خاتمی: در وضعیت خوبی به سر نمی بریم!

سید محمد خاتمی گفت: اما در وضعیت فعلی مطمئنا ما در وضعیت خوبی به سر نمی بریم. فاصله مان با اهداف چشم انداز بیشتر شده است؛ زیر ساختها آسیب دیده و نگرانی‌ها فراوان است.

سید محمد خاتمی گفت: هر دولتی که روی کار بیاید نمی‌تواند معجزه کرده و یک شبه مشکلات را حل کند؛ چه‌بسا بعد از مدت کوتاهی ولو با اینکه با اشتیاق مردم هم آمده باشد با توقعات روبرو ‌می‌شود، البته اگر همه شرایط و امکانات با او همراه باشد، می‌شود کار کرد، ولی اگر موانع در کار باشد مشکل مضاعف می‌شود.


به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از  روابط عمومی بنیاد باران، سید محمد خاتمی در دیدار صمیمانه با خبرنگاران حوزه دولت اصلاحات که به مناسبت روز خبرنگار صورت گرفت، ضمن تبریک این روز با اشاره به شرایط کشور در آستانه انتخابات دور بعدی ریاست جمهوری اظهار داشت: باید شیوه‌های منطقی‌تر که هم به حقوق و آزادیهای مردم پایبند است و هم پیشرفت کشور را می خواهد و هم به و موفق شدن آن کمک می کند، حاکم شود. در این صورت وضعیت مناسبی پیش می آید که انتخابات می تواند پر شور تر و منشا خیر شود.


خاتمی با بیان اینکه در جامعه‌ای که به سادگی در آن تهمت زده می شود و به نام افشاگری دروغ رواج می‌یابد، تصریح کرد: این مسایل باعث می شود که سرمایه ها از بین برود که این اخلاق اسلامی نیست، البته برخی اوقات هم اصول به خرافه کشیده می‌شود.


خاتمی گفت: ما اصولگراییم، اما مهم این است که اصول را چه بدانیم. فروع را اصول دانستن و زیر پا گذاشتن اصول به اسم اصول درست نیست. همه ما اصولگراییم. تفاوت امام با دیگران در این نیست که مرجع تقلید بود و توصیه به نماز و روزه و… می‌کرد. این را همه می گویند و می‌گوییم اصول مسلم اسلام است و امام هم به شدت روی آنها تکیه داشت، ولی تفاوت امام این است که می گفت این اسلام باید در زندگی انسان دخالت کند و نظام بسازد و الگو باشد.


رییس بنیاد باران با طرح این پرسش که منظور از الگو سازی چیست؟ خاطر نشان کرد: یک وجه این موضوع اخلاقی است که متاسفانه خیلی کم مورد توجه قرار گرفته و گاهی بداخلاقی هایی می شود که شاید نظام های غیر دینی مرتکب این بداخلاقی های بزرگ نشوند. امام اینها را می‌خواست؟


وی وجه دیگر الگوسازی را آزادی‌های مشروع دانست و یادآور شد: ما جمهوری اسلامی را می‌خواهیم که مردم در آن حاکم باشند و احساس آزادی های مشروع کنند. قانون اساسی با رای مردم تعیین شده و برای مردم حقوق اساسی قائل شده است، قدرت متمرکز محدود شده و این خیلی مهم است.


رییس بنیاد باران تفاوت نظام مردمسالار با غیر آن را در قدرت متمرکز عنوان کرد و اظهار داشت: نظام مردم‌سالار تحت نظارت و کنترل مردم است و نقد کردن نه تنها ممنوع نیست بلکه تشویق هم می شود و هروقت مردم اراده کنند بدون توسل به زور، قدرت را جابجا می کنند. در حکومتهای غیر مردمسالار اینگونه نیست و حکومت خود را در قبال مردم مسئول نمی داند و هر صدایی برخیزد که او را نقد کند، به عنوان برانداز سرکوب می کند.


سید محمد خاتمی تصریح کرد: شما حرفهای امام قبل از انقلاب را ببینید که همیشه می گفتند شاه مملکت را فروخت و بدبخت کرد، اقتصاد کشور را از بین برد، نفت دادند و کالاهای بی ارزش گرفتند و… ما می خواهیم جمهوری اسلامی بیاوریم که اینها حل شود. بحث امام این بود که نظامی می خواستند که الگو باشد.


