تقش کم‌رنگ زنان در پست‌‌های کلیدی تولید فیلم و سینما در اسپانیا

تقش کم‌رنگ زنان در پست‌‌های کلیدی تولید فیلم و سینما در اسپانیا

به گزارش فایل دانلودر و به نقل از خبرگزاری مهر برگرفته از اسکرین دیلی، گزارشی جدید حاکی از این است که نسبت حضور کارگردان‌‌‌های مرد به زن برای تولید فیلم در سینمای اسپانیا برابر پنج به یک است.

انجمن فیلمسازان زن اسپانیا با انتشار نتایج تحقیقی که برای بررسی جایگاه زن و نیز تبعیض جنسیتی در صنعت فیلم انجام شده، اعلام کردند بر مبنای این بررسی تعداد مردان حاضر در صنعت تولید فیلم در اسپانیا پنج برابر زنان است.

در حالی که فهرستی از ۱۴۳ فیلم در سال ۲۰۱۵ برای دریافت جایزه سینمایی گویا نامزد شدند، از این میان ۶۵ فیلم را مردان و ۱۲ فیلم را زنان کارگردانی کرده بودند.

در میان مستندها نیز همین نسبت وجود داشت و ۵۰ کارگردان مرد و ۱۷ کارگردان زن کار ساخت این فیلم را برعهده داشتند.

جوآنا ماسیاس نایت رییس انجمن فیلمسازان زن اسپانیا با اشاره به این آمار گفت میزان در اختیار داشتن نقش‌‌های کلیدی در این صنعت توسط زنان، واقعا جای درنگ دارد. وی گفت: این گزارش نشان می‌‌دهد که در میان فیلم‌‌های تولید شده تنها ۲۶ درصد از پست‌‌های کلیدی در اختیار زنان بوده است. این در حالی است که تعداد زنان و مردانی که در مدرسه‌‌های فیلمسازی تحصیل می‌ کنند کاملا با هم برابر است. وی افزوده است: فقدان تنوع  به معنی این است که حق زنان در این میان نادیده گرفته می‌‌شود.

این ۲۶ درصد شامل زنانی است که به عنوان کارگردان، فیلمنامه نویس، مسئول تولید، تهیه کننده ویژه، کارگردان هنری، فیلمبردار، صدابردار و تهیه کننده موسیقی، مسئول جلوه‌‌های ویژه، تدوین‌گر، طراح لباس، گریم و مو در این فیلم‌‌ها نقش داشته‌اند.

با این حال این انجمن که هر سال نتیجه بررسی‌‌های خود را منتشر می‌‌کند، معتقد است اوضاع چنین نمی‌ماند و بهتر خواهد شد. سازمان دهندگان این انجمن که نشست‌هایی برای کمک به گسترش جایگاه زنان برگزار می‌‌کند، در پنجمین دوره نشست سالانه‌اش که هفته پیش برگزار شد به مذاکراتی با سازمان‌دهندگان سینمایی در ارویا، آمریکای لاتین و آمریکا برای برناه‌ریزی‌‌های آینده دست زده‌اند.

جوایز گویا جایزه ملی و معتبرترین جایزه سینمایی کشور اسپانیا و از معتبرترین جایزه سینمایی جهان به شمار می‌‌رود. جایزه گویا در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد و اولین دوره آن در ۱۶ مارس همان سال در محل تئاتر لوپه دوگا شهر مادرید برگزار شد. سی امین جشنواره فیلم گویا، با حضور ستاره‌‌های بین المللی هنر هفتم در ماه فوریه امسال در مادرید برگزار شد.

مطلب بالا در حوزه سینما و تلویزیون و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱ April 2016 | 3:38 pm منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.