داعش؛ افول در عراق و سوریه، ظهور در لیبی

داعش؛ افول در عراق و سوریه، ظهور در لیبی

داعش؛ افول در عراق و سوریه، ظهور در لیبی

جهان > آفریقا – تحقیقات سازمان ملل نشان می‌‌دهد گروه تروریستی داعش تصمیم دارد لیبی را پس از عراق و سوریه به‌عنوان پایگاه اصلی خود تقویت کند تا از آنجا بتواند گستره حضورش در آفریقا را افزایش دهد.

براساس گزارش سازمان ملل، این تصمیم داعش در پی شکست‌های متوالی‌اش طی ماه‌های اخیر در عراق و سوریه اتخاذ شده است. برخی نهادهای امنیتی غربی پیش از این نیز در مورد قدرت‌گیری نیروهای داعش در لیبی هشدار داده بودند، اما اکنون با شرایط پیشروی داعش در خاورمیانه، موضوع حضور این گروه در لیبی و آفریقا جدی‌تر از قبل شده است.

در گزارش سازمان ملل که هنوز منتشر نشده و نسخه‌ای از آن به‌دست شبکه الجزیره رسیده آمده که تهدید ناشی از فعالیت‌های داعش در لیبی «جدی» است و این گروه قرار است از لیبی «به‌عنوان پایگاهی برای تصرف مناطق وسیع‌تری از آفریقا» استفاده کند. این گزارش که از سوی بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل و به درخواست شورای امنیت تهیه شده، منابع نفتی تحت کنترل داعش در شمال لیبی را اکنون یکی از راه‌های اصلی درآمد داعش عنوان کرده است.

طی ماه‌های اخیر، نیروهای ارتش و مقاومت مردمی در عراق و سوریه موفق شده‌اند بخش‌های وسیعی از مناطق تحت کنترل داعش را از دست این گروه خارج کنند. در سوریه، ارتش این کشور موفق شده شهر تاریخی پالمیرا و مناطق وسیع شرق را آزاد کند. در عراق، نیروهای ارتش و نیروهای مردمی شیعه و سنی در حال تکمیل آزادسازی فلوجه به‌عنوان آخرین پایگاه داعش در استان الانبار در غرب این کشور هستند.

صادرات نفت از سوی داعش از مناطق نفتی عراق و سوریه نیز به‌دلیل بمباران متوالی تاسیسات و چاه‌های نفت تا حد زیادی متوقف شده است.

  • سرت، پایگاه داعش در لیبی

داعش در نواری به طول ۲۵۰کیلومتر در شمال لیبی در حاشیه دریای مدیترانه حضور دارد. این محدوده شهر سرت، مناطق اطراف آن و چاه‌های نفتی نزدیک به این شهر را در بر می‌گیرد. لیبی از ۵سال پیش یعنی از زمانی که درگیری‌های خونین بهار عربی آغاز شد، به کشوری ورشکسته تبدیل شده است. این درگیری‌‌ها را قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره لیبی و دخالت بعدی کشورهای عضو ناتو تکمیل کرد. حکومت معمر قذافی پس از ۴۲سال، سقوط کرد و پس از مدت کوتاهی کشمکش‌های سیاسی و نظامی میان احزاب و گروه‌های مختلف در لیبی آغاز شد.

این کشور طی سال‌های اخیر هیچ‌گاه رنگ آرامش به‌خود ندیده است.از ۲سال پیش که پرچم سیاه داعش در سرت علم شده، این شهر به مهم‌ترین و فعال‌ترین پایگاه این گروه خارج از مرزهای سوریه و عراق تبدیل شده است. سرت مملو از نیروهای خارجی است. تعداد نیروهای داعش در این منطقه را نزدیک به ۵هزار نفر برآورد کرده‌اند. با افزایش فشارها به داعش در عراق و سوریه، گزارش‌‌ها از خروج چهره‌های مطرح داعش از این دو کشور و ورود آن‌ها به سرت حکایت دارند.

طی یک‌ماه گذشته و با میانجیگری سازمان ملل، یک دولت وحدت ملی در لیبی شکل گرفته است که جایگزین دو گروه رقیبی شده که پیش از این یکی در طرابلس و دیگری در تبروک دولت و پارلمان خود را داشتند. در چنین شرایطی، تنها امید باقیمانده برای نجات لیبی از دست داعش، پا گرفتن دولت جدید لیبی در این کشور است.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 13
  • ۱۴ خرد ۹۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.