رییس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگها و تمدنها اصولگرایی را از دیدگاه کسانی که دین را در زندگی موثر می دانند، اینگونه تشریح کرد: اصولگرایی این است که می خواهیم الگویی نشان دهیم که مناسب با وضعیت امروز دنیا، مردم در عین پایبندی به دین و اخلاق آزادی داشته باشند، زندگی خوب و آبرومندی داشته، امیدوار و در جهان موقعیت مناسبی داشته باشند که دیگر گذشته تکرار نشود که حکومت ها خودشان را ارباب بدانند و انتقادهای مردم را برنتابند. بلکه از رای مردم حفاظت شود و بر آنان قیمومیت نشود. اینها مسائلی است که ما را از دیگران جدا می کند و اصولگرا می کند و بزرگترین خدمت به دین و کشور و انقلاب، پایبندی به این اصول است.


خاتمی با اشاره به اینکه دور دهم انتخابات ریاست جمهوری در پیش است، یادآور شد: فکر می‌کنم که یک دعوای سختی وجود داشته باشد که کدام دیدگاه می‌خواهد بر مردم حاکم باشد. باید با هوشیاری به مسائل نگریست و راه و موضع خود را مشخص کرد.


وی اضافه کرد: اما در وضعیت فعلی مطمئنا ما در وضعیت خوبی به سر نمی بریم. فاصله مان با اهداف چشم انداز بیشتر شده است؛ زیر ساختها آسیب دیده و نگرانی‌ها فراوان است.


رییس جمهور سابق کشورمان عنوان داشت: همه ما توسعه می‌خواهیم، نمی شود بدون تولید و سرمایه گذاری و جذب امکانات و فن آوریهای موجود در جهان و حضور در بازارهای جهانی و بهره گیری از نیروی انسانی کار آمد به توسعه رسید.


خاتمی گفت: با شعار که کارها درست نمی شود، نمی‌شود روز به روز فشارها به کشور افزایش یابد و انتظار داشت که مشکلی پیش نیاید.


وی با بیان اینکه این موضوعات ایجاب می‌کند که هم از سرمایه‌های مادی و معنوی بهتر استفاده کنیم و هم در سیاست خارجی به موقعیت مناسب خود دست یابیم، تصریح کرد: با در دست داشتن سیاست مردمی و نه شعاری برای تامین عدالت و نیز استیفای حقوق مردم است که می‌توان پیشرفت کرد.


رییس بنیاد باران تاکید کرد: همه مردم می خواهند وضعشان خوب شود، فشارها کمتر شود و مطمئنا چنین کاری یک شبه درست نمی شود.هر دولتی که روی کار بیاید نمی تواند معجزه کند و چه بسا بعد از مدت کوتاهی ولو با اینکه با اشتیاق مردم آمده باشد با توقعات مردم روبرو می شود. البته اگر همه شرایط و امکانات با او همراه باشد می شود کار کرد، ولی اگر موانع در کار باشد مشکل مضاعف می شود.


وی گفت: اینکه یک سلیقه و روش بخواهد کارها را در دست بگیرد و هر که را نمی پسندد به هر قیمتی از صحنه خارج کند، وضع همین خواهد شد که می‌بینید، ولی اگر این احساس و درک بوجود آید که اعمال چنین روش و سیاستی نه به نفع اقتصاد کشور است نه به نفع مصالح ملت و نه به نفع نظام و باید عوض شود و شیوه های منطقی تر که هم به حقوق و آزادیهای مردم پایبند است و هم پیشرفت کشور را می خواهد و هم کمک می کند که موفق شود آن وقت وضعیت مناسبی پیش می آید که انتخابات می تواند پر شور تر و منشا خیر شود.


خاتمی یادآور شد: شما ببینید با بهانه های مختلف در برابر دولت قبلی چه موانعی ایجاد می شد؛ رسانه ملی در مقابل بود؛ بسیاری از نهادها و جریانها کارشکنی می کردند. امروز هم جریان تخریب از جمله در نهادهایی که باید ملی باشند چه به صورت تبلیغی و جنگ روانی و چه به صورتهای دیگر علیه جریانی که اصلاح طلب نام گرفته است فعال است.


