روحانی: فکر نمی‌کنم البرادعی گزارش خوبی بدهد

حسن روحانی امروز در جمع خبرنگاران ابراز عقیده کرد: اگر زمانی لازم است و مصالح‌مان ایجاب می‌کند اشکالی ندارد که حتی با دشمنان‌مان مذاکره کنیم.


به گزارش خبرنگار سیاسی – خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشورمان در حاشیه کنفرانس بین‌المللی «تحولات عراق و چشم‌انداز امنیت منطقه‌یی» در جمع خبرنگاران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نظر قطعی‌اش را درخصوص تعلیق اعلام کرده و گفته که تعلیق نمی‌کند و این حق مشروع و مسلم‌اش است. فکر می‌کنیم که مساله را باز با مذاکره و توافق می‌توان حل کرد.


رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در ارتباط با مذاکرات احتمالی ایران با آمریکا بر سر عراق گفت: آمریکایی‌ها هنوز خودشان به تصمیم روشنی نرسیده و هر روز یک حرف می‌زنند.


دکتر روحانی هم چنین گفت: آمریکایی‌ها فعلا گفته‌اند این مذاکرات پس از تشکیل دولت عراق انجام شود که این مساله حداقل یک ماه دیگر به طول خواهد انجامید و خود آنها می‌گویند این مساله راجع به عراق باشد؛ ضمن آنکه پیشنهاد کننده این مذاکرات نیز آنها بوده‌اند.


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با بیان این که پیش از این نیز ایران مذاکراتی آشکار را با آمریکا داشته که پس از مدتی قطع شد، ادامه داد: بعد آمریکایی‌ها مجددا اعلام کردند که برای مذاکره آمادگی دارند، جمهوری اسلامی ایران نیز از آنجا که این مذاکرات را به نفع ملت عراق می‌دانست، این درخواست را پذیرفت.


رییس مرکز تحقیقات استراتژیک با بیان این که اولین بار نیست که ما با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کنیم، اظهار داشت: ما سال‌هاست که راجع به افغانستان با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کنیم و این مذاکرات چه قبل و چه پس از حمله آمریکا به افغانستان ادامه دارد.


روحانی هم چنین گفت: ما پس از اشغال عراق نیز ماه‌ها با آمریکایی‌ها مذاکره کردیم و لذا سابقه انجام این مذاکرات هست و اگر مذاکراتی سر بگیرد طرفین خود مسایل موردنظرشان را مطرح خواهند کرد.


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی درباره این که آیا مذاکرات پیشین کشورمان با آمریکا نتیجه‌بخش بوده است؟ گفت: در آن زمان که عراق تازه اشغال شده بود، مذاکرات در خصوص مباحث مورد نظر دو طرف بی‌تاثیر نبود و البته آن موقع سازمان ملل هم در این مذاکرات حضور داشت و آن مذاکرات مفید بود.


به گزارش ایسنا، روحانی مذاکرات پیشین با آمریکا را بر سر عراق مذاکراتی مفید خواند و افزود: در آن زمان و در پی آن مذاکرات می‌خواستیم نوعی هماهنگی برای آنچه که به نفع ملت عراق و منطقه است، ایجاد کنیم و مذاکرات در حال حاضر هم می‌تواند مفید باشد، اگر آغاز شود.


رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به پیشنهادات غربی‌ها بدبین است، ادامه داد: مشکل ما از بدبینی‌ها نشات پیدا می‌کند. اروپایی‌ها در طول مدت مذاکره با ایران با وجود انعطافی که ما نشان دادیم به دلیل اینکه جمهوری اسلامی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بود عقب‌نشینی کردند.


روحانی با بیان این که این بدبینی تقصیر خود غربی‌هاست، خاطر نشان کرد: ما با آنها تا مرز توافق کامل نزدیک شده و حتی بر سر اصفهان و روی عدد پایلوت بحث می‌کردیم و مذاکرات در مرحله نهایی‌اش بود که پس از آن اروپایی‌ها گفتند تا تشکیل دولت صبر کنید و به اعتقاد من این اشتباه خود آنها بود.


دکتر روحانی هم چنین گفت: ما می‌توانستیم توافق با اروپایی‌ها را نهایی کنیم و آن زمان هم به آنها گفتیم که هر دولتی سرکار بیاید، سیاست هسته‌یی ما همان خواهد بود.


