خیلی دور، خیلی نزدیک

خیلی دور، خیلی نزدیک

خیلی دور، خیلی نزدیک

سینما و تلویزیون > سینمای‌ ایران – عباس رافعی:
با توجه به گسترده‌ترشدن دنیای آدم‌‌ها که بیش‌تر هم به‌وسیله تکنولوژی به وجود آمده به تعریفی که مارشال مک‌لوهان از دهکده جهانی ارائه کرده بود، نزدیک شده‌ایم.

در این دهکده جهانی ما الان می‌توانیم به‌راحتی با دوستمان که در یک کشور دوردست به‌سر می‌برد، ارتباط تصویری داشته باشیم.به نظر می‌رسد که این ارتباطات گسترده باعث نزدیک‌ترشدن انسان‌‌ها به یکدیگر شده ولی به اعتقاد من در این میان امر مهمی کمرنگ شده و حتی می‌شود گفت در مواردی از بین رفته و آن هم صمیمیت است.

احساس می‌کنم آن صمیمیت و زلالی که در ایام ماه مبارک رمضان دوران نوجوانی و جوانی ما وجود داشت، در فضای فعلی کمرنگ‌شده است. آن خلوص برای قرار مراسم افطاری گذاشتن، رقابت بر سر روزه‌گرفتن و آن حس و حال معنوی‌ای که داشتیم در روزگار فعلی با ظواهری همراه شده که باعث ظهور تجملات شده است. این افطاری‌های عجیب و غریب و سفره‌های رنگینی که شاهدش هستیم، ما را از معنویت ماه مبارک رمضان دور کرده است. در کنار این تجمل‌گرایی، تکنولوژی ارتباطی هم باعث شده از خودمان فاصله بگیریم.

ارتباطات نوین شاید ما را به دیگران نزدیک‌تر کرده باشد ولی از خودمان دورمان کرده است. ماه مبارک رمضان فرصتی برای بازگشت به خویشتن است؛ فرصتی برای متصل‌شدن به معنویت. در شرایط فعلی گویی در یک نوع بی‌کرانگی قرار گرفته‌ایم؛ بی‌‌کرانگی‌ای که باعث شده از خودمان غافل شویم در حالی که ماه رمضان زمانی است برای وصل‌شدن به ابدیت؛ زمانی برای اینکه با خودمان خلوت کنیم. الان اما این خلوت با تلگرام و شبکه‌های اجتماعی و ماهواره و رسانه‌های مشابه از ما دریغ شده است. به نوعی ما توسط اینها محاصره شده‌ایم و مورد حمله سایبری قرار گرفته‌ایم.

امیدواریم در ماه رمضان امسال بتوانیم از فضای پرتجمل و حملات سایبری در امان باشیم و این فرصت برایمان فراهم شود که بیشتر به خودمان برسیم. شخصاً در این ماه پربرکت آرزوی توفیق در مطالعه بیشتر را دارم که خود عین عبادت است.

  • نویسنده و کارگردان سینما

مطلب بالا در حوزه سینما و تلویزیون و در این آدرس اینترنتی در تاریخ منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.