به گفته وی اینها نشانه آن است که هنوز به این نتیجه نرسیده اند که با وضع دیگری که متناسب با معیارهای انقلاب و اسلام و مصالح ملت و کشور است می شود کار کرد و کشور را اداره کرد.


وی با اشاره به تصمیم خود برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات نیز گفت: بهر حال وضعیت چندان روشن نیست گرچه همه ما در مقابل ایران و انقلاب مسئولیم و باید وظیفه خود را انجام دهیم .


رییس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد: من در مورد خودم از وضعی که دارم ناراضی نیستم. من اعتقاداتی دارم و تشخیص هایی که نمی توانم از آنها دست بردارم.


رییس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگها و تمدنها با بیان اینکه امروز هم می کوشم در حد توان اندکم از آن اسلام و اندیشه ای که درست می دانم چه در داخل و چه در خارج دفاع کنم، خاطرنشان کرد: ممکن است صدای ما خیلی بلند نباشد ولی اینها وظیفه را از دوش ما بر نمی دارد.


به گفته وی دفاع از اسلام منطقی، اسلام آزادی و اسلام انسان در برابر ننگ نظری‌ها و گرایش های افراطی به نام اسلام که بیشترین بهانه را به دشمنان برای تسلط بر دنیای اسلام و سرکوب ملت ها داده است، امر مهمی است که برای آن همه تلاش خود را کرده و می کنم.


خاتمی اظهار داشت: در دفاع از صلح و اخلاق و نقد افراط و خشونت و نیز دفاع از حرمت و حیثیت ملت بزرگوار ایران اینها کاری است که هر چه از دستم بر آید کوتاهی نخواهم کرد، ابدا هم ناراضی نیستم و وقتی انسان از کاری راضی است داغی ندارد که آن را رها کند.


رییس جمهور سابق کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران با اشاره به ماه مرداد، با بیان اینکه این ماه بسیار مهم از لحاظ تاریخی است، گفت: یکی از اموری که هویت یک ملت را شکل می دهد، خاطرات جمعی مشترک است. درست است که زبان، سرزمین، آداب و رسوم و… همه در ایجاد یک ملت موثر هستند ولی بالضروره همه یک ملت به زبان واحد سخن نمی گویند یا حتی از یک قوم نیستند .


وی افزود: آن نکته اساسی که پدیده ملت را شکل می دهد، خاطره جمعی برای افرادی است که در یک محدوده به سر می‌برند و آن خاطرات مربوط به حوادث تلخ و شیرین است. ما در مرداد دو حادثه داریم که برایمان خاطره مشترک بسیار مهمی را بوجود آورده است. یکی صدور فرمان مشروطیت و دیگری کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد علیه دولت ملی دکتر مصدق. البته در این ماه حوادث دیگری هم هست. یا مثلا در خرداد ماه که قیام ۱۵ خرداد یا سوم خرداد حماسه آزادسازی خرمشهر وجود دارد. مرداد از جمله مقطع های مهم است که در آن حوادثی رخ داده که باعث شده ما ملت احساس نزدیکی بیشتری نسبت به هم کنیم.


خاتمی شکست مشروطیت را به دلیل که موجب شد دولت و نهضت ملی با شکست رو به رو شود، منشا جستجو دانست و گفت: باید جستجو و بررسی کرده و سطحی نگری نکنیم. البته حوادث بعدی را هم می توانیم در سایه توجه به این مسائل تحلیل کنیم و نسبت به اوج حرکت ملت ما که انقلاب اسلامی است نیز باید هوشیار باشیم؛راجع به حرکت اصلاحات نیز اینگونه می توان تحلیل کرد. ما نباید از این مسائل سطحی گذر کنیم.


رییس بنیاد باران اظهار داشت: البته هم در مشروطیت و هم در نهضت ملی مساله ای مطرح بود و آن «حاکمیت مردم» است. مشروطیت برای حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان تحقق پیدا کرد و کار مهمی بود و نهضت ملی برای دفاع از حقوق ملت و حاکمیت ملت بود که آن هم با مشکل مواجه شد. البته مساله «آزادی» به عنوان جان مایه یک نظام مردمسالار در هردو نقش محوری داشت و در دنیای امروز بزرگترین بستر آزادی «رسانه» به معنی صحیح کلمه است و به همین دلیل بخصوص از طرف دولتها مورد تهدید هستند.


