دنیزلی: پرسپولیس را دوست دارم؛ تهران را بیشتر!

می‌گویند،گران‌ترین مربی تاریخ باشگاهی فوتبال ایران است. قراردادش با پاس تهران در فصل گذشته حرف و حدیث‌های زیادی به همراه داشت. او نتوانست برغم تحول در پاس، این تیم را قهرمان کند، ولی هم‌چنان تاکید دارد که علاقه زیادی به دستیابی به عنوان قهرمانی با فوتبال ایران دارد:« می‌خواهم با فوتبال ایران قهرمان شوم.»مصطفی دنیزلی روبروی ما نشست تا از پرسپولیس و فوتبال ایران بگوید. فوتبالی که به گفته‌ی خودش باعث شده، ترک وطن کرده و برغم پیشنهادات فراوان برای دومین بار پا به رقابتی بگذارد که در گذشته یک بار او را ناکام گذاشته است.دنیزلی در حالی مربی‌گری تیم پرسپولیس را پذیرفت که به گفته‌ی خودش شناخت چندانی از این تیم نداشته است:« اطلاعی از وضعیت بازیکنان موجود پرسپولیس نداشتم، فقط با شناختی کلی از این تیم مربی‌گری آن را پذیرفتم.» اما، او می‌گوید که می‌خواهد با این تیم متفاوت از پاس باشد.مصطفی دنیزلی درگفت‌وگوی تفصیلی با گروه ورزش خبرگزاری دانشجویان ایران‌ (ایسنا)، در مورد مسایل مختلفی صحبت کرد. ازآرزو‌هایش در مورد پرسپولیس تا اتفاقاتی که ممکن بود، بیفتد و اکنون سرمربی تیم ملی ایران باشد، مسائل باشگاهی فوتبال ایران و مقایسه آن با ترکیه و …× آمدنم به پرسپولیس ربطی به «گونش» نداردمصطفی دنیزلی در ابتدای این گفت‌وگو از آمدنش به پرسپولیس‌گفت. او در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چه شد، برای دومین بار عازم ایران شد‌ید، گفت: پرسپولیس مذاکرات مقدماتی زیادی با من داشت. بر اساس شرایطی که ایجاد شد، تصمیم گرفتم به پرسپولیس بیایم.وی آمدنش به پرسپولیس را بی ارتباط با «گونش» می‌داند، مربی‌ای که پرسپولیس پیش از هر مربی دیگری به سراغ او رفته بود:« پس از این ‌که “آری هان” از پرسپولیس کنار رفت، مذاکرات برای حضور من در این تیم جدی‌تر شد. این موضوع ربطی به مذاکرات گذشته باشگاه با گونش نداشته است.»
× قصد مربی‌گری نداشتمدنیزلی تاکید دارد که پس از جدایی از پاس قصد نداشته است مربیگری کند:« امسال قصد مربی‌گری نداشتم، برنامه‌هایی خارج از فوتبال را پیگیری می‌کردم. می‌خواستم آن‌ها را انجام دهم، هر چند از باشگاه‌های زیادی پیشنهاد داشتم اما، پذیرفته بودم که یک سال را بدون فوتبال بگذرانم.»دنیزلی خاطر نشان کرد: «باشگاه‌هایی از ترکیه‏، ژاپن ، روسیه و حتی سه الی چهار باشگاه از ایران با من مذاکراتی داشتند. پیشنهاداتی را مطرح کرده بودند که قبول نکردم. اواسط بازی‌های جام جهانی بودکه حتی برای مربی‌گری تیم ملی ایران نیز با من صحبت شد. تمام این پیشنهادات مطرح شده بود اما، مسوولان پرسپولیس با جدیت و پشتکاری که داشتند مرا به پای میز مذاکره آوردند.»
× انصاری‌فرد در استانبولدنیزلی یکی از دلایل آمدنش به تهران را باشگاه پرسپولیس می‌داند: «می‌دانستم که پرسپولیس تیم بزرگی است. چند ماهی بود که از مذاکره مسوولان تیم پرسپولیس می‌گذشت، روزی انصاری فرد و ناظمی به استانبول آمدند تا با من مذاکره کنند. در آنجا بود که این مذاکرات جدی‌تر پیگیری شد.»دنیزلی معتقد است که پرسپولیس علی رغم بزرگ بودنش موفقیت‌های چشمگیری نداشته است: « پرسپولیس می‌تواند نتایج بهتری بگیرد. طرفداران این تیم بسیار هستند و با حمایت آنها می‌توان به قهرمانی‌های زیادی دست یافت.»
×‌ پرسپولیس را دوست دارم، تهران را بیشتر!


