ترفندهای کارساز برای تغییر در اخلاق همسر

 
همسران زیادی هستند که برای حل مسائل مختلف زندگی یا راه تغییر خود را انتخاب می‌ کنند یا تغییر محیط مثل تغییر در اخلاق و رفتار همسر، تغییر محل زندگی و… .اگر به فکر تغییر در ویژگی ‌های اخلاقی همسرتان هستید با توصیه ‌های ما همراه شوید:

گفتم شاید تغییر کند
 
دغدغه تغییر همسر اغلب در چند گروه از همسران بسیار دیده می‌ شود؛ گروهی از جوانان که بله گفته اند اما حتی در همان لحظه به خودشان امید داده اند که من می‌ توانم او را تغییر بدهم و در روزهای زندگی دائم سودای تغییر همسرشان را دارند، درحالی که همسر بالغ شما فقط در چند حوزه و در گذر زمان و با صبر و کمک متخصص توان تغییر را می‌ تواند پیدا کند. گروه دوم همسرانی که فکرشان صفر و صدی است. توقع افراطی از همسر و اینکه تو باید یک ایده آل کامل شوی در این گروه بی توجه به ضعف ‌های خودشان تکرار می‌ شود. گروه سوم افرادی هستند که مشکل اعتماد به نفس دارند. این همسران برای اینکه آنطور باشند که دیگران دیکته می‌ کنند و دوست دارند، هر کاری می‌ کنند که مورد تأیید دیگران باشند و به همسرشان فشار می‌ آورند که تغییر کند.

جمله هایی که به کار نمی آید
 
اگر همسرتان می‌ گوید من مشکلی ندارم، وارد بحث با او نشوید. در لحظه انجام یک رفتار خطا از آن بگذرید و در نخستین فرصت آرام، به شیوه غیرمستقیم و غیرتهاجمی به او تذکر بدهید و برای رفتارهای خوبش او را تحسین کنید
 
*تو بدی و من خوب؛ باید تغییر کنی. خودتان را ملاک خوبی ‌ها به او معرفی نکنید.

*مقایسه با دیگران قدرت فکر و تغییر را از او می‌ گیرد.

*توقع تغییر سریع محال است. او یک شبه این نشده پس شما هم به او زمان دهید و مهربانانه شریک بهتر شدنش شوید.
*نگویید که اینطوری دوستت ندارم یا قبولت ندارم.

*طعنه، کنایه و تمسخر راه بدی برای تغییر و اصلاح همسرتان است پس خودتان را با او غریبه نکنید تا انگیزه بهتر شدن داشته باشد.

*جلوی جمع اگر تذکری بدهید حتی اصلاح او در خلوت خودتان هم سخت تر می‌ شود؛ این نکته را فراموش نکنید.

خودش چه می‌ گوید
 
اگر به نقاط ضعف خودتان هم فکر کرده اید و برای حل آن تلاش می‌ کنید، چیزی را از همسرتان می‌ خواهید که خودتان اهل آن هستید، آیا می‌ توانید به اصلاح همسرتان کمک کنید. یادتان باشد، همسری که خودش واقف به مشکل هست را می‌ توانید در بیان کرد وگو، شرکت در مشاوره، یادآوری گذاشتن روی موبایلش یا دیوار خانه، دلگرمی دادن به او و…یاری دهید. اما اگر همسرتان می‌ گوید من مشکلی ندارم، وارد بحث با او نشوید. در لحظه انجام یک رفتار خطا از آن بگذرید و در نخستین فرصت آرام، به شیوه غیرمستقیم و غیرتهاجمی به او تذکر بدهید.

حال بعد از مواردی که گفته شد، شاید بتوان بیان کرد بسیاری از افراد عادت دارند از بدترین روش ‌ها برای وادار کردن همسر خود به تغییر استفاده کنند؛ روش هایی که موارد زیر تنها نمونه هایی از آن است. پس توجه کنید در هیچ شرایطی از راههای زیر برای تغییر همسر استفاده نکنید.

اجبار
 
گاهی می‌ خواهیم به هر قیمتی که شده رفتار همسرمان را تغییر دهیم، بنابراین به اهرم زور متوسل شده و از قدرتمان استفاده می‌ کنیم. این قدرت نمایی از اخم و تخم شروع می‌ شود و تا کتک کاری و تهدید به جدایی پیش می‌ رود. باید دانست که جنگ قدرت اگر تغییری هم ایجاد کند، تغییری ظاهری و از روی ترس است و تا زمانی ادامه پیدا می‌ کند که قدرت دست شماست!