وی درباره این که خط قرمز کشورمان در مذاکرات هسته‌یی چیست؟ تاکید کرد: خط قرمز ما تضمین حقوق‌مان است و مقصود آن است که جمهوری اسلامی ایران مطمئن شود که می‌تواند غنی‌سازی کند.


روحانی درباره علت امتناع ایران از پذیرش تعلیق غنی‌سازی اورانیوم گفت: علت این که جمهوری اسلامی ایران تعلیق نمی‌کند آن است که آن را بهانه‌ای از جانب اروپا می‌داند که بعدا بخواهد آن را کش دهد وگرنه اینکه ما بخواهیم برای مدتی تعلیق کنیم، مشکلی نخواهد داشت.


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشورمان افزود: مشکل این است که اروپا و غرب و آمریکایی‌ها تعلیق کوتاه‌مدت را بهانه‌ای برای کش دادن تعلیق قرار می‌دهند و در حقیقت هدف نهایی آنها این است که جمهوری اسلامی ایران فناوری‌ای را که به آن دست یافته، تکمیل نکند.


روحانی ادامه داد: بوش و رایس این موضوع را به صراحت اعلام می‌کنند و می‌گویند مخالفت ما این است که ایران بتواند به توانمندی غنی‌سازی دست یابد.


وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که ممکن است در صورت پافشاری ایران بر مواضعش جنگ و درگیری رخ دهد، اظهار داشت: چرا جنگ شود؟ مگر ما چه کرده‌ایم؟ جمهوری اسلامی ایران در پی جنگ نیست و کسی را هم تهدید نکرده و آنکه امروز تهدید می‌کند، آمریکایی‌ها هستند.


رییس مرکز تحقیقات استراتژیک افزود: ما نیز نگفته‌ایم که نظارت آژانس نباشد تا کسی نگران شود؛ هم چنین ما نگفته‌ایم که از فردا صبح می‌خواهیم تولید صنعتی را به راه بیندازیم. بحث ما تحقیق و توسعه است و لذا این شلوغی که امروز در دنیا ایجاد شده با واقعیات موجود در جمهوری اسلامی ایران همخوانی ندارد.


روحانی خاطر نشان کرد: واقعیت در جمهوری اسلامی ایران یک کار تحقیق و توسعه است و بیش از آن هم نیست و لذا این همه جار و جنجال به چه دلیل است؟ آیا فن‌آوری کشوری صلح و امنیت جهانی را تهدید می‌کند؟


روحانی تصریح کرد: ما کسی را تهدید نمی‌کنیم و کار فناوری را که داریم اعلام کرده‌ایم که نهایتش تولید سوخت برای نیروگاه است و نه بیشتر.


دکتر حسن روحانی در توضیح اظهارات اخیرش گفت: من گفته بودم که ما به خاطر بدبینی‌ای که نسبت به خارجی‌ها و مخصوصا غرب داریم، معمولا وقتی می‌خواهیم مذاکره کنیم آن مذاکره با بدبینی همراه است و این رویکرد مانع از مذاکره و باعث آن می‌شود که در این زمینه بیش از حد احتیاط می‌کنیم.


رییس مرکز تحقیقات استراتژیک هم چنین گفت: اساس بحث من این است که اگر زمانی لازم است و مصالح‌مان ایجاب می‌کند اشکالی ندارد که حتی با دشمنان‌مان مذاکره کنیم و در عین حال کارمان را هم ادامه دهیم. این دو منافاتی با هم ندارند.


وی با تاکید بر این که ما از مذاکره ضرر نمی‌کنیم، اظهار داشت: تفکری که می‌گوید هر بار ایران سر میز مذاکره برود، سرش کلاه می‌رود، تفکر درستی نیست. ما می‌توانیم مذاکره کنیم و در مذاکره هم موفق باشیم و هر گاه مصلحت است این مذاکره باید انجام شود و بدبینی‌ها نباید باعث آن شود که از مذاکرات فرار کنیم.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، دکتر روحانی در تشریح بخش دیگر سخنان اخیرش مبنی بر این که ایران پیش از این به غنی سازی دست یافته بود، گفت: آقای خاتمی در ۲۲ بهمن سال ۸۱ این موضوع را اعلام کردند و خود آژانس هم در گزارش آقای البرادعی به این نکته اشاره داشت.


