جلال شرفی: شرایط مرگ‌باری را برایم بوجود آورده بودند

جلال شرفی عصر روز چهارشنبه در حالی‌که توسط پزشکان معالج و چند پرستار همراهی می‌شد و سرمی نیز به دستش وصل بود، با حضور در تالار آینه‌ی وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی به تشریح ربوده شدن و تحت شکنجه قرار گرفتن خود توسط نیروهای آمریکایی پرداخت.


به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جلال شرفی دبیردوم سفارت ایران در عراق، در خصوص نحوه ربوده شدن و شکنجه‌ی خود گفت: در تاریخ ‌١۵/١١/٨۵ برابر با ‌۴ فوریه ‌٢� � ٧، زمانی‌که برای بازدید از پروژه بانک ملی ایران به یکی از خیابان‌های بغداد مراجعه کردم، توسط افرادی ملبس به یونیفرم نظامی ربوده شدم. ابتدا این افراد کارت وزارت دفاع عراق را به من نشان دادند و اعلام کردند که برای ادای برخی توضیحات و جوابگویی، مرا با خود می‌برند.


وی ادامه داد: من به آن‌ها گفتم که دیپلمات هستم و از مصونیت سیاسی برخوردارم ولی آن‌ها با ضرب و شتم مرا سوار خودرویی کردند و به مکان نامعلومی انتقال دادند که در آن‌جا به زبان عربی و انگلیسی صحبت می‌کردند.


به گفته‌ی شرفی، وی به مدت چهار- پنج روز در این مکان بوده که یک شیفت هشت‌نفره به صورت شبانه‌روزی، وی را شکنجه می‌کردند.


وی در مورد این شکنجه‌ها گفت: به تمام بدنم ضربات مشت و لگد وارد می‌کردند که در اثر این شکنجه‌ها، بینی‌ام شکست و پرده‌ی گوشم نیز پاره شد. همچنین مفاصل و مهره‌ی کمرم نیز در اثر این شکنجه‌ها دچار آسیب‌دیدگی شد.


شرفی اضافه کرد: بخش دیگری از این شکنجه‌ها در زمان بازجوییم‌ بود که مرا آماده‌ی سوال و جواب می‌کردند. در این زمان دست و پایم را می‌بستند و با کابل بر کف پایم می‌زدند.


وی سوالات مطروحه را بیشتر اتهامات واهی ارزیابی کرد که با هدف تخریب روابط ایران و عراق مطرح می‌شد.


وی افزود: پس از آن به مکان دیگری برده شدم؛ در این‌جا این گروه ابتدا تلاش کردند که خود را گروه تروریستی معرفی کنند ولی با توجه به اظهارات‌شان، معلوم بود که تروریست نیستند. در این حین چشمان مرا باز و صحنه‌ی اعدام را برایم اجرا کردند. پس از این اقدامات، به کمک دستگاهی شبیه مته، پاهایم را سوراخ کردند.


شرفی ادامه داد: در اثر درخواست کمک به علت تنگی نفس و فشار به مفاصل، زیر ضربات شدید قرار گرفتم و در مسیر انتقال به مکان دیگر بیهوش شدم. صبح روز بعد متوجه شدم که به مکان دیگری منتقل شده‌ام که در این زمان یک آمپول به من تزریق کردند که به مدت سه روز تعادل روحی و جسمی‌ام را از دست دادم. در تمام این مدت، در زیرزمینی تاریک و نمناک نگهداری می‌شدم.


به گفته‌ی شرفی در این زمان یک فرد که خود را آمریکایی معرفی می‌کرد، از وی بازجویی به عمل آورده و در ابتدا تلاش کرده تا شرفی را وادار به پاسخ‌گویی کند و زمانی‌که با پاسخ‌های منفی مواجه شده است، اقدام به شکنجه‌ی با کابل و مشت و لگد کرده‌اند.


