حدود ۷۰ درصد آب در بخش کشاورزی هدر می‌رود

یک استاد دانشگاه گفت: آبیاری بهینه و بهره‌برداری صحیح از آب مهمترین عامل در افزایش تولید محصولات کشاورزی محسوب می‌شود.


محمد جعفر بهتاش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) توضیح داد: بهره‌برداری از آب به شیوه‌های مختلف آبیاری صورت می‌گیرد و شامل آبیاری غرق آبی، سیفونی و آبیاری نقلی است. عمده‌ترین روش آبیاری، آبیاری به روش تحت فشار است.


وی افزود: برای تولید هر یک از محصولات کشاورزی یکی از روش‌های آبیاری استفاده می‌شود و البته بسیاری از محصولات را نمی‌توان به روش آبیاری تحت فشار آبیاری کرد.


بهتاش تصریح کرد: برای شناسایی روش آبیاری مناسب باید نوع محصول، محیط کشت و جغرافیای منطقه شناسایی شود و نیز وضعیت خاک، دوری و نزدیکی محیط از منابع آبی مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت با توجه به این موارد، روش آبیاری مناسب انتخاب شود.


وی افزود: در حال حاضر در بین شیوه‌های آبیاری، روش آبیاری تحت فشار در مناطق گرمسیری همچون خوزستان که تبخیر آب بسیار بالاست، راندمان بالاتری دارد.


بهتاش عنوان کرد: در حال حاضر مشکل اساسی ما خشکسالی نیست بلکه شیوه استفاده غلط از آب است که باید اصلاح شود. عمده مشکل ما نداشتن سیستم صحیح انتقال آب است که البته پدیده خشکسالی نیز به این مساله کمک کرده و اجازه استفاده بهینه را به ما نمی‌دهد.


وی گفت: راندمان آبیاری تحت فشار در استان در حال حاضر به‌طور متوسط ۲۰ درصد است یعنی ۸۰ درصد آب به هدر می‌رود. راندمان آبیاری در کل کشور حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است، یعنی ۶۵ تا ۷۰ درصد آب در بخش کشاورزی کشور به هدر می‌رود.


بهتاش تصریح کرد: باید به فکر استفاده بهینه از آب و ایجاد سیستم‌های مناسب انتقال آب باشیم تا بتوانیم در مقابل پدیده خشکسالی مقاومت کنیم. به‌کارگیری این سیستم‌ها بسیار سرمایه‌بر است و نیازمند سرمایه‌گذاری عظیمی است.


این عضو استاد دانشگاه تاکید کرد: با ایجاد ایستگاه‌های پمپاژ آب در استان از طریق ایجاد کانال‌های مدرن و استفاده از سیستم‌های توزیع آب، می‌توان آب را با کمترین افت در فشار آب بر سر اراضی و بدست کشاورزان رساند.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 14
  • ۱۷ مرد ۸۷
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.