دنیزلی برغم این که معتقد است پرسپولیس دارای ویژگی‌های متفاوتی نسبت به سایر تیم های ایرانی است و همین موضوع نیز باعث شده تا پرسپولیس را به سایر تیم‌ها ترجیح دهد، تاکید دارد که علاقمندی‌اش به تهران بیشتر از هر چیز دیگری است.سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس ‌گفت: ازشهر تهران خیلی خوشم می‌آید. اگر دوباره به ایران بازگشتم به این دلیل است که تهران را دوست دارم. هر چند به هیجان جدید در فوتبال ایران نیز فکر می‌کردم.
× پرسپولیس را می‌سازیم


سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: زمانی که به پرسپولیس آمدم ،خیلی از بازیکنان سابق این تیم از پرسپولیس جدا شده بودند، با این حال سعی کردیم شرایط را به گونه‌ای پیش ببریم که بتوانیم به نتایج دلخواه دست پیدا کنیم.وی افزود: پس از آمدنم به پرسپولیس، دنبال ساختن یک تیم موفق بودم. تیم خوبی را روانه میدان کردیم. فکر کنم، توانسته‌ایم خوب کار کنیم و فوتبال زیبایی را به رخ حریفان بکشیم.دنیزلی به ایسنا گفت: در طول عمر مربیگری‌ام در تیم های بزرگ زیادی کار کرده‌ام. با هیجان تماشاگران زیاد زندگی کرده‌ام و شرایط کنونی پرسپولیس را نیز با توجه به گستردگی هواداران آن درک می‌کنم. قطعا تیم موفقی خواهیم ساخت تا به نتایج خوبی برسیم.
× پیش شرط برای انصاری فرد


دنیزلی می‌گوید که پیش از آمدن به پرسپولیس شرایطی را برای مدیر عامل این باشگاه تعیین کرده است: شرط اول من این بود که یک زمین تمرین ایده‌آل داشته باشیم. بعد این‌که تا پیش از حضورم در تیم، باشگاه با کلیه‌ی بازیکنان تسویه حساب مالی کرده باشد. انصاری فرد به دو شرط اولیه خود متعهد ماند و به آنها عمل کرد.سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس افزود: در ترکیب کنونی پرسپولیس کمبودهایی وجود دارد‏،‌ اما، سعی می‌کنیم با این شرایط تیم خوبی داشته باشیم.
× بازیکن خارجی می‌خواستم اما، …


دنیزلی اظهارکرد: در ابتدای حضورم در پرسپولیس می‌خواستم، بازیکن خارجی مورد نظرم را به پرسپولیس بیاورم اما، متاسفانه به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم این کار را انجام دهیم.وی افزود: مهم این است که می‌خواهیم با شرایط کنونی و با بازیکنان حال حاضر راه را طی کنیم. قطعا راه‌حلی برای غلبه بر مشکلات پیدا خواهیم کرد. تاکنون مشکلات زیادی را حل کرده‌ایم، از این پس نیز بر مشکلات غلبه خواهیم کرد.دنیزلی معتقد است که نتایج پرسپولیس در دهه‌ی اول مسابقات لیگ برتر مطلوب بوده است: پرسپولیس به جز دو بازی مس و فولاد به آنچه که مدنظرم بود، رسیده است. می‌دانم که این تیم چه کارهای بزرگی می‌تواند، انجام دهد. تنها چیزی که برایم مهم است این است که به قابلیت‌های بالای این تیم واقفم و مطمئنم که روزی نتیجه خواهد داد.
× در قهرمانی پرسپولیس شک نکنید


سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در ادامه‌ی گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: در حال حاضر مشکلاتی داریم اما، بر اساس تعهدی که در ابتدی فصل دادم، برای قهرمانی می‌جنگیم. کوچکترین تردیدی ندارم که قهرمان می‌شویم.دنیزلی افزود: می‌خواهم هواداران مطمئن باشند که پرسپولیس قهرمان خواهد شد. می‌خواهیم هواداران را خوشحال کنیم، هیچ برنامه‌های به جز کسب عنوان قهرمانی نداریم. نباید در قهرمانی پرسپولیس تردید کرد.
× قرارداد بچه‌ بازی نیست!؟دنیزلی تاکید دارد که به تعهدات خود در قبال باشگاه پرسپولیس عمل خواهد کرد، او می‌گوید: با باشگاه پرسپولیس قرارداد دارم و به قراردادم نیز پایبندم. قرارداد در فوتبال بچه بازی نیست. من هم به خوبی به اهمیت قراردادم واقفم. زمانی که قول دادم، بمانم، خواهم ماند و به قراردادم عمل خواهم کرد.دنیزلی به ایسنا گفت: ممکن است، یک تیم سختی های زیادی داشته باشد اما، برای رسیدن به این موفقیت باید از سختی‌ها گذشت. در حال حاضر مهم رسیدن به جایگاه مناسب است و قطعا به این جایگاه دست پیدا خواهیم کرد. پرسپولیس راه خود را پیدا خواهد کرد و می‌تواند به اهداف خود دست یابد.
× می‌دانم، چه‌ می‌کنمسرمربی پرسپولیس اظهارکرد: تمام برنامه هایی که در پرسپولیس پیاده می‌کنیم، حساب شده است. با برنامه‌ریزی و دقت خاصی مسابقات را پیگیری می‌کنیم. قصد داریم از لیگ دست یک بازیکنان جدیدی را به تیم وارد کنیم.× گوش شتر و باشگاه پرسپولیسسرمربی ترکیه‌ای تیم فوتبال پرسپولیس به ایسنا گفت: بدهی‌های باشگاه‌ پرسپولیس و مشکلات مالی این باشگاه زیاد نیست. پرسپولیس می‌تواند به راحتی و با یک برنامه ریزی درست مشکلاتش را حل کند اما، راه این مهم را باید مدیران باشگاه پیدا کنند.وی با مقایسه‌ی بدهی‌های پرسپولیس با باشگاه‌های ترکیه‌ای گفت: به اندازه یک گوش شتر در مقابل یک شتر کامل هم نیست! این بدهی‌ها برای باشگاه‌های ترکیه‌ای خیلی کوچک است. آنها بالای صد میلیون دلار بدهی دارند. ولی از راه درآمد زایی همه آنها را رفع می‌کنند و کوچک ترین مشکلی نیز پیش نمی‌آید.دنیزلی افزود: این وظیفه‌ی باشگاه است که بخواهد مشکلات مالی را حل کند. باید برای این مشکلات راهکاری اندیشیده شود. همانند فوتبال ترکیه، باید راه‌های درآمدزایی را یافت.سرمربی پرسپولیس می‌گوید که تاکنون تجربه‌ی حضور در یک باشگاه با شرایطی مانند باشگاه پرسپولیس را نداشته است.× به تیم ملی ایران فکر نمی‌کنمبه گفته‌ی دنیزلی که در جریان بازی‌های جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، واسطه‌هایی از ایران برای حضور وی در تیم ملی، مذاکراتی انجام داده‌اند، تاکید دارد که در حال حاضر به تیم ملی ایران فکر نمی‌کند: نمی‌دانم واسطه‌هایی که برای مذاکره به ترکیه آمده بودند با چه پشتوانه‌ای با من صحبت کردند، آن موضوع گذشته است. دیگر به مربی‌گری در تیم ملی ایران فکر نمی‌کنم.دنیزلی تاکید کرد: آمدنم به تهران هیچ ربطی به تیم ملی ایران نداشته است. من با گارانتی تیم ملی به پرسپولیس نیامد‌ه‌ام. فقط برای مربی‌گری پرسپولیس به ایران آمدم. نمی‌خواهم به موضوعی به جز پرسپولیس فکر کنم.
× قلعه‌نویی رفیقم استدنیزلی در ادامه‌ی گفت‌وگو با ایسنا تاکیدکرد: تیم ملی ایران در حال حاضر با یکی از بهترین مربیان، نتایج خوبی را کسب کرده است. هیچ مشکلی در تیم ملی نیست که بخواهند تغییری در آن ایجاد کنند.وی افزود: قلعه نویی، مربی موفق و پرتلاشی است. او با تیم ایران نتایج خوبی داشته است. من با قلعه نویی رفیقم و فکر نمی‌کنم که نیازی به تغییر کادر فنی تیم ملی ایران باشد.
* جلالی؛ به پرسپولیس خوش‌آمدی!از دنیزلی در مورد شایعات اخیر برای تغییر کادر فنی پرسپولیس و آمدن ‌مجید جلالی پرسیدیم، با چهره‌ای برافروخته، پاسخ داد: «جلالی خوش گلدین (خوش‌آمدی)». مشکلی ندارم، جلالی بیاید. همین امروز بیاید.مصطفی دنیزلی در ادامه‌ی گفت‌وگوی خود با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به بررسی مشکلات فوتبال ایران پرداخت.وی تاکید داشت که فوتبال ایران می‌تواند مسیر حرفه‌یی را زودتر طی کند و به عنوان یک کشور صاحب فوتبال مطرح شود.* زبان فوتبال را می‌دانم


