رضا کیانیان بازیگری که‌ در نقش‌هایش حل می‌شود

هنرمندان و علاقمندان سینما شب گذشته گردهم آمدند تا در مراسم بزرگداشت رضا کیانیان شرکت کنند.


به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این مراسم که با پخش مستند «بعد از خانم شماره ۱۱» ساخته طاها پارسا شجاع نوری و با حضور هنرمندانی همچون بهمن فرمان‌آرا، کیومرث پوراحمد، فرهاد توحیدی، رضا میرکریمی، اصغر بیچاره، علیرضا شجاع نوری، امیر اثباتی، مجید میرفخرایی، بابک محمدی، سروش صحت برپا شده بود؛ رضا کیانیان گفت: خود را مدیون سینما و تئاتر ایران می‌دانم که در آن‌ها بزرگ شدم.


وی بزرگترین معلمش را در تئاتر برادر بزرگترش داوود دانست و گفت: در کنار خانواده، همسر و دوستانم معنا پیدا می‌کنم و خود را مدیون آن‌ها می‌دانم.


این بازیگر سینما در پاسخ به کامران ملکی مجری برنامه که او را استاد رضا کیانیان خطاب کرده بود، گفت: معنای لقب استاد را برای خود نمی‌دانم، زیرا هنوز خیلی باید بیاموزم.


کیانیان درباره ساخت فیلم‌های مستند درباره هنرمندان سینما گفت: وقتی این پروژه مطرح شد، نمی‌دانستم جزو افرادی هستم که برای ساخت این فیلم‌ها انتخاب شده‌ام. اما خوشحال شدم که قرار است چنین مجموعه‌ای از سینماگران ایرانی ساخته‌ ‌شود، چون معتقدم هرچند ما سینمای خود را همانند دیگر مسائل‌مان دست کم می‌گیریم، اما سینمای ما حرفی برای گفتن دارد و جای خوشحالی است که هنرمندان آن شناخته شوند.


وی ادامه داد: طاها شجاع نوری را برای ساخت این فیلم انتخاب کردم چون او را از قبل می‌شناختم و به فیلم‌های کوتاهی که ساخته بود، علاقمند بودم.


بازیگر یک بوس کوچولو” گفت: برای ساخت این مستند دو شرط گذاشتم، اول این که با کسی مصاحبه نشود و دیگر این که تکه تکه فیلم‌هایم را نشان ندهند، چون معتقدم نباید افراد را در شرایطی قرارداد که ناچار به تعارف کردن بشوند و نتوانند حرف دلشان را بگویند.


کیانیان که در فرهنگسرای هنر (ارسباران) سخن می‌گفت؛ درباره علاقه‌اش به بازیگری ادامه داد: همیشه علاقه‌مندم ورای زندگی روزمره را کشف کنم، چون چیزهای زیادی در این دنیا وجود دارد که من آن‌ها را ندیده و کشف نکرده‌ام و بازیگری به من کمک می‌کند که آن‌ها را کشف کنم.


وی تاکید کرد: این فیلم کاملا به طاها تعلق دارد و من در ساخت آن هیچ دخالتی نداشته‌ام. تنها خود را در اختیار او گذاشتم تا فیلمش را بسازد و ساخت فیلم از این جهت هم برای من جالب است که نویسنده و کارگردان آن هر دو تحصیلات شهرسازی و معماری دارند.


به گزارش ایسنا، در این مراسم که به همت موسسه توسعه تصویر شهر و سازمان فرهنگی هنری شهرداری برگزار شد، بهمن فرمان‌آرا ضمن تقدیر از اقدام شهرداری در ساخت این مجموعه گفت: یکی از نکات مهم این اقدام این است که به فیلم‌سازان جوان فرصت داده می‌شود تا درباره پیشکسوتان سینما فیلم بسازند و امشب هرچند بزرگداشت رضا است، اما شب طاها شجاع‌نوری هم هست که این فیلم را ساخته است.


این فیلمساز رضا کیانیان را بازیگری استثنایی در سینمای و تئاتر ایران توصیف کرد و گفت: او بازیگر، نقاش، گرافیک، نویسنده، مخترع، معلم و شعبده‌باز است و گواه این ادعا برگزاری نمایشگاه مجسمه‌های او در روز ۸ اردیبهشت ماه، نگارش چندین کتاب درباره‌ی بازیگری و اختراع شغل بازیگردانی در سینمای ایران است.


