افشانی : عاشق ترانه مادری‌ام- تا ۵ سال دیگه بازی نمی کنم!

استعدادش در زمینه بازیگری توسط علی مختارزاده کشف شد، حضور در برنامه «سلام‌بهار» او را به شهرت، و بازی در سریال «ترانه‌مادری» به اوج رساند، با تمام این تفاسیر معتقد است بازیگری برایش حکم سرگرمی دارد و با بازیگری و ایفای نقش تفریح می‌کند، آرزو دارد مهندس شود و به همین علت درس و تحصیل را به بازیگری ترجیح می‌دهد و قصد دارد تا حداکثر پنج سال دیگر آن را برای همیشه کنار بگذارد. شاید از نظر علاقه‌مندی به درس به پویا نظری شباهت زیادی داشته باشد، اما از نظر شخصیتی کمتر شباهتی می‌توان میان محسن افشانی و پویا پیدا کرد او برعکس پویا دقیق است و خودکفا و البته امروزی! تسلط او در هنگام مصاحبه بی‌تردید از تجربه اجرای زنده به دست آمده و معتقد است موفقیت در اجرا نیز مرهون تجربه بازیگری‌اش است. به هر ترتیب ساعتی را در لوکیشن «ترانه‌مادری» با محسن افشانی بازیگر جوان و البته با استعداد به گفتگو نشستیم که در ذیل می‌خوانید: متولد چه سالی هستی؟


افشانی: یازدهم فروردین‌ماه سال ۱۳۶۸


 کنکور شرکت کردی؟


افشانی: هم پارسال شرکت کردم و هم امسال.


 به این ترتیب هنوز دانشجو نیستی؟


افشانی: سال پیش در رشته فیزیک هسته‌ای قبول شدم البته تهران نه، که نرفتم، امسال به امید خدا رشته مورد علاقه‌ام یعنی مکانیک، با گرایش حرارت سیالات قبول خواهم شد.


 چرا هنر شرکت نکردی؟


افشانی: اتفاقا خیلی‌ها به من می‌گفتند که به صورت آکادمیک دنبال این حرفه بروم اما دوست ندارم، من عاشق مهندسی شیمی و مکانیک هستم.


 مثل پویا درسخوان هم هستی؟


افشانی: تا دو سال پیش خیلی درسخوان بودم، تا این‌که درگیر برنامه زنده شدم اما هنوز معدلم بالای هجده بود، هر چند که این اواخر کمی افت پیدا کرد.


 معدل دیپلمت هم در رشته ریاضی فیزیک بالای هجده شد؟


افشانی: با معدل کل ۱۴/۱۸ دیپلم گرفتم.


 چطور با گروه ترانه مادری همراه شدی؟


افشانی: از دو سال پیش با محمد حمزه‌ای (دستیار اول کارگردان) آشنا بودم از این جهت که قرار بود سرکار دیگری در سال ۸۵ همکاری کنم که چون کنکور داشتم محقق نشد تا این‌که فروردین‌ماه امسال تماس گرفتند و به دفتر آقای محمدی (تهیه‌کننده) رفتم و ایشان و آقای سهیلی‌زاده (کارگردان) انتخابم کردند.


 پیش از این تجربه بازی در سریال را نداشتی؟


افشانی: داشتم اما خیلی کوتاه بود. مثل سریال «کارآگاهان» به کارگردانی آقای لبخنده که در قسمت سوم بازی داشتم.


 چه تصویری از پویا در ذهنت ساخته بودی پیش از شروع تصویربرداری؟


افشانی: آقای حاتمی به عنوان بازیگردان که البته بازیگر کار هم هستند قبل از شروع فیلمبرداری در مورد کاراکتر پویا خیلی برایم توضیح داده بود و من از اندک تجربه تئاتری که داشتم استفاده کردم و برای پویا شناسنامه درست کردم که با کمک آقایان تهیه‌کننده و کارگردان و البته بیش از همه آقای حاتمی این شد که می‌بینید.


 چقدر دنبال شخصیت پویا در جامعه رفتی؟


افشانی: هیچی، همه‌اش توضیحات آقای حاتمی بود، خب من هم که عشق بازیگری داشتم به عنوان یک جوجه بازیگر تلاش کردم تا بتوانم نقش را در حد توانم خوب از آب در بیارم.


 بازیگری را تا کجا  ادامه می‌دهی؟


افشانی: حداکثر تا پنج سال دیگر.


 چرا این قدر محدود؟


افشانی: نه! محدود نکردم، چون همیشه مهندسی هدف من بوده، بازی برایم سرگرمی است.


 و اجرا؟


افشانی: اجرا که خودش برایم حکم بازی داشت. یک نوع خاله‌بازی، تفننی دنبال می‌کنم نه حرفه‌ای.


 هیچگاه فکر می‌کردی اولین تجربه بلندت، با یک گروه کاملا حرفه‌ای رقم بخورد؟


افشانی: این سوال برای همه شاید پیش آمده باشد که چرا محسن افشانی؟! برای خود من هم عجیب بود که چرا من انتخاب شدم، هر چند نسبت به استعدادهایم ناآگاه نبودم و مطمئن بودم که می‌توانم خوب باشم اما مدام با خودم می‌گویم چقدر زود و چقدر خوب این اتفاق رخ داد و از این بابت بسیار خوشحالم و البته می‌دانم که انتخاب یک مجری برای نقشی با این وسعت ریسک به حساب می‌آید اما در هر حال بسیار خوشحالم از این اتفاق و متشکرم از همه آنها.


 گفتی در اجرا هم بازی می‌کنی، یعنی معتقدی بازی و کار در تئاتر به اجراهایت کمک می‌کند؟


افشانی: من همیشه سعی کردم بازی کنم چون هیچگاه ویژگی‌های لازم یک مجری را نداشتم مثل این‌که شیوه اجرای خاص و یا بیان خاصی داشته باشم، بلکه همان شیوه بیانی که در تئاتر یاد گرفته بودم و یا این‌که یاد گرفته بودم جلوی دوربین راحت کار کنم برایم کافی بود، شاید هم مجری نبودم که بازیگر شدم. برای همین معتقدم بازیگری به اجرایم کمک کرده است.


 تا چه اندازه جایگاه امروزت رو پیش خودت تصور کرده بودی؟


افشانی: درست است که شاید زود به جایگاه امروز رسیدم، اما شاید باورتان نشود اگر بگویم دو سال پیش امروز را می‌دیدم.


 خانواده با انتخاب شما تا چه اندازه موافق و همراه است؟


افشانی: بحث خانواده و زحماتشان و سختی‌هایی که می‌کشند و در کل تاثیر خانواده شاید حاشیه‌ای باشد اما مهم و غیرقابل انکار است. پدر و مادر و حتی خواهرم همیشه همراهم بوده‌اند. شاید آن زمان که تئاتر کار می‌کردم خیلی مطمئن نبودند اما از زمانی که اولین تصویر از من در قالب برنامه «آستانه» پخش شد، مطمئن شدند که محسن افشانی دارد یک کارهایی می‌کند به خصوص مادرم که از همان اولین روز تمام کارهایم را ضبط کرده است.


 فرزند چندم خانواده هستی؟


افشانی: من تنها یک خواهر دارم که از من بزرگ‌تر است، با این حساب می‌شوم فرزند دوم.


 در میان بازیگران، کدام یک را دوست داری؟


افشانی: شیفته بازی حامد بهداد هستم.


 و در میان مجریان…؟


افشانی: رضا رشیدپور.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.