایز ندانست.


متن کامل این فتوا بدین شرح است:


«بسمه تعالی


به دنبال سوالات و استفتائات فراوانی که از طریق تلفن یا به صورت کتبی و یا حضوری از اینجانب در رابطه با حضور بانوان محترم در ورزشگاه‌ها شده است، اشعار می‌دارد که اولا از نظر فقهی روشن است که نظر زن به بدن مرد حتی بدون لذت و ریبه جایز نیست و ثانیا از مسائلی که اسلام روی آن تکیه فراوان دارد عدم اختلاط زن و مرد است و ملاحظه شده است که اختلاط در جوامع غربی و متاسفانه در برخی نهادهای داخلی چه مفاسد فراوانی به دنبال داشته است. بنا براین شرکت بانوان در مکان‌های عمومی ورزشی که همراه با اختلاط است به هیچ وجه جایز نیست و در این امکنه ولو مکان‌های خاصی برای زنان اختصاص یابد اما مفاسد اختلاط بر آن مترتب است. و لازم است دولت محترم جمهوری اسلامی مکان‌های مستقلی را با رعایت همه ضوابط شرعی برای بانوان جهت امور ورزشی اختصاص دهد و از این جهت تبعیضی بین آنان قائل نشود. انتظار آن است که حرکت مسوولین محترم در مسیر احیای ارزش‌های اسلامی باشد و از اموری که موجب خدشه‌دار نمودن این امر است اجتناب نماید. خداوند به همه توفیق عمل به احکام اسلامی را عنایت فرماید.»


براساس این گزارش، آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی با صدور پیامی، حضور زنان در ورزشگاه‌ها را خلاف شرع و تنازل ظاهر از مواضع اسلامی برشمرد.


این مرجع تقلید عصر روز گذشته با صدور پیامی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اعلام کرد: انتظار از مسوولان محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع کنند.


متن پیام این مرجع تقلید بدین شرح است:


«بسم الله الرحمن الرحیم


اگر چه اینجانب مکرر خطر اختلاط زن و مرد بیگانه و برنامه‌های مضره‌ای را که مخالف عفاف و حجاب بانوان و موجب تغییر شخصیت‌ اسلامی جامعه است، تذکر داده و به همگان در مورد آثار و عواقب سوء گرایش به آداب غیر اسلامی غربی هشدار داده‌ام، اکنون که مومنان در مورد حضور بانوان در ورزشگاه‌های کشور، سوال و ابراز نگرانی می‌کنند، حسب الوظیفه حرمت نظر زن و مرد اجنبی را به بدن یکدیگر از نظر جمیع فقهای عظام اعلام می‌کنیم؛ علی هذا حضور بانوان در این گونه برنامه‌ها خلاف شرع و تنازل ظاهر از مواضع اسلامی است.


انتظار از مسوولان محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع و موجبات خشنودی قلب مقدس حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه را فراهم کنند.»


آیت‌الله العظمی نوری همدانی نیز با مخالف موازین اسلام خواندن حضور زنان در ورزشگاه‌ها، خواستار آن شد که رییس جمهور در این قبیل موارد با حوزه‌های علمیه و علمای اسلام مشورت به عمل آورد.


به گزارش ایسنا، آیت‌الله العظمی نوری همدانی در پاسخ به استفتایی درباره‌ی حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، اظهار داشت: روشن است کشور ایران، قدرت، عزت، استقلال و اقتدار خود در تمام عرصه‌های زندگی‌، سیاست، فرهنگ و فناوری، اقتصاد و جهاد را از اسلام به دست آورده است؛ بنابراین رعایت و حفظ موازین اسلامی باید همیشه مورد نظر قرار گیرد.


وی افزود: اکنون با قدردانی از خدمات و فعالیت‌های رییس جمهوری محترم، این تذکر لازم است که پیشنهاد مذکور از دو جهت مخالف موازین اسلامی است: ۱- از جهت نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم و ۲- به این شکل شرکت هزاران زن و مرد در یک مجمع و رفت و آمد آنها هر چند جای نشستن آنها از هم جدا باشد، بالاخره موجب اختلاط و فساد خواهد شد.


آیت‌الله العظمی نوری همدانی، گفت: انتظار می‌رود در این قبیل جریان‌ها رییس جمهوری محترم با حوزه‌های علمیه و علمای اسلام مشورت به عمل آورد.


به گزارش ایسنا، آیت‌الله مصباح یزدی نیز اعتراض شدید خود را نسبت به دستور رییس جمهور مبنی بر حضور بانوان در استادیوم‌های ورزشی اعلام کرد.


حجت‌الاسلام‌والمسلمین جلالی، مسوول دفتر آیت‌الله مصباح یزدی، با اعلام این مطلب به خبرنگار فقه و حقوق خبرگزاری دانشجویان ایران گفت:« این تذکر توسط دو نفر به صورت شفاهی به رییس جمهوری منتقل شد و حضرت آیت‌الله مصباح یزدی فرمودند من به وظیفه‌ی شرعی خود عمل کردم و هرکس هرطور که وظیفه‌ی شرعی خود می‌داند، عمل کند.»


وی گفت:« این پیام دوشنبه شب[که رییس جمهوری دستوری مبنی بر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها صادر کرد] توسط حجت‌الاسلام و المسلمین بی‌ریا و دکتر مرتضی تهرانی به رییس جمهور منتقل شد.»

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 30
  • ۰۸ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.