سریال «باغ مظفر» از دیدگاه ۱۵ منتقد و روزنامه‌نگار

با رسیدن سریال «باغ مظفر» به روزهای پایانی پخش، فرصت مناسبی برای قضاوت درباره‌ی این مجموعه‌ی تلویزیونی از سوی اهالی رسانه و منتقدان فراهم شده است. مجموعه‌ای که به اعتقاد اغلب آنان با هدف سرگرمی صرف ساخته شده و با لحاظ خلاقیت‌هایی جدید در این راه موفق بوده ‌است. در این میان برخی نیز «باغ مظفر» را تکرار کارهای قبلی مدیری دانسته و نسبت به نحوه‌ی تبلیغ کالاهای تجاری در آن انتقاد کرده‌اند.


خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در گفت‌وگو با ۱۵ تن از دبیران سرویس‌های هنری روزنامه‌ها و منتقدان ، دیدگاه آنان را درباره‌ی «باغ مظفر» جویا شده است:


**شاپور عظیمی منتقد فیلم و برنامه‌های تلویزیون معتقد است: «باغ مظفر» نسبت به دیگر کارهای مدیری، پخته‌ترشده و پیشرفت کرده است. چرا که روایت آن «جمع و جور» است.


وی می‌افزاید: همکاری نویسندگان و بازیگران «باغ مظفر» در چند سریال قبلی مدیری، موجب شده است که آنان با یکدیگر به هماهنگی لازم برسند.


به اعتقاد عظیمی، مدیری در «باغ مظفر» نوع آوری‌هایی داشته است که از آن جمله‌ی می‌توان به قسمتی که به ناخودآگاه کامران (بابازی سیامک انصاری) می‌پرداخت، اشاره کرد.


وی در ادامه می‌گوید: در این مجموعه به خوبی از تبلیغات، استفاده طنزآمیز شده و نمایشی شده‌ است.


**حسین سینجلی – دبیر سرویس هنری روزنامه‌ی «ابتکار» – درباره‌ی این مجموعه اظهار می‌کند: یکی از حسن‌های مجموعه‌ی «باغ مظفر» این است که قصد انتقال پیام‌های اخلاقی را ندارد و فقط برای خنداندن بیننده ساخته می‌شود.


وی با اشاره به بازیگران این مجموعه می‌گوید: ‌بازیگران «باغ مظفر» چون با بازی یکدیگر آشنایی کافی دارند، به خوبی ازعهده‌ی ایفای نقش خود برآمده‌اند و در این زمینه یک سیرتکاملی درکارهای مدیری دیده می‌شود. البته به علت شتاب در ساخت کار، نقص‌های تکنیکی نیز به چشم می‌خورد.


**رضا آشفته، مسوول صفحه‌ی تلویزیون روزنامه‌ی «اعتماد ملی»، درباره‌ی باغ مظفر می‌گوید: به دلیل خوش ساخت بودن این سریال، مخاطبان زیادی به آن جذب شده‌اند که این ساخت خوب را در متن‌ها، بازی بازیگران و نحوه‌ی عملکرد عوامل حتی می‌توان دید.


وی در عین حال اظهار می‌کند: توجه اندک به محتوا و لایه‌های زیرین اثر، موجب می‌شود که «باغ مظفر» فقط به سریالی سرگرم‌کننده تبدیل شود. البته سازندگان «باغ مظفر» به این هدف خود دست یافته‌اند.


مسوول صفحه‌ی تلویزیون روزنامه‌ی «اعتماد ملی» معتقد است: پرداختن به خان و خانزاده‌ها فکر بکری نیست چرا که در سریالی چون «دایی جان ناپلئون» بسیار بهتر و محکم‌تر از «باغ مظفر» به فروریختن نظام فئودالی و ملوک الطوایفی پرداخته شده است که الان باغ مظفر از این موفقیت به شکل شوخی استفاده می‌کند.


