دولت قبلی ۶۳۷ میلیون دلار را تنها از درآمدهای نفتی برداشت کرده است

توکلی در اخطاری مطرح نمود:

دولت قبلی ۶۳۷ میلیون دلار را تنها از درآمدهای نفتی برداشت کرده است

دولت قبلی ۶۳۷ میلیون دلار را تنها از درآمدهای نفتی برداشت کرده است

ایران > سیاست داخلی – همشهری آنلاین:
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه اختصاص اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی به بخش دولتی با قانون مغایرت دارد، گفت که بخش دولتی در دوران ریاست‌جمهوری قبلی مبلغ ۶۳۷ میلیون دلار را تنها از درآمدهای نفتی برداشت و خرج کرده است.

به رپرتاژ فایل دانلودر و به نقل از ایسنا، احمد توکلی در جلسه دوشنبه-۲۳ فروردین- مجلس در جریان بررسی بند الحاقی تبصره ۴ لایحه بودجه ۹۵ در بخش درآمدی مربوط به اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات به بانک کشاورزی با گواه‌مندی به اصل ۱۱۰ قانون بنیادین اخطاری را مطرح نمود.

وی در توضیح اخطارش گفت: طبق این بند الحاقی قرار است از صندوق توسعه ملی اعتباری به بانک کشاورزی به عنوان یک بانک دولتی در قالب تسهیلات وام داده شود تا این بانک چنین اعتباری را برای امور مربوطه هزینه کند. موضوعی که با اصل ۱۱۰ قانون بنیادین از این حیث مغایرت دارد که این صندوق نمی‌تواند به بخش دولتی وام دهد.

توکلی در عین حال گفت: اگر صندوق توسعه ملی در بانک مربوطه سپرده‌گذاری کند این مساله اشکالی نداشته و صندوق می‌‌تواند در تمام بانک‌‌ها سپرده‌گذاری کند. طبق قانون صندوق تنها می‌‌تواند از راه بانک‌‌های عامل به بخش خصوصی و تعاونی تسهیلات دهد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه به رپرتاژ فایل دانلودر و به نقل از تفریغ بودجه مربوط به شش ماهه آخر سال ۹۴ اشاره و بیان نمود: طبق این رپرتاژ شوربختانه بیش‌تر اعتبارات صندوق توسعه ملی صرف امور دولتی شده است؛ آن هم در شرایطی که قرار است صندوق یک امر نجات‌بخش باشد تا اینکه به وسیله آن توسعه محقق شود. این در حالی است که تمام کشورهای نفت‌خیز برای توسعه خود صندوق‌‌های اعتباری تاسیس کرده‌اند و پول‌‌های مازاد را در آنجا ذخیره می‌‌کنند تا این اعتبارات صرف سرمایه‌گذاری شود.

توکلی با تأکید بر اینکه اختصاص اعتبارات از صندوق توسعه ملی به بخش دولتی مغایر با قانون است، گفت: در دوران ریاست‌جمهوری قبلی تنها از درآمدهای نفتی ۶۳۷ میلیون دلار برداشت و خرج شد آن هم در شرایطی که این میزان اعتبارات به غیر از اعتبارات صندوق توسعه ملی و صندوق ذخیره ارزی است. همچنین دولتی فعلی نیز مرتب از صندوق پول برداشت می‌‌کند که نتیجه آن قطعا خالی شدن صندوق خواهد بود. شوربختانه در شرایط کنونی دولت با کارآیی عمل نمی‌کند و بیش‌تر منابع صندوق در اختیار دولت است.

به رپرتاژ فایل دانلودر و به نقل از ایسنا، با وارد ندانستن هشدار توکلی از سوی رئیس مجلس و مخالفت نمایندگان با حذف این بند الحاقی و اصلاح آن در نهایت مجلس شورای اسلامی مصوب نمود که در سال ۱۳۹۵ مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات در اختیار بانک کشاورزی قرار گیرد که در صورت تصویب بخش هزینه‌ای آن این مبلغ برای طرح‌‌های آبیاری تحت فشار به بخش‌‌های خصوصی و تعاونی پرداخت می‌‌شود.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 7
  • ۲۲ فرو ۹۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.