حاتمی کیا :عده ای از تحقیر فیلمسازان لذت می برند

ابراهیم حاتمی کیا پنجشنبه ۱۸ شهریور در برنامه راز از شبکه چهارم سیما حضور پیدا کرد و به همراه نادر طالب زاده و حسین بهزاد به وضعیت سینمای دفاع مقدس پرداخت.


به گزارش خبرنگار ایلنا، حاتمی کیا در این برنامه با اشاره به وضعیت سینمای دفاع مقدس و همچنین شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: امروز فرزندان شهدا از ما سئوال می کنند که ما کجا هستیم، امروز از شهدا حتی به اندازه نام کوچه های شهید اشاره ای نشده است. دلایل زیادی هم وجود دارد که یک قرائت درست از شهدا نشده است. امروز آنقدر نظارت بر فرزندان شهدا و شهدا شدید است که سخن گفتن از آنها بسیار سخت است و باید خیلی چیزها را رعایت کنیم.


حاتمی کیا افزود: کسی به عنوان مسئول در برابر این فعالیت ها است، خودش را به شدت مسئول می داند که نکند حرفی درباره شهدا زده شود که شاید نقطه ضعفی باشد، زیرا معتقد است، آنها ویترین انقلاب هستند.


کارگردان فیلم آژانس شیشه ای با اشاره به وضعیت فرهنگی کشور گفت: حتما باید فارسی وانی باشد تا عده ای حول شوند و بگویند اجازه بدهیم خودی ها حرف بزنند در حالی که ما باید خیلی حرف ها را قبل از فارسی وان می گفتیم و این نظام آنقدر گسترده، مستحکم و پابرجا است که خیلی حرف ها را می شود زد و از مسئولانی که باید پاسخگو باشند ولی فشل بودند می توان سئوال پرسید و اگر بسیاری از حرف ها را می گفتیم وضعیت امروز بسیار بهتر بود.


وی ادامه داد: من هر بار خواستم فیلم بسازم، احترام فیلم سازی من را رعایت کردند. اما از آن طرف نگران بودند که من چه فیلمی می خواهم بسازم. اول می گویند حرف خود را بزن اما بعد نظارت بیشتری می کنند.


کارگردان فیلم به رنگ ارغوان با اشاره به اینکه در کار فیلمسازی اصلا منتظر تشویق نبوده است، گفت: من غصه خورده ام که فیلم من در جمهوری اسلامی ایران توقیف شده است و خوشحال نمی شوم که فیلم من در جمهوری اسلامی ایران جزء فیلم های توقیفی باشد. فیلم به رنگ ارغوان فیلمی بود که باید در زمان خودش دیده می شد. زیرا من در زمان خودش این فیلم را ساختم.


وی افزود: امروز با اتفاقات جالبی روبرو هستیم. یک مسئول با تمام قوا تلاش می کند که فیلم من ساخته نشود و وقتی من فیلم را در بدترین وضعیت می سازم شش ماه بعد از ساخت فیلم از همان آدم در یک جشنواره جایزه می گیرند. خوب اگر این گونه پیش می رود من یک آدم هیستریکی بار می آیم و رفتارم تغییر می کند.


حاتمی کیا با اشاره به اینکه امروز اسوه های بزرگی در جنگ وجود دارد که هنوز درباره آن فیلمی ساخته نشده است، گفت: چرا نباید فیلمی درباره متوسلیان ساخته شود، من در دیدار با رهبری هم گفتم که حداقل به ما درجاتی بدهند که در جلوی پادگان ها، جلوی ما را نگیرند.


وی ادامه داد: امروز عده ای از اینکه فیلمسازها حقیر شوند و کوچولو شوند و بله قربان گو باشند، لذت می برند. به من می گویند فیلمی مانند نجات سربازرایان بساز اما من به آنها می گویم که ما به نجات سربازرایان چه کار داریم، بزرگتر از او در کشور ما وجود دارد.


کارگردان فیلم خاکستر سبز با اشاره به مشکلات خود در ساخت این فیلم گفت: تهیه کننده فیلم خاکستر سبز حوزه هنری و ارشاد بود و ما در زمان جنگ بوسنی این فیلم را ساختیم. اما وقتی فیلم ساخته شد، ما متهم شدیم به نظربازی و جوی شدید علیه من راه افتاد. در حالی که من فیلم را برای مرد شماره دو بوسنی نشان دادم و او بسیار ازفیلم تعریف کرد.


حاتمی کیا با اشاره به هجمه فرهنگی غرب گفت: موقعی که ما در موضع دفاع هستیم، لحن مان فرق می کند در دفاع من حرف خود را می زنم و وقتی حرف خود را بزنم، گوش ها و چشم هایی است که حرف ما را درک می کنند. اما ما نباید همیشه در موضع جواب دادن به فعالیت های دیگران باشیم. زیرا ما را دچار اشکال می کند.


همچنین در این برنامه حسین بهزاد محقق و نویسنده نیز با اشاره به سال های دفاع مقدس گفت: سینماگران باید بیشتر به تحقیق و پژوهش توجه کنند زیرا تحقیقات و نوشته های دوران جنگ با این هدف نگاشته می شود که زمانی استفاده شود.
خبرگزارى ایلنا

یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۸۹

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.