دنیزلی که در دهه‌ی نود با مربیان خارجی در گالاتاسرای پایه‌گذار یک انقلاب در فوتبال ترکیه بود، درباره‌ی کار با مربیان خارجی به ایسنا گفت: سخت است، واقعا این که یک مربی نتواند مستقیم با تیم ارتباط داشته باشد کار بسیار دشواری است اما، زیاد مهم نیست، عادت کرده‌ام.وی افزود: زمانی که مستقیم با بازیکنان ارتباط داشته باشی راحت‌تر می‌توانید خواسته‌ها و نیازهای یکدیگر را درک کنید اما، امروز فوتبال در تمام دنیا دارای یک زبان مشترک است و مربی باید به این زبان با بازیکنانش گفت‌وگو کند.
* استعدادیابی در خون من است


مربی تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است که تاکنون توانسته است چهره‌های جوان و مطرحی را به جامعه‌ی فوتبال معرفی کند: در فوتبال ترکیه نیز همیشه شش الی هفت بازیکن جوان و نوجوان را به تیم می‌آوردم، این ریسک بزرگی است اما، برای استعدادیابی و زنده کردن تیم به این کار نیاز داشتم.وی افزود: در پرسپولیس نیز تاکنون چند بازیکن امید را به کار گرفته‌ام. در ماه‌های آینده نیز این کار را ادامه خواهم داد. در تیم پاس نیز بازیکنان جوان زیادی را معرفی کردم. این شیوه‌ی کار من است و به آن اعتقاد دارم.دنیزلی تاکید کرد: هیچ گاه از جوان‌گرایی هراسی نداشته‌ام. اعتماد و اطمینان کردن به بازیکنان با انگیزه‌ی جوان می‌تواند کارایی تیم را دو چندان کند. اصولا استعدادیابی در خون من است.* لیگ ایران جدید است


دنیزلی در ادامه دربا‌ره‌ی فوتبال ایران گفت: فوتبال ایران برای رسیدن به حد ایده‌ال و حرفه‌ای باید منظم‌تر پیش رود. تمام کشورهای دنیا برای رسیدن به یک فوتبال منظم راه درازی را پیموده‌اند. هر سال در ایران شرایط تغییر می‌کند. مهم این است که باشگاه‌ها بتوانند روی پای خود بایستند. در این صورت مقدمات حرفه‌ای شدن طی خواهد شد.وی تصریح کرد: لیگ حرفه‌یی ایران جدید است، باشگاه‌ها نیاز به حمایت مالی دارند. دولت نقش تعیین کننده‌ای در این مسیر دارد و باید برای سر پا نگه داشتن فوتبال به باشگاه‌ها کمک کند.
* عجایب فوتبال ایران!


