دوستى دارم که حتى بعد از ازدواج با پسرها دوست است و با آنها رفت وآمد مى‏کند چگونه او را راهنمایى کنم‏?
جواب :  


  در رابطه با دوست شما که دچار انحراف اخلاقى است، چند راه فرض مى‏شود: الف) بى‏تفاوت باشید و این کار صحیح نیست و از زیر بار مسؤولیت شانه خالى کردن است. ب ) به دیگران بگویید و سرّ او را افشا کنید که این نیز غیبت و پرده درى بوده و هرگز روا نیست. ج ) با او برخورد تند و حادّ داشته باشید که این هم نتیجه بخش نیست و چه بسا نتیجه دیگرى بدهد. د ) در عین ملاطفت او را هدایت و ارشاد کنید. البته اگر این راه نیز به هیچ وجه مؤثر نیفتاد، به نظر ما رفاقت و دوستى با چنین فردى به صلاح شما نخواهد بود؛ چون سرانجام کمال یا فساد همنشین در انسان تأثیر خود را خواهد گذاشت. شما به چند صورت مى‏توانید او را ارشاد و راهنمایى کنید:
اول: زشتى و فساد این عمل را به ایشان خاطر نشان کنید و به ایشان بگویید که این عمل یکى از گناهان کبیره است و چنین رفتارى به طور قطع، منفور خداى سبحان مى‏باشد. علاوه بر این خطرى که به طور جدى شما را تهدید مى‏کند این است که روزى این قضیه لو برود و به گوش شوهر شما برسد و در آن صورت خطر این که کانون خانوادگى شما از هم بپاشد، وجود دارد. علاوه بر این که انسان براى یک عمر در انظار دیگران رسوا مى‏شود.
دوم: کتاب‏هایى را در این زمینه به ایشان معرفى نمایید تا مطالعه کند؛ نظیر : ۱- آیین همسردارى یا اخلاق خانواده،ابراهیم امینى ۲- خانواده در اسلام،حسین مظاهرى ۳- بهشت خانواده،مصطفوى ۴- اخلاق در خانواده،سید على اکبر حسینى
سوم: ایشان را به محافِل وعظ و اخلاق دعوت کنید و اگر این گونه مجالس در محیط شما نیست، سعى کنید زمینه آن را فراهم نمایید و با دعوت افراد شایسته و قابل، درخواست کنید که در پیرامون موضوع مذکور با ظرافت و کنایه صحبت کنند. و اما این که نوشته‏اید: «پدر ایشان نسبت به او بد رفتارى مى‏کرده و ممکن است یکى از علل این روابط نامشروع، همین بى‏مهرى‏ها باشد. این مطلب مورد تأیید است؛ زیرا عدم عواطف و محبت نسبت به فرزندان، باعث عقده مى‏شود و این عقده‏ها موجب رفتار غلط و احیاناً رفاقت‏هاى نامشروع مى‏گردد. فرزندى که در خانه مزّه محبت را نچشیده و مورد توجه و ابراز عواطف پدر و مادر قرار نگرفته است، وقتى با خنده و محبت دیگران رو به رو مى‏شود، دیگر باکى به خود راه نمى‏دهد که حالا این خنده مشروع است یا نامشروع، صواب است یا ناصواب؟ به پیامدهاى ناخوشایند آن نمى‏اندیشد گرچه همه چنین نیستند ولى افرادى که بنیان ایمانشان قوى و مستحکم نیست، دچار این انحرافات خواهند شد.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 28
  • ۱۱ آذر ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.