شرفی ادامه داد: فرد آمریکایی تهدید کرد که اگر همکاری نکنم، از چند غلاده سگ برای زخمی کردن و کشتن من استفاده می‌کند که نهایتا در قبال عدم تمکین من، شدت شکنجه‌ها بیشتر شد و به حدی رسید که شرایط مرگ‌باری را برای من بوجود آورد.


دبیردوم سفارت ایران در ادامه به اقدامات نیروهای آمریکایی در اعتراف گرفتن از وی اشاره کرد و گفت: افراد بازجو یک متن عربی را که شامل سوالات و جواب‌هایی بود، برای من آماده کردند و خواستند که به آن‌ها جواب بدهم. از جمله ی سوالات مطرح شده در این برگه این بود که آیا ایران به گروه‌های اسلامی کمک می‌کند و این گروه‌ها شامل چه گروه‌هایی است؟ چرا ایران به دولت مالکی و عراق کمک می‌کند؟ چرا دولت ایران به علمای سنی کمک می‌کند؟ و اطلاعاتی نیز در مورد دیپلمات‌های ربوده شده در اربیل از من سوال کردند.


به گفته‌ی شرفی خرید اورانیوم توسط ایران از کشورها و رابطه‌ی ایران با بارزانی و منطقه کردستان عراق،‌ از دیگر موضوعاتی بود که از وی پرسیده شده است.


جلال شرفی ادامه داد: روز سیزدهم فروردین برابر با سوم آوریل ‌٢� � ٧ مرا در نزدیکی بغداد در یکی از جاده‌های عبوری رها کردند و با یکی از خودروهای عبوری آن جاده، خودم را به نمایندگی رساندم و پس از آن با کمک دولت عراق به ایران آمدم.


وی اضافه کرد: وقتی وارد ایران شدم، متوجه شدم که مسوولین عراقی و شخص نوری مالکی، جلال طالبانی و هوشیار زیباری، تلاش‌های زیادی را برای آزادی من انجام دادند و چهار نفر از عوامل ربایش من توسط پلیس عراق،‌ در صحنه‌ی ربایش دستگیر شدند.


وی گفت: مسوولین عراقی اعلام کردند که افرادی که مرا ربودند، از سازمان مخابرات عراق بودند و من از دولت عراق تقاضا دارم، عوامل و مسوولین این واقعه را محاکمه کند و تا من‌بعد چنین مسایلی پیش نیاید.


پس از اظهارات جلال شرفی، خبرنگاران داخلی و خارجی سوالاتی از وی مطرح کردند که وی در پاسخ به سوال خبرنگار BBC مبنی بر این‌که شما از کجا می‌دانید این ها آمریکایی بودند، گفت: در مرحله‌یی که به زندان منتقل شدم و به هوش آمدم، آن‌ها خودشان را آمریکایی معرفی می‌کردند و از مترجم عربی استفاده می‌کردند و اعلام می‌کردند که مسوول مستقیم برنامه‌ها هستند.


وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد عدم اطلاع‌رسانی مناسب پس از آزادی وی، گفت: از زمان ورود به کشور به دنبال معاینات و معالجات پزشکی بودم و اطلاعی از عدم‌ اطلاع‌رسانی دقیق ندارم.


خبرنگار دیگری نیز از وی در مورد سوالات واهی مطرح شده توسط نیروهای آمریکایی پرسید که وی در پاسخ به این خبرنگار گفت: این سوالات در مورد دخالت جمهوری اسلامی ایران در عراق بود و سوالاتی مطرح می‌شد که در حدود و جایگاه من نبود که به آن‌ها پاسخ دهم.


وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد انگیزه‌ها و اهداف احتمالی این افراد، گفت: این افراد به دنبال تخریب روابط ایران و عراق هستند و در شکنجه‌ها می‌خواستند که از من در مورد دخالت ایران در عراق اقرار بگیرند و ایران را به عنوان کشوری تهدیدکننده برای منطقه معرفی می‌کردند.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 22
  • ۲۳ فرو ۸۶
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.