وی افزود: در واقع اصل فن‌آوری غنی سازی اورانیوم در ژوین سال ۲۰۰۳ در ایران به دست آمد، اما این معنایش پایان کار غنی‌سازی نیست. امروز هم ممکن است قدم‌های دیگری در این فن‌آوری پیش رو داشته باشیم که البته باید به آن ادامه دهیم و ممکن است در قدم بعدی‌مان باز هم جشن بگیریم که این مانعی ندارد.


روحانی ادامه داد: من در آن سخنرانی تاریخچه‌ی کار در خصوص غنی سازی را می‌گفتم که ما در آن زمان توانستیم UF6 را در دستگاه سانتریفیوژ غنی‌سازی کنیم، ولی این غنی‌سازی در حد محدود بود.


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان کرد: ما امروز به یک قدم جلوتر رسیده‌ایم و به جای غنی سازی ۲۰ تایی غنی سازی ۱۶۴ تایی را در کشور داریم. ممکن است فردا دو قدم جلوتر رویم و انشاء‌الله حتما هم این کار را خواهیم کرد.


وی در ارتباط با این که آیا در حال حاضر ظرفیت اجرای پروتکل الحاقی در ایران وجود دارد؟ اظهار داشت: اگر ما بتوانیم در بحث غنی‌سازی توافق کنیم، راه توافق بر سر اجرای پروتکل الحاقی نیز وجود دارد.


وی افزود: این یعنی آنها فشارشان را بردارند تا ما کارمان را در حد تحقیقاتی انجام دهیم. در مرحله بعد می‌توانیم به مسایل دیگر از جمله پروتکل الحاقی بپردازیم.


روحانی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر ارایه پیشنهادی از سوی ایران به آژانس برای تعلیق کوتاه مدت غنی‌سازی اورانیوم در کشورمان افزود: ما چنین پیشنهادی مطرح نکرده‌ایم.


رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در ارتباط با طرحی که کشورمان اخیرا به مسکو برده است، گفت: از طرح جدیدی که به روسیه برده شده، اطلاع ندارم، ولی فکر نمی‌کنم که به هیچ عنوان در فکر تعلیق باشیم؛ چرا که آنچه که تصمیم کشور است، تعلیق نیست.


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی درباره این که آیا ایران در صورت حمله نظامی فعالیت‌های هسته‌یی‌اش را متوقف می‌کند؟ گفت: ما نباید فعالیت‌هایمان را متوقف کنیم؛ ضمن آنکه هنوز به آن شرایط نرسیده‌ایم. اینها فعلا در مرحله جنگ روانی است که آمریکایی‌ها علیه ما شروع کرده‌اند و باید ببینیم مراحل بعدی چیست. جمهوری اسلام ایران نیز در هر مقطعی ممکن است تصمیمی را اتخاذ کند.


دکتر حسن روحانی هم چنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره این که آیا با توجه به مدت باقی مانده از انتشار گزارش البرادعی روند آتی تحولات حول پرونده هسته‌یی کشورمان مثبت می‌بینید؟ اظهار داشت: امیدواریم آقای البرادعی گزارشی از واقعیات و همکاری‌های ایران را منتشر کند. ولی شخصا فکر نمی‌کنم که آقای البرادعی گزارش خوبی بدهد.


وی خاطر نشان کرد: من فکر نمی‌کنم مراحل بعدی با وضعیتی که غربی‌ها امروز دارند، بهتر از مرحله فعلی باشد.


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوال خبرنگاری که ارزیابی وی را از عملکرد تیم جدید مذاکره کننده هسته‌یی خواستار شده بود، افزود: من در موقعیتی نیستم که درباره تیم هسته‌یی قضاوت کنم. این تیم را نظام تعیین می‌کند و مسوول تیم را نیز آقای رییس جمهور تعیین می‌کند. این تیم در چارچوب سیاست‌های نظام کار می‌کند.


روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که آیا ایران پدافند هسته‌یی دارد؟ ادامه داد: در زمان آقای شمخانی قرار بود که وزارت دفاع مسوول پدافند هسته‌یی باشد. الان هم هست و این مساله همانند پدافند شیمیایی است که وزارت دفاع مسوولیت آن را برعهده دارد.


رییس مرکز تحقیقات استراتژیک از تکذیب دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در خصوص وجود پدافند هسته‌یی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: در آن زمان وزارت دفاع مسوول شد تا امکانات پدافند هسته‌یی را ایجاد کند و به هر حال چون در اطراف ما کشورهایی هستند که دارای سلاح هسته‌یی بوده و آزمایشات هسته‌یی انجام می‌دهند، پس ما لااقل باید خودمان را آماده کنیم.


دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا درباره توانایی‌های ایران در مقابله با تحریم‌های احتمالی غرب اظهار داشت: از آنجایی که احتمال تحریم وجود دارد، حتما جمهوری اسلامی برای آن برنامه‌ریزی کرده است.


روحانی افزود: اجلاس بعدی ما را به تحریم نمی‌رساند؛ چرا که عرف این نیست و شورای امنیت هنوز قطعنامه‌ای صادر نکرده و اگر قطعنامه‌ی الزام آوری صادر شود آنگاه این مباحث مطرح می‌شود.همچنین به گزارش خبرنگار سیاسی – خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشورمان با سخنرانی در اولین جلسه‌ی کنفرانس بین‌المللی «عراق و چشم‌انداز امنیت منطقه‌یی» آمریکا و اشغالگران عراق را مسوول بی‌ثباتی این کشور توصیف و تصریح کرد: آمریکا باید پاسخ دهد که چرا از اقدامات ناامن‌کننده در عراق چشم‌پوشی و در زمینه‌ی امنیت عراق گام برنمی‌دارد.


وی تصریح کرد: امنیت عراق با خروج اشغالگران و پایان دادن به دخالت آمریکا در عراق امکان‌پذیر خواهد بود. البته کشورهای منطقه نیز در صورت تمایل دولت این کشور می‌توانند به عراق کمک کنند.روحانی همچنین با تاکید بر این که « دخالت‌های آمریکا مانع کارآمدی دولت عراق است» اظهار داشت: این مساله که برخی از کشورها در منطقه و جهان اصرار دارند که عراق به جنگ داخلی وارد شده، حائز اهمیت است. حال آنکه همه‌ی این‌ها می‌دانند چنین نیست.به گزارش ایسنا، وی عراق را منطقه‌ای مهم، استراتژیک و یکی از مراکز مهم تمدن بشری خواند که دارای تاریخی پر فراز و نشیب بوده است و افزود: این کشور همواره به خاطر موقعیت ممتاز و پتانسیل‌های ویژه‌ی آن مورد طمع قدرت‌های بزرگ و استعمارگران بوده است.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ادامه داد: پس از جنگ جهانی دوم و اشغال این کشور توسط استعمارگران، نظام و دولتی را برای مردم این کشور ایجاد کردند که نهایتا مولود آن حزب بعث و حکومت دیکتاتوری صدام بود. حکومتی که مردم عراق را مورد رنج فراوان قرار داد و مشکلات فراوانی را نیز برای مردم منطقه ایجاد کرد.دکتر روحانی همچنین گفت: متاسفانه همواره قدرت‌های بزرگ در مسیر تجاوزات صدام از این جنایتکار حمایت کرده و حتی در مقطعی که در سال ۹۱ مردم عراق در قیام خونین‌شان به پیروزی نزدیک شده بودند، این قدرت‌ها ترجیح دادند که صدام را در مسند قدرتش نگاه دارند.وی در ادامه اظهار داشت: پس از ۱۱ سپتامبر و اشغال افغانستان شرایطی پیش آمد تا آمریکا و انگلستان برای حذف صدام به تصمیم واحدی برسند و آن‌ها در این فکر بودند که با سرنگونی او سربازان اشغالگر مورد تحسین مردم عراق قرار می‌گیرند و این مردم با آغوشی باز اشغالگران را استقبال می‌کنند.دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشورمان افزود:‌ آن‌ها فکر می‌کردند پس از اشغال عراق با تشکیل حکومت نظامی و تبدیل آن به حکومتی غیرنظامی و در ماه‌های بعد با روی کار آوردن دست‌نشانده‌ی مورد نظرشان به طور کامل بر عراق مسلط شده و بر ثروت ملی و منابع زیرزمینی‌اش استیلا خواهند یافت.روحانی ادامه داد: آن‌ها می‌پنداشتند نهایتا خاورمیانه بزرگ را به تحقق می‌رسانند و در این راستا از پیش کشورهایی چون ایران، سوریه و لبنان را تحت فشار قرار دادند. آن ها فکر می‌کردند با تسلط بر خاورمیانه رهبری‌شان بر جهان را تثبیت کرده و بر منابع اصلی نفت در منطقه سلطه یافته‌اند.وی همچنین گفت:‌ آن‌ها بر این باور بودند که با این سلطه قدرت‌هایی که در آینده به عنوان رقیب آمریکا سر برآورند، از اتحادیه اروپا گرفته تا چین و روسیه فاصله‌ای را با آمریکا ایجاد کرده‌اند و لذا حمله به عراق مقدمه‌ای برای سلطه بر منطقه و سلطه بر منطقه مقدمه‌ای برای سلطه‌ی جهانی باشد.