به گفته‌ی فرمان‌آرا رضا کیانیان بازیگری است که تماشاگران را مسحور خود می‌کند و از این جهت او یک شعبده‌باز است.


وی ادامه داد: رضا شغل بازیگردانی را در سینمای ما اختراع کرده که من به او پیشنهاد کردم، دست کم این یک کار را برای ما کارگردان‌ها بگذارد تا انجام دهیم، اما از آنجا که او این شغل را اختراع کرده مسوولیت دیگر کسانی که این کار را انجام می‌دهند با اوست!


کارگردان «خانه‌ای زیر آب» بازیگران را در سینمای ایران به دو دسته تقسیم کرد و توضیح داد: دسته اول ستارگانی هستند که شخصیت خودشان بر نقش‌هایشان سایه می‌اندازد و تنها بر جاذبه‌های خود در مقابل دوربین تکیه می‌کنند اما دسته دوم که رضا هم جزو آن‌هاست بازیگرانی هستند که خود را در نقش‌هایشان حل می‌کنند.


وی در پایان سخنان خود گفت: در حرفه‌ای که هیچ کس یاور کسی نیست، رضا کیانیان رفیق و یاور خوبی برای دوستان و همکاران‌اش است.


به گزارش ایسنا، اصغر بیچاره دیگر هنرمند پیشکسوت حاضر در مراسم گفت: بعد از ۶۴ سال کار حرفه‌ای گاه می‌بینم، جوانان ۱۷، ۱۸ ساله چیزی را پیدا کرده‌اند که من آن را ندیده‌ام و به همین خاطر همیشه خود را کارآموز می‌دانم.


مراسم تقدیر از کیانیان، شجاع نوری و شادمهر راستین نویسنده فیلمنامه توسط اصغر بیچاره، کیومرث پوراحمد و سهیل جهان بیگلری مدیرعامل موسسه توسعه تصویر شهر برگزار شد.


همچنین در این مراسم طاها پارسا، شجاع نوری درباره ساخت فیلم خود گفت: بعد از مطرح شدن این پروژه بسیار علاقمند بودم، آقای کیانیان را راضی کنم تا اجازه دهند من فیلمشان را بسازم، به همین خاطر نمونه کار‌های زیادی جمع کردم تا ایشان را راضی کنم، اما ایشان خودشان با من تماس گرفتند و به من پیشنهاد کردند فیلمشان را بسازم و به همین دلیل خیلی هیجان‌زده شدم.


وی ادامه داد: برای تولید یک مستند خوب گروه حمایت‌کننده مادی و معنوی و سوژه خیلی به فیلمساز کمک می‌کند و برای من که دانشجوی شهر‌سازی هستم، خیلی جذاب است که فیلم‌های مستند جذابی با حمایت شهرداری ساخته ‌شوند.

رضا کیانیان در مراسم بزرگداشت


وی به تمام علاقمندان مستند‌سازی پیشنهاد کرد: حتما مستندی را درباره رضا کیانیان بسازند و ادامه داد: ایشان طوری با شما همکاری می‌کنند که می‌توانید چشمتان را ببندید و باز کنید و ببینید ساخت فیلمتان تمام شده است.


شجاع نوری درباره‌ی شیوه‌ی ساخت فیلم‌اش گفت: در این شیوه‌ی مستند، وقایع را بازسازی می‌کنیم. هیچ کدام از اتفاقات فیلم در لحظه خلق نشده‌اند، بلکه برای تمامی آنها فیلمنامه و دکوپاژ داشتیم.


به گزارش ایسنا، این فیلمساز جوان درباره‌ی نام فیلم‌اش گفت: تیمی‌ که در این فیلم حضور داشتند، ۱۱ نفر بودند و بعد از نفر یازدهم که خانم فریبا کامران بود، آقای کیانیان حضور داشت و مرد بدون شماره ما بود.


شادمهر راستین نویسنده فیلمنامه نیز گفت: طاها در ساخت فیلم به این نکته توجه داشت که یکی از ویژگی‌های رضا کیانیان بازیگری است و تلاش کرد تا وجوه دیگر او را هم نشان دهد.


همچنین علیرضا شجاع‌نوری پدر طاها با ابراز خرسندی از ساخت این فیلم گفت: هیچ نقشی در ساخت این فیلم نداشتم، هنر طاها این است که لوحی را در مقابل شبنم رنگارنگ رضا کیانیان گرفت و او به خوبی بر این لوح نشست. من از دیدن این فیلم لذت می‌برم.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.