تکرار
 
در بعضی مواقع برای تغییر رفتار همسرمان، به تکرار بیش از حد متوسل می‌ شویم یعنی سوزن مان گیر می‌ کند و مرتب رفتار فرد را به رویش می‌ آوریم و از او می‌ خواهیم آن را تغییر دهد. وقتی مسئله ای بیش از حد تکرار شود، جایگاه و اهمیت خود را از دست می‌ دهد و به مسئله ای پیش پاافتاده تبدیل می‌ شود.

طعنه و کنایه
 
بله، روش محبوب بسیاری از افراد، استفاده از نیش و کنایه ‌های گدازنده است. برای نمونه می‌ خواهیم با این روش فرد را متوجه رفتار اشتباهش کنیم، اما غافل از آنیم که با این کار تنها او را می‌ رنجانیم. جا دارد دوباره یادآوری کنیم که فرد رنجیده و ناراحت، انگیزه ای برای بهبود رفتارش ندارد. واقعیت این است که مشخص نیست ما این تفکر عجیب را از کجا آورده ایم.

مقایسه
 
ما احساس می‌ کنیم برای موفقیت در تغییر دادن رفتار همسرمان، نیاز داریم در او انگیزه ایجاد کنیم و یکی از اشتباه ترین روش هایی که به این منظور انتخاب می‌ کنیم، مقایسه همسرمان با دیگران است. نتیجه مقایسه نیز شبیه به دو روش پیشین است و جز برانگیختن ناراحتی و حتی شاید احساس حسادت نتیجه بهتری دربر نخواهد داشت.

معلم بازی
 
باید دانست که جنگ قدرت اگر تغییری هم ایجاد کند، تغییری ظاهری و از روی ترس است و تا زمانی ادامه پیدا می‌ کند که قدرت دست شماست!
 
گاهی اوقات احساس کاردرستی بیش از حد به ما دست می‌ دهد. فکر می‌ کنیم خودمان بی عیب و نقصی ایم، پس وظیفه خود می‌ دانیم در راه رفع عیوب دیگران بکوشیم. اما در این میان فراموش می‌ کنیم همسرمان شاگرد ما و از آن مهم تر کودک نیست که ما بخواهیم نقش بزرگ تر او را بازی کنیم.

جار و جنجال
 
می‌ گویند دعوا نمک زندگی است! خب، این نمک معمولاً مشکل ساز است نه مشکل گشا. در دعوا کسی به حرف دیگری گوش نمی دهد، بلکه هرکس می‌ کوشد حرف ‌های خود را بلندتر از دیگری بگوید تا حرفش به کرسی بنشیند. وقتی گوشی برای شنیدن وجود ندارد، بلندترین صدای دنیا هم به جایی نمی رسد.

گروکشی
 
در این روش سعی می‌ کنیم برآوردن خواسته ‌های همسرمان را منوط به تغییر رفتار او قرار دهیم؛ یعنی استفاده از جمله معروف «اگر تو فلان کار را انجام دهی، آن وقت من هم بهمان کار را انجام خواهم داد». با گروکشی، به سرعت دعوا و لجبازی بالا می‌ گیرد و رابطه تلخ می‌ شود. چون به هر حال هر دو نفر خواسته هایی از دیگری دارند و بنابراین می‌ توانند از آن به عنوان سلاح استفاده کنند.

کنترل احساسی
 
آخرین روش، تلاش برای تغییر همسر به وسیله اعمال فشار احساسی است. مطمئناً جمله هایی مانند «اگر من را دوست داری پس …» یا «با این کارت نشان دادی که مرا دوست نداری»، به گوش شما هم آشناست. در این شیوه، همسران سعی می‌ کنند با به غلیان درآوردن دیگ احساسات یکدیگر بر روی هم تأثیر بگذارند. ممکن است این روش برای مدت کوتاهی جواب دهد اما موارد ضمنی ناراحت کننده ای به دنبال دارد.

همیشه پیش از هر اقدامی بهتر است بیندیشید که آیا این کار به هزینه هایش می‌ ارزد. مثلاً آیا لازم است این رفتار همسرم به هر قیمتی تغییر کند یا اینکه می‌ توانم آن را بپذیرم و مدیریت کنم تا از پیامدهای ناخوشایندش آسیب کمتری ببینم؟

مطلب بالا در حوزه خانواده و ازدواج و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۹ January 2016 | 9:10 am منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.