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک خاطرنشان کرد: ‌امروز تقریبا سه سال و یک ماه از حمله‌ی آمریکا به عراق می‌گذرد و در عراق هنوز ناامنی بیداد می‌کند و مردم دارای امنیت نیستند.دکتر روحانی با برشماری برخی مشکلات کنونی ملت عراق اظهار داشت:‌ امروز مشکلات مردم عراق روزافزون است و هر روزه بر مشکلات اقتصادی و اجتماعی آن‌ها نیز افزوده می‌شود. در واقع آنچه که مورد تصور آمریکا و انگلیس نسبت به عراق بود با هوشیاری مردم این کشور و راهبری حکیمانه‌ی آیت‌الله سیستانی نقش بر آب شد. آیت‌الله سیستانی از روز نخست با شعار دموکراسی و انتخابات به جنگ سیاسی با اشغالگران پرداخت.دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با اشاره به برخی تدابیر حکیمانه آیت‌الله سیستانی افزود: به عنوان مثال زمانی که سازمان ملل قصد داشت با فشارهای مختلف انتخابات در عراق را برگزار نکند، ایشان با تواضع اعلام کردند که سازمان ملل را برای گفت‌وگو به خانه‌ام می‌پذیرم تا ثابت کنم که عراق برای انتخابات سراسری آمادگی دارد.به گزارش ایسنا، دکتر حسن روحانی ادامه داد: این عالم بزرگ، هوشمندی و با درایت به همراه ملت عراق تمامی نقشه‌های آن‌ها را برای عراق، منطقه و نهایتا جهان به چالش کشاند و امروز آمریکا در عراق و منطقه از هر زمان دیگری منفورتر است.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک با بیان این که امروز آمریکا نه تنها در افکار عمومی منطقه که در درون کشور خویش نیز با چالش مواجه است، گفت: آمار نشان می‌دهد که تنها ۳۷ درصد از مردم آمریکا با تداوم حضور سربازان این کشور در عراق موافقند و تنها ۲۷ درصد از مردم این کشور به پیروزی آمریکا در عراق اعتقاد دارند.وی همچنین افزود:‌ به قول یکی از مفسران به نام آمریکایی امروز آقای بوش در آمریکا مورد نفرت دموکرات‌ها و مورد بی‌اعتنایی روز افزون جمهوری‌خواهان است.دکتر روحانی افزود:‌ آمار نشان می‌دهد که در تمامی کشورهای همسایه‌ی عراق بیش از ۷۰ درصد از مردم از حضور آمریکا در منطقه نفرت دارند، چرا که این حمله با دروغ و فریب آغاز شد.وی ادامه داد: آمریکا برای مشروع جلوه دادن تجاوزش به عراق دو استدلال را مطرح کرد که نخستین آن سلاح کشتار جمعی در عراق بود که می‌تواند برای امنیت او و دوستانش در منطقه خطرناک باشد و دومین بهانه رابطه بغداد با سازمان القاعده که به گفته‌ی آنان مسوولان حملات ۱۱ سپتامبر بود.دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: ‌با گذشت زمان، ناثواب بودن این هر دو بهانه به اثبات رسید و بعد از گذشت سه سال نه در عراق سلاح کشتار جمعی یافت شد و نه رابطه‌ای با القاعده. سازمان سیا اف.بی.آی و مقامات آمریکایی و حتی هیات تحقیق کنگره‌ی آمریکا به صراحت اعلام کردند که نشانه‌ای از رابطه با القاعده در عراق یافت نشده است.وی همچنین ابراز داشت: بنا بر آنچه گفته شد عواملی که آقای بوش مطرح می‌کرد، واهی بودنش اثبات شد و امروز بوش به منزله چوپان دروغگویی درآمده و ادعاهای فریبکارانه‌ی آن‌ها در خصوص فعالیت‌های هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران نیز شبیه به همین جریان است.وی تاکید کرد: همه می‌دانند که فعالیت‌های هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد و بر اساس قطعنامه‌ها و بیانیه‌های این آژانس تاکنون صلح‌آمیز بوده است.