**رسول آبادیان – دبیر سرویس هنری روزنامه‌ی «آفتاب یزد»، سرگرم سازی‌ مخاطب را یکی از رسالت‌های رسانه‌ی ملی می‌داند و می‌افزاید: نباید با دیدی منفی به این مجموعه نگریست.


وی می‌افزاید: مهران مدیری فرد مستعدی است که بر کار خود اشراف کامل دارد و نوعی از طنز را به وجود آورد که به نام او ثبت شده است. این کارگردان و بازیگر در جذب مخاطب نیز موفق عمل کرده است.


** فریده ذاکری، دبیرسرویس هنری روزنامه‌ی «آفرینش» معتقد است: لودگی، حرکات زشت و بدآموزی در «باغ مظفر» زیاد دیده می‌شود و قشر‌های خاص این برنامه را نمی‌پسندند.


به اعتقاد وی، مردم نیاز به سرگرمی دارند و مدیری نیز سرگرمی‌ساز خوبی است و همین مساله کار‌های او را قابل تحمل و تامل می‌کند.


**حسین باقریان‏، دبیر سرویس سینمایی روزنامه‌ی «ابرار» می‌گوید: «باغ مظفر» نسبت به کارهای قبلی مدیری‏ سوژه‌ی نویی دارد و از برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای ساخت برخوردار است.


وی می‌افزاید: این مجموعه توانسته است که با آمدن رضا شفیعی‌جم (درنقش قل مراد) مخاطبان بیشترین را به خود جذب کند.


وی که دبیر سرویس سینمایی سروش است اضافه می‌کند: باتوجه به کمتر بودن تعداد قسمت‌های «باغ مظفر»، نسبت به دیگر مجموعه‌های مدیری،متن‌های آن از کیفیت بهتری برخورداراست؛ البته نویسندگان «باغ مظفر» همانند همکاری‌های قبلی خود با مدیری، براساس استقبال مخاطب، تغییراتی در فیلمنامه‌های خود می‌دهند.


باقریان با اشاره به بازیگران «باغ مظفر» اظهار کرد: بازیگرانی برای این مجموعه انتخاب شده‌اند که با توجه به سابقه‌ی همکاری خود با مدیری، با این کارگردان به درک مشترکی رسیده‌اند و توانسته‌اند به بهترین شکل خواسته‌ای او را به تصویر در آوردند.


**نورا حسینی، دبیر سرویس هنری روزنامه‌ی «اندیشه‌ی نو» معتقد است: «باغ مظفر» حال وهوای مشابهی با دیگر کارهای مدیری دارد. ولی طنز ظریف و به روزتری در آن دیده می‌شود. همانند شوخی که در یکی از قسمتها با آثارعلی حاتمی شد.


وی می‌افزاید: درنقش آفرینی بازیگران این سریال مانند محمدرضا هدایتی و مهران مدیری خلاقیت‌هایی دیده می‌شود و بازی مدیری فاصله گذاری با کارهای سنتی دارد.


حسینی در پایان اظهار کرد: در این مجموعه به خوبی به تبلیغات کالاهای تجاری در فیلم‌ها وسریال‌ها پرداخته و این عمل سازندگان آثار هنری به تمسخر گرفته شده است.


**مجید شجاعی، دبیر سرویس هنری روزنامه‌ی «اسرار»، درباره‌ی آخرین ساخته‌ی مدیری به خبرنگار ایسنا می‌گوید: مخاطب همواره منتظر است که اتفاقات تازه‌ای را در کارهای مدیری ببیند، چرا که او اثری را نمی‌سازد مگر این که امتیازاتی را از تلویزیون بگیرد.


وی می‌افزاید: شاید هیچ کارگردانی به اندازه‌ی مدیری دستش برای نقد بی پرده باز نباشد. اما علیرغم این اختیار، او در«باغ مظفر» نتوانسته است که نظر مخاطبان را تامین کند.