مصطفی دنیزلی معتقد است که در دنیای حرفه‌ای فوتبال باید همه چیز یکسان باشد. به گونه‌ای که تمام بخش‌های مربوط به فوتبال وظایف خود را به خوبی انجام دهند. تلویزیون یکی از مواردی است که دنیزلی تاکید دارد، می‌تواند در رشد فوتبال نقش بسیاری داشته باشد.وی در ادامه‌ی گفت‌وگو با ایسنا افزود: در ایران نکته‌ی بسیار جالبی اتفاق می‌افتد. تلویزیون نود دقیقه فوتبال یک باشگاه کاملا بدهکار را پخش می‌کند اما، حاضر نیست هیچ پولی به آن بدهد! این اصلا حرفه‌ای نیست. دولت می‌خواهد، بلیت مسابقات را با قیمت‌های بسیار پایین در اختیار تماشاگران قرار دهد اما، حاضر نیست به باشگاه‌ها کمک مالی کند. این‌ هم از دیگر عجایب فوتبال ایران است. اگر می‌خواهند فوتبال رشد کند، باید این نگاهها تغییر کند.در کنار این موضوع دنیزلی تاکید دارد که مدیران فوتبال ایران نیز باید با الگوبرداری از فوتبال اروپا راه رسیدن به موفقیت را هموار کنند.
* شهرداری زمین بدهد، دولت بسازد


سرمربی ترکیه‌ای تیم فوتبال پرسپولیس در مورد چگونگی تعامل دولت با باشگاه‌های فوتبال می‌گوید: دولت اگر بخواهد کمک کند، باید امکاناتش را در اختیار باشگاه‌ها قرار دهد. می‌دانم رییس سازمان تربیت بدنی فوتبال را خوب می‌فهمد و تلاش خود را برای کمک به باشگاه‌ها بسیج کرده است اما، این تنها کافی نیست. دولت باید حامی واقعی باشگاه‌های فوتبال باشد تا آنها بتوانند راه خود را پیدا کنند.دنیزلی گفت: شهرداری باید همانند تمام کشورها با در اختیارگذاشتن زمین شرایطی را فراهم کند که باشگاه‌ها با کمک دولت مجموعه‌های ورزشی بسازند. این مقدمه‌ی صاحب امکانات شدن است. اگر از تهران شروع شود، می‌تواند در طول چند سال به تمام شهرهای بزرگ ایران گسترش یابد.
* معکوس‌های فوتبال ایران!


دنیزلی گفت: شاید بزرگ‌ترین اشتباه فوتبال ایران این باشد که به نحو احسن از امکانات استفاده نمی‌کند. در اروپا زمانی که برای یک زمین هزینه‌ می‌کنند تا پانزده سال از آن استفاده می‌شود اما، در ایران این‌گونه نیست.وی افزود: در ایران برای ایجاد یک زمین فوتبال سرمایه‌گزاری می‌کنند اما، بعد از اتمام کار نمی‌توانند از آن استفاده کنند، چرا که حرفه‌ای هرینه نکرد‌ه‌اند. این هم یک مشکل در فوتبال شماست.وی گفت: باید همه در مورد تزریق امکانات و احداث امکانات حرفه‌ای به فوتبال هم‌فکر و همگام باشند.دنیزلی تاکید کرد: فوتبال حرفه‌یی ایران ناقص است. بر این اساس زمانی که باشگاه‌ها نتوانند به تعهدات خود در قبال بازیکنان عمل کنند، مطمئنا آنها نیز کارایی لازم را در زمین نخواهند داشت که این هم شروع بی‌روح هیجان در فوتبال است.
* رسانه‌ها را با یک چشم دیده‌ام


