اکثر اوقات در نماز کسل هستم علت این امر چه مى‏تواند باشد؟
جواب :  


  سالت در نماز معلول عوامل‏متعددى مى‏تواند باشد که مهم‏ترین آنها غفلت از خداوندى است که در نماز با او سخن مى‏گوییم. اصولاً نماز براى توجه به حق است «وَ أَقِمِ اَلصَّلاهَ لِذِکْرِی» و یاد خداوند در نماز در صورتى امکان‏پذیر است که‏غفلت از خداوند بر دل انسان مستولى نباشد. غفلت از خداوند نیز به دلیل توجه انسان به غیر خدا است. کسى که به غیر خدا متوجه است وقبله جان و دل او غیر خدا است نمى‏تواند به خدا توجه داشته باشد و خداوند هم براى انسان دو قلب قرار نداده است تا با یکى به خدا توجه‏و با یکى به غیر خدا «ما جَعَلَ اَللَّهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَیْنِ فِی جَوْفِهِ» این عامل اصلى کسالت در نماز است. در کنار این عامل اصلى عوامل دیگرى‏مانند خوردن لقمه حرام یا شبهه‏ناک و امثال آن هم مؤثر است. براى این‏که انسان در نماز توجه پیدا کند لازم است به حقیقت نماز که سخن گفتن با خداوند متعال است توجه پیدا کند. اگر عظمت کسى که با او سخن‏مى‏گوییم بر ما معلوم باشد نمى‏توانیم به او توجه نکنیم و این در گفتگوهاى معمولى هم قابل مشاهده است. شما هنگامى که با رئیس‏دانشگاه سخن مى‏گویید آیا مى‏توانید در حال سخن گفتن با او به غیر اومتوجه باشید و صورت از او برگردانید؟ در نماز هم حقیقت انسان که قلب اوست باید متوجه حق باشد و انسان متوجه به حق نمى‏تواند صورت‏جان خود یعنى قلب را متوجه غیر او کند؛ و این نیاز به تمرین دارد. در حدیث وارد شده است که اگر نمازگزار بداند که با چه کسى سخن مى‏گویدو مورد توجه چه کسى قرار دارد هرگز نماز خود را به پایان نخواهد بُرد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 22
  • ۲۴ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.