محمدخاتمی اظهار داشت: دولتهایی که به مردم متکی نیستند یا کمتر متکی هستند، از آزادی هراس دارند. البته گاهی هم این هراس بیجا نیست، مانند کشور ما که خطرات بیگانه در آن زیاد است و جنبه های دموکراسی هنوز در جامعه پایدار نشده است، بیگانگان ممکن است نفوذ کنند و ضربه بزنند. این را نباید نادیده بگیریم و مطلق نگاه نکنیم. چه بسا برخی محدود کردن ها با نیت صادقانه ای باشد و برای جلوگیری از نفوذ برخی تهدیدها باشد.


رییس جمهور سابق کشورمان با اشاره به اینکه آزادی هیچ وقت نمی تواند محدودیت ایجاد کند، تصریح کرد: این تصور غلطی است هیچ وقت آزادی خطر ایجاد نمی کند. بلکه محدودیت است که می تواند بستر برای نفوذ دشمن ایجاد کنند.


رییس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگها و تمدنها همچنین گفت: اگر فضایی ایجاد شود که مردم نتوانند حرفشان را بزنند، ذهن آنها بخصوص نخبگان عوض نمی شود. ممکن است به ملاحظات یا ترس یا احترام به حکومت حرف نزنند، آن حرف ها زیرزمینی می شود و زمینه برای نفوذ بیگانه که از آن نگران بودیم، ایجاد می شود و بیگانه بجای آنکه از فضای آزاد استفاده کند، سوار بر موج نارضایتی شود که بر اثر کمبود آزادی زیاد شده است.


خاتمی با تشریح وضعیت آرمانی برای رسانه های کشور به حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، آزادی و آزادی رسانه ها به عنوان وسیله بیان نظریات و بالابردن اطلاعات و آگاهی اشاره کرد و گفت: مهم تر از همه در نقد قدرت اهداف مشروطیت و نهضت ملی و نیز انقلاب اسلامی است. زیرا برای تضمین مردمسالاری و مهار قدرت، باید آن را نقد کنیم. اینکه من بر آزادی تکیه می کنم برای همین است و متاسفانه برخلاف اینکه دشمنان آزادی اینگونه القاء می کنند که منظور از آزادی ولنگاری و از بین بردن ارزشهای فرهنگی و دینی جامعه است، اصلا اینگونه نیست.


رییس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگها و تمدنها یکی از مشکلات را عاری شدن سیاست از اخلاق بیان کرد و گفت: یکی از مشکلات یزرگی که جهان امروز با آن مواجه شده، عاری شدن سیاست از اخلاق است و یکی از کارهایی که برای صلح و رفع تهدیدات جهانی باید انجام داد این است که بین اخلاق و سیاست ارتباط برقرار کرد؟


وی افزود: ما به عنوان مسلمان که معتقدیم برترین روش ها و ارزش های اخلاقی را داریم و پیامبر می فرماید «من براستی برای تتمیم مکارم اخلاق مبعوث شدم»، طبیعی است که ما به عنوان آزادیخواه که از حق حاکمیت مردم دفاع می کنیم، به شدت از ارزشهای دینی و اخلاقی جامعه دفاع می کنیم. البته به این معنا نیست که فقط ظواهر را بزرگ کنیم و در سایه آن همه اصول را از یاد ببریم و بگوییم اسلامی و انقلابی هستیم.


محمد خاتمی در پایان دین و اخلاق را دارای معیارها و اصول اساسی دانست و تصریح کرد: بزرگترین خدمت به دین این است که حکومتی تشکیل دهیم که در آن مردم احساس احترام و بی نیازی و امید کنند. در این صورت خود به خود به ارزشهای اسلامی دلبسته می شوند. اگر ما به ظاهر فشار آورده شود، ولی برای پیشرفت جامعه تلاش نشودو به نام اسلام حرمت جامعه شکسته شود ، خود به خود بزرگترین خدمت به بد اخلاقی و گریز از دین شده است. اینکه ظواهر مورد توجه قرار گیرد ولی شالوده شکنی ها به نام دین انجام داده شود، این اخلاق نیست.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 13
  • ۲۰ مرد ۸۷
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.