مصطفی دنیزلی که به‌گفته‌ی خودش دارای خانواده‌ی مطبوعاتی و آشنا با رسانه‌هاست، تاکید دارد که خبرنگاری قسمتی از فوتبال و مربیگری است.وی به ایسنا گفت: خبرنگار و مربی همیشه در کنار هم بوده‌اند. وظیفه‌ی یک خبرنگار این است که در مورد من و تیمم چیزهای درست بنویسد. چیزی که متاسفانه در ماه‌های اخیر برخی از رسانه‌های ایران آن را رعایت نکرد‌ه‌اند. این تنها یک گلایه است.دنیزلی گفت: رابطه‌ام با روزنامه‌نگاران ترکیه‌ای چندان خوب نبوده است. البته معتقدم که باید خودت را به رسانه‌ها تحمیل کنی تا رابطه‌ات با آنها خوب شود. من همیشه خود را شریک مطبوعات دانسته‌ام و از لحاظ کار خبری نیز با تمام آنها به طور یکسان برخورد کردم. این طور نیست که به رفقایم در مطبوعات خبرهای بهتری بدهم.
* دنیزلی و مطالعه


مربی تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است که یک مربی گذشته از وظایف حرفه‌ای خود در فوتبال باید مطالعات گسترده‌ای نیز داشته باشد. او می‌گوید: برای رشد و پویایی نیازمند مطالعه و آموختن هستیم. یک مربی نیاز دارد که علاوه بر حرفه‌ی مربی‌گری، مطالعه را رها نکند.دنیزلی خاطرنشان کرد: یک مربی باید همیشه دنبال شیوه‌های جدید مربیگری باشد و قطعا این موضوع نیز با مطالعه حاصل می‌شود. مطالعه است که مربیان را زنده و پا برجا نگه می‌دارد.
* مفسر خوب، مربی ‌خوب


سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس که درکنار مربی‌گری‌اش به عنوان مفسر شبکه‌ی CNN ترکیه کار می‌کرد، معتقد است که هر کدام جذابیت‌های خاص خود را دارد.وی به ایسنا گفت: تفسیر کردن متفاوت از مربی‌گری است. مربی‌گری یک هنر است اما، مفسر بودن بازگو کردن دانسته‌هاست، در حالی که مربی‌گری انجام دادن دانسته‌ها است. برای من هر دو رضایت‌بخش است. در تفسیر کردن دیدن و شرح‌دادن مهم نیست، بلکه مهم است که چیزی را که می‌بینی، بنویسی و بگویی، نه آن چیزی را که فکر می‌کنی.
* فوتبال ترک جلوتر از ترکیه به اروپا رفت


دنیزلی در پایان در پاسخ به این که اگر ترکیه به اتحادیه اروپا بپیوندد، چقدر از این موفقیت خود را مدیون فوتبال خواهد بود، گفت: فوتبال ترکیه زودتر خودش را وارد اروپا کرد. امروز در اروپا فوتبال ترک را می‌شناسند. ما در جهان فوتبال سوم شدیم و در اروپا نیز خود را ثابت کرده‌ایم. این افتخار بزرگی است.وی تصریح کرد: فکر کنم، قسمت مهم این موضوع این باشد که ترکیه هم بیشتر از طریق فوتبال در اروپا شناخته شد، هر چند فکر نمی‌کنم که ترکیه وارد اتحادیه اروپا شود. رفتن یا نرفتن به اتحادیه‌ی اروپا هم چندان مهم نیست. ما به اروپا نیازی نداریم. این اروپاست که همیشه به ما نیاز داشته است.گفت‌وگو از خبرنگاران ایسنا: یوسف اکبری – امیر دهره‌صبح

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 10
  • ۲۶ آذر ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.