راه رسیدن به خلوص در اعمال و نیت چیست؟
جواب :  


  خلوص کامل در اعمال به آسانى به دست نمى‏آید. اگر انسان در هر عملى سعى کند آن را فقط براى خدا انجام دهد، به مرور زمان خلوص او بیشتر مى‏شود و اعمالش رنگ خدایى پیدا مى‏کند. البته شیطان تلاش مى‏کند تا چنین خلوصى در انسان به وجود نیاید و تا آن جا که ممکن است رفتار انسان را به ریا آلوده مى‏کند. اما نباید نا امید شوید؛ بلکه باید بناى خود را بر اخلاص بگذارید و امیدوار باشید که به تدریج به خلوص دست خواهید یافت. اگر انسان در عبادت‏هایش توجه داشته باشد که در محضر خداست و خداى متعال ناظر او مى‏باشد، با اخلاص بیشترى عبادت خواهد کرد و حضور قلب بیشترى در نماز حاصل خواهد شد. اما خجالت کشیدن از خدا بسیار خوب است و همین سبب مى‏شود که انسان در پنهان و آشکار گناه نکند و یا کمتر گناه کند. حیاى از خدا، یک فضیلت است که باید آن را تقویت کرد. براى پرهیز از گناه نیز باید ترس از خدا را در خود تقویت کنید. آیات و روایات مربوط به عذاب الهى و خشم خدا به گناهکاران را بخوانید تا ترس از خدا شدید شود و سبب پرهیز از گناهان گردد. احساس نزدیکى به خدا نیز بسیار حالت خوبى است که باید همراه با صداقت و تقوا باشد؛ زیرا قرب حقیقى در پرتو اطاعت کامل و ترک محرمات حاصل مى‏شود و اگر انسان با ادامه گناه باز احساس قرب به خدا کند، ممکن است از مکرهاى شیطان باشد و سبب سقوط و یا حداقل رکود انسان گردد. براى ارتقاى تدریجى خلوص، باید پیوسته در حال مراقبه باشید. در این رابطه جزوه (محاسبه النفس) شیوه کاربردى بسیار خوبى را در اختیار شما قرار مى‏دهد. آنچه مهم است عزم و همت شما در عمل به راهکارهاى ذکر شده در آن مى‏باشد.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 89
  • ۲۶ آذر ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.