به گزارش ایسنا، روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش در کنفرانس بین‌المللی تحولات عراق و چشم‌انداز امنیت منطقه‌یی ادعاهای دروغین آمریکا در خصوص فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌یی‌ کشورمان را از جمله یکی از ده‌ها مشکل دیگر آمریکا برای چالش با مساله‌ی هسته‌یی ایران دانست و افزود: امروز در منطقه شاهدیم که دخالت‌های آمریکا در امور عراق و نقض حقوق بشر و معضلات امنیتی بیش از هر روز دیگر مورد نفرت مردم عراق و منطقه قرار گرفته است.وی ادامه داد: ‌کشور عزیز عراق و ملت بزرگ این سرزمین امروزه با چند چالش مهم رو به رو هستند. نخستین چالش آن‌ها معضل امنیت در عراق است؛ امروز ناامنی در کشور عراق به گونه‌ای است که در هیچ خیابان و منطقه‌ای مکانی امن در این کشور یافت نمی‌شود.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به مسوولیت اشغالگران در برقراری امنیت در عراق گفت: با وجود این مسوولیت، آمریکا هیچ گونه توجهی به امنیت مردم عراق نداشته و صرفا در فکر تامین امنیت خود، پادگان‌های خود و ستون‌های نظامی‌اش بوده، اما حتی از تامین امنیت سربازان خود نیز عاجز است.دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در ادامه اظهار داشت: ‌آنگاه که ده‌ها تن از شیعیان، کردها و سایر مردم عراق کشته می‌شدند، برای آمریکایی‌ها اهمیت نداشت و آنگاه که اماکن دینی و مذهبی این کشور تخریب می‌شوند، برای آن‌ها مساله‌ی مهمی به حساب نمی‌آید. همچنین است هنگامی که افرادی از پلیس تازه‌کار عراق کشته می‌شوند.به گزارش ایسنا، روحانی تاکید کرد:‌ مشکل اصلی برای امنیت عراق وجود اشغالگران در این کشور است. عاملی که به صورت یک انگیزه برای افرادی درآمده تا به خشونت در این کشور دست بزنند. اعمال آمریکا در عراق سوالات فراوانی را به همراه دارد.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک افزود: ‌چرا آمریکایی‌ها اجازه نمی‌دهند که دولت عراق خود به تامین امنیتش بپردازد و چرا اطلاعات مربوط به تروریست‌ها را در اختیار دولت عراق نمی‌گذارند و چرا آن‌ها را پس از چند هفته بعد از بازداشت آزاد می‌کنند؟روحانی خاطرنشان کرد: ‌تروریستی که موجب تخریب مرقد مطهر دو امام شیعه در سامرا شده بود، در زندان آمریکایی‌ها بوده و چند روز پیش از این واقعه آزاد شده بود. امنیت سامرا نیز به عهده خود آمریکایی‌ها بوده و چگونه است که ۶۰ نفر مسلح به مدت ۱۰ ساعت در این شهر به عملیاتی مشغول بوده و آن‌ها هیچ عکس العملی نشان نداده‌اند؟ آمریکایی‌ها باید این سوالات را پاسخ گویند.وی افزود: آنها به خوبی می‌دانند که چه کشورهایی به تروریست‌ها کمک می‌کنند، به آنها پول می‌دهند و حتی برای آن‌ها نیرو اعزام می‌کنند، این کشورها رابطه‌ای صمیمی با آمریکا دارند و آمریکا باید پاسخ دهد که چرا از این اقدامات آن‌ها چشم‌پوشی و در زمینه‌ی امنیت عراق گام بر نمی‌دارند.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ادامه داد:‌ آیا آمریکایی‌ها فکر می‌کنند استقرار امنیت در عراق مشروعیت ادامه‌ی حضورشان را در این کشور زیر سوال می‌برد؟ آیا فکر می‌کنند در عراق باثبات و امن دیگر هیچ گروهی به آن‌ها توجه نخواهد کرد؟ در این خصوص جای سوالات زیادی وجود د ارد و اگر بناست امنیت در عراق برقرار شود مسوولان سیاسی این کشور بارها و بارها اعلام کرده‌اند که قادر به ایجاد امنیت در عراق هستند، اما چرا اشغالگران این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهند؟روحانی با اشاره به تلاش آمریکایی‌ها برای روی کار آوردن نیروهای بعثی در عراق اظهار داشت:‌ آن‌ها از روابط تروریست‌ها با بعثی‌ها آگاهند، ولی چرا از آن‌ها حمایت می‌کنند و اصرار دارند که آنان را سر کار آورند؟ این‌ها و ده‌ها سوال دیگر از جمله سوالاتی است که اشغالگران و آمریکا باید به آن پاسخ گویند.دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی کشورمان تصریح کرد: امنیت عراق با خروج اشغالگران و پایان دادن به دخالت آمریکا در عراق امکان‌پذیر خواهد بود. البته کشورهای منطقه نیز در صورت تمایل دولت این کشور می‌توانند به عراق کمک کنند.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، روحانی مساله‌ی وحدت و انسجام ملی و تمامیت ارضی در عراق را چالش دوم این کشور دانست و گفت:‌ همه می‌دانیم عراق از لحاظ قومی و مذهبی دارای تکثر است و برای اکثریت شیعیان و اقلیت اهل سنت و کردها راهی جز تعامل برای برقراری ثبات در عراق و وحدت امکان‌پذیر نیست.وی با تاکید بر این که هر گونه تشتت نهایتا به زیان کشور عراق خواهد بود، اظهار داشت:‌ این مساله که برخی از کشورها در منطقه و جهان اصرار دارند که عراق به جنگ داخلی وارد شده، حائز اهمیت است. حال آنکه همه‌ی این‌ها می‌دانند چنین نیست. ماجرای سامرا برای ایجاد جنگ مذهبی و داخلی در عراق برنامه‌ریزی شد که هوشیاری نجف، حوزه علمیه نجف، آیت‌الله سیستانی، مردم عراق، شیعیان، اهل سنت و مردم کرد باعث شد که این توطئه‌ها خنثی شود.به گزارش ایسنا، وی با بیان این که هنوز هم افراد در پی ایجاد جنگ داخلی در عراق هستند، گفت:‌ ما می‌دانیم که آن‌ها می‌خواهند دستاوردهای ملت عراق بر هم ریزند و قانون اساسی این کشور تغییر کند و اعلام کنند که این نظام کارآمد نیست، ولی حفظ منافع مردم و ثبات منطقه در سایه‌ی اتحاد مردم عراق امکان‌پذیر است و این اتحاد در سایه‌ی انعطاف، تطامع، تعامل، عقلانیت و ایجاد دولت و ائتلافی ملی امکان‌پذیر خواهد بود.دکتر روحانی با ابراز خرسندی از بیداری ملت عراق گفت:‌ بسیار خوشحالیم که بیداری ملت عراق باعث شده که این کشور قدم به قدم به سوی سرنوشت خویش حرکت کنند و این امر خوشایند اشغالگران نیست که در داخل عراق وحدت برقرار باشد.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک با اشاره به تلاش آمریکا برای ایجاد اختلاف بین گروه‌های مختلف عراقی اظهار داشت: خوشبختانه این تلاش‌ها ناموفق مانده و وحدت و یکپارچگی و تمامیت ارضی در عراق برای منطقه و در اصل برای این کشور امری بسیار مهم و حائز اهمیت است.روحانی با تاکید بر این که تجزیه عراق به نفع هیچ گروهی نیست و یکپارچگی‌اش به نفع همه است، گفت: در عراق یکپارچه که همه‌ی گروه‌ها و اقوام در حد جمعیت‌شان حق حضور دارند و با یکدیگر تعامل دارند، ثبات عراق و کشورهای منطقه تضمین می‌شود.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک چالش بعدی عراق را مساله‌ی کارآمدی دولت این کشور خواند و تاکید کرد که همه باید تلاش کنند تا دولت عراق دولتی کارآمد باشد.دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی با بیان این که آمریکایی‌ها ده‌ها سازمان در داخل عراق ایجاد کرده‌اند که فلسفه‌ی وجودی‌شان برای هیچ کس روشن نیست، ایجاد سازمان‌های امنیتی و اقتصادی از سوی اشغالگران در این کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: بسیاری از شرکت‌هایی که در عراق مشغول هستند به دیک چنی، دونالد رامسفلد و دو مشاور ارشد بوش که اصرار به حمله به عراق داشتند، وابسته‌اند.وی افزود: ‌اگر کنگره‌ی آمریکا حساب این شرکت‌ها را بررسی کند برایش روشن می‌شود که چرا آمریکایی‌ها بر تداوم حضورشان در عراق اصرار دارند.