زندگینامه: عبدالعلی علی عسگری (۱۳۳۷-)

زندگینامه: عبدالعلی علی عسگری (۱۳۳۷-)

زندگینامه: عبدالعلی علی عسگری (۱۳۳۷-)

سینما و تلویزیون > رادیو و تلویزیون – همشهری آنلاین:
عبدالعلی علی عسگری متولدسال ۱۳۳۷ است. او دارای سوابق فرهنگی، رسانه‌ای و فنی است.

وی در پست‌‌های مدیریتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاون وزیر فرهنگ ‌و‌ ارشاد اسلامی، مدیر بنیاد فرهنگی پژوهشی غرب شناسی، رئیس دانشکده صدا و سیما و معاونت آموزشی- رسانه‌ای و فنی سازمان صدا و سیما  بوده است.

علی‌عسگری که تحصیلات آکادمیک خود را در مقطع دکتری با عنوان «مهندسی صنایع، گرایش سیستم و بهره وری» در دانشگاه علم و‌صنعت‌ ایران به پایان رسانده، از اعضای مرکزی قرارگاه فضای مجازی و از طراحان اصلی شورای عالی فضای مجازی نیز هست.

او پیش از انقلاب با هدف مقابله با رژیم ستمشاهی و در مرحله بعد مبارزه فکری با گروههای مارکسیستی، تشکلی سازمان یافته بر بنیاد مبانی اندیشه ای حضرت امام خمینی(ره) را سامان داد که مبارزات او در نهایت منجر به دستگیری توسط ساواک و زندانی شدن او که در نهایت همراه با پیروزی انقلاب اسلامی در در ۲۲ بهمن ۵۷ توسط مردم از زندان ستمشاهی آزاد شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، وی پیشتاز مبارزه فکری با گروه ‌های مارکسیستی و گروهک ‌های دیگر بود و در این راستا تشکیلاتی نیز راه اندازی نمود.

وی در دوران دفاع مقدس با حضور در جبهه ‌های جنگ به نقش آفرینی مشغول بود و از زمستان ۱۳۵۸ با اوج گیری غائله کردستان به کردستان عزیمت نمود و ماه ‌ها در کردستان حضور داشت و تا پایان جنگ تحمیلی حضور وی در جبهه ‌ها مکرراً ادامه داشت.

وی از دسته طراحان برنامه ‌های فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و از سال ۱۳۶۲ بعنوان مشاور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب و چندین سال در تدوین طرح ‌های فرهنگی مشارکت داشت.

در سال ۱۳۷۰ به عنوان معاون به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفت. علاوه بر آن با حفظ سمت رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی را عهده دار شد.

وی در زمینه ‌های اقتصادی در سال ۱۳۷۳ با نظر رئیس جمهور وقت، بنیانگذاری شرکت فروشگاههای رفاه را بر عهده گرفت. علاوه برآن به عنوان مشاور رئیس جمهور منصوب گردید و در ستاد تنظیم بازار شرکت می‌ نمود .

در سال ۱۳۸۰ به منظور شناخت غرب و آمریکا به راه اندازی بنیاد فرهنگی پژوهشی غرب شناسی اقدام نمود ودر اواسط سال۱۳۸۳ به عنوان مشاور ریاست سازمان صداوسیما منصوب گردید و سپس به عنوان معاون آموزشی سازمان و ریاست دانشکده صداوسیما مشغول به خدمت شد.

وی سپس در رشته تخصصی خودش به مدت ۱۰ سال مسئولیت معاونت توسعه و فناوری رسانه در سازمان صداوسیما را برعهده گرفت که در این مسیر موفقیتهای بسیاری در زمینه بومی سازی و تولید داخلی تجهیزات مورد نیاز کسب کرد. به طوری که بسیاری از تجهیزات مورد نیاز این سازمان و صنایع مخابراتی کشور در آن دوره با مدیریت و هدایت وی، توسط متخصصین داخلی تولید شد.

همچنین از وی به‌عنوان پدر تلویزیون دیجیتال ایران یاد می‌‌شود زیرا پایه گذار جریان پرشتاب تبدیل آنالوگ به دیجیتال بوده است. در عین حال که با طراحی شورای عالی فضای مجازی، محتوای این موضوع مهم را نیز پیگیر بود.

کتاب نظام اسلامی در اندیشه امام خمینی (ره) به عنوان یکی از تالیفات وی، یکی از منابع مرجع در خصوص مباحث حکومت اسلامی است.

دکتر علی عسگری دارای تألیفات و ترجمه کتاب هایی با عناوین پایان عصر آمریکا، قدرت در دست کیست؟، آمریکا جهان را به کدام سو می‌ برد؟، مرگ غرب ، جنگ سرد فرهنگی ، نخبگان قدرت ،کتاب لبخندو شمشیر در روابط ایران و آمریکا، مبانی نظام اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)، «صنایع فضایی و ماهواره ‌ها، مولفه قدرت ملت ‌ها در دنیای جدید»، «مدیریت رسانه، نگاهی نو»، «سپهر جهانی رسانه-روندهای عمده زیرساختی رسانه ‌های نوین»، «طرح ملی تلویزیون دیجیتال زمینی (DVB-T) در ایران»  است.

علاوه بر تألیفات فوق، دکتر علی عسگری دارای مقالات علمی با عناوینی چون «توسعه بنگاه‌‌های قرن ۲۱ با تکیه بر تکنولوژی، بازار، مصرف کننده، نگرش ‌ها، تعاریف و ویژگیهای تولید درکلاس جهانی و ارائه یک مدل مفهومی، مدل راهبردی برای دستیابی به تولید در کلاس جهانی، اثرات دیدگاه تولید در کلاس جهانی بر طراحی چشم انداز، مدیریت راهبردی رسانه و ارائه یک مدل مفهومی جدید، مبانی راهبردی نظام اسلامی(ارائه یک مدل مفهومی) ، انتخاب روش شناسی در مدیریت سازمان‌‌های رسانه‌ای، حلقه ‌های فکری، ضرورت پژوهش‌‌های گروهی، اهداف راهبردی در اقتصاد مقاومتی و… تعدادی از مقاله‌‌های ارائه شده‌ وی است.

  • منبع مورد استفاده برای این مدخل: خبرگزاری تسنیم

مطلب بالا در حوزه سینما و تلویزیون و در این آدرس اینترنتی در تاریخ منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.