دکتر روحانی با اشاره به آمار مبنی بر تاکید سربازان آمریکایی برای خروج از عراق پرسید: با وجود تاکید ملت عراق و سربازان آمریکایی، چرا دولت آمریکا بر تداوم حضورش در عراق اصرار دارد؟ در واقع دخالت‌های آمریکا مانع کارآمدی دولت عراق است.روحانی افزود: آمریکایی‌ها فکر می‌کنند داخل عراق گروه‌های مختلفی وجود دارد که آن‌ها می‌توانند با ایجاد تفرقه و اختلاف بین آنها و اخذ امتیاز از یکی و دادن امتیاز به دیگری اوضاع را به نفع خویش رقم زنند. این در حالی است که کارآمدی دولت عراق تنها در سایه‌ی اجرای قانون اساسی این کشور ممکن است.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک تاکید کرد: ما معتقدیم که اجرای قانون در عراق می‌تواند دولتی کارآمد را در این کشور ایجاد کند و مردم و مسولان عراقی در این صورت قادر خواهند بود که با کارآمدی کشورشان را اداره کنند.وی مهم‌ترین چالش دیگر مردم عراق را بحث خروج اشغالگران از این کشور دانست و از این که تا کنون هیچ زمانبندی برای خروج نیروهای اشغالگر از عراق تعیین نشده، اظهار تاسف کرد.دکتر روحانی با تاکید بر لزوم خروج هر چه سریع‌تر اشغالگران عراق و توقف مداخلات آن‌ها در امور این کشور اظهار داشت:‌ ثبات عراق و به دنبال آن ثبات منطقه در این صورت بیش از پیش محقق خواهد شد.وی چالش دیگر ملت عراق را چالش بازسازی این کشور خواند و گفت: تمامی کشورهای منطقه باید در این امر به عراق کمک کنند و البته ایران به دلیل تشابهات فرهنگی و مذهبی فراوان با ملت عراق بسیار نزدیک است و ایران و عراق به منزله دو شاخه از یک درخت هستند و پیوندی بسیار نزدیک دارند.دکتر روحانی تاکید کرد که اشغالگران نباید مانع از عملکرد دولت عراق در بازسازی این کشور شوند.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک همچنین مقدمات تشکیل دولت دایمی در عراق را به ملت این کشور تبریک گفت و اظهار داشت: به ملت عراق تبریک می‌گوییم که توانسته بر مشکلات فائق آید و رییس‌جمهور، نخست وزیر و رییس مجلس‌اش را انتخاب کند. ما به مردم عراق، جلال طالبانی، جواد مالکی و محمود مشهدانی تبریک می‌گوییم.روحانی با استقبال از روندی که امروز پیش روی عراق است، اظهار امیدواری کرد: آینده‌ی شکوفا با تعامل همسایگان و حسن همجواری را در عراق شاهد باشیم.دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی همچنین با بیان این که «ما معتقدیم عراقی‌ها به خوبی می‌توانند کشورشان را اداره کنند» اظهار داشت: مردم ایران با وجود مخالفت با اشغال عراق همواره در کنار مردم این کشور بوده و آن‌ها نیز و ملت عراق نیز دریافته‌اند که عمل دولت ایران با حرف و سخنش کاملا منطبق است.روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما در تمام زمینه‌ها در کنار ملت عراق بوده و عراق را دوست و همسایه و نزدیک خود می‌دانیم و تداوم کمک‌های‌مان به این کشور را وظیفه‌ی انسانی و دینی‌مان دانسته و همچنان به کمک به این کشور ادامه خواهیم داد.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک افزود مردم عراق نمی‌خواهند به جای صدام دیکتاتور، یک ابرقدرت جایگزین شود و به خود اجازه‌ی انجام هر کاری را در کشورشان بدهد و از بالا به آن‌ها دستور دهد و حتی محاکمه صدام را هر گونه که می‌خواهد سامان دهد.روحانی ادامه داد: مردم عراق از دیکتاتوری به هر شکلش خسته شده و خواهان استقلال کامل هستند و می‌خواهند که کشورشان را با فکر خود اداره کنند.وی در پایان تصریح کرد: عراق کشوری اسلامی و عربی و مورد احترام تمام کشورهای منطقه است.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 16
  • ۰۵ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.