دبیر سرویس هنری روزنامه‌ی «اسرار» اضافه می‌کند: سازندگان این مجموعه تنها سعی می‌کنند که فضای مفرحی برای مخاطبان خود بیافرینند و در این جهت حتی واژه‌ها و اصطلاحات بسیار زشت در دهان شخصیت‌های مختلف می‌گذارند که از جمله‌ی آن‌ها به برخی دیالوگهای خان مظفر (با بازی مهران مدیری ) و حیف نان( با نقش آفرینی نصرالله رادش) می‌توان اشاره کرد.


وی تاکید می‌کند: با توجه به این که خوشبختانه مخاطبان مجموعه‌های مدیری را بچه‌ها تا بزرگسالان تشکیل می‌دهند، او باید در استفاده از واژه‌های مختلف دربرنامه‌های خود دقت بیشتری کند.


دبیر سرویس هنری روزنامه «اسرار» با اشاره به تبلیغ کالای تجاری در «باغ مظفر» اظهار کرد: انجام این کار در حال تبدیل شدن به ضد تبلیغ است، چرا که به شکلی بسیار نخ نما صورت می‌گیرد و با توجه به آن که مخاطب در تلویزیون مجبور به دیدن حجم زیادی از پیام‌های بازرگانی است،‌تبلیغات ارایه شده در « باغ مظفر» را نمی‌پذیرد.


شجاعی بازی در پایان نقش آفرینی رادش و مدیری را خوب توصیف می‌کند.


**کامل نوروزی، منتقد روزنامه‌ی «رسالت»، با بیان این که که «باغ مظفر» مفاهیم سطحی و پیش پا افتاده را مطرح می‌کند، به ایسنا می‌افزاید: متاسفانه پخش چنین آثاری از سیما، موجب تنزل سطح سلیقه‌ی مخاطبان می‌شود.


به اعتقاد وی، مفاهیم و مضامین «باغ مظفر» در حد بچه‌های دبستان و راهنمایی است و با بالاتر رفتن سن بییندگان مخاطبان این سریال کاهش می‌یابد.


نوروزی ادعا می‌کند: تلویزیون با ساخت چنین سریال‌هایی تلاش می‌کند، افکار مخاطبان، به ویژه جوانان که آینده‌ساز کشورهستند را مسخ کند و درسطح پایین نگه دارد.


وی با اشاره به تبلیغات گنجانده شده در سریال «باغ مظفر» می‌گوید: دراین تبلیغات نکات ظریفی گنجانده شده است که بخشی ازآن می‌تواند درافزایش مخاطب «باغ مظفر» موثر باشد.


نوروزی درادامه اظهارمی‌کند:این مجموعه نسبت به سریال‌های دیگر از رگه‌های طنزبهتری برخوردار است.


وی در پایان معتقد است که بازی‌های نویی در باغ مظفر دیده نمی‌شود وخلاقیتی در آن به چشم نمی‌خورد.


**طاهره یوسفی – دبیر سرویس هنری «صدای عدالت» معتقد است: «باغ مظفر» سریال بدی نیست و لحظات مفرحی را برای بینندگان فراهم می‌کند.


وی در عین حال معتقد است: حضور مهران مدیری به عنوان راوی در لابه‌لای داستان «زیاد جالب نیست». از سوی دیگر تبلیغات کالاهای تجاری بسیار واضح انجام می‌شود. ضمن این که بیان نکات آموزشی لابه‌لای سریال خوب نیست، چرا که بیننده علاقه دارد داستان طنزی را دنبال کند.


این روزنامه‌نگار با انتقاد از نحوه‌ی پخش «باغ مظفر» می‌گوید: وقفه‌هایی در پخش قسمت‌های این مجموعه به وجود می‌آید که به هیچ وجه خوب نیست. به عنوان نمونه درایام عید قربان این سریال دوشب روی آنتن نرفت.


**امیر حسین فردی – دبیر سرویس هنری روزنامه‌ی «کیهان» معتقد است که «باغ مظفر» به قوت کارهای پیشین مدیری از جنبه‌هایی چون قصه نبوده و گیرایی لازم را نداشته است.


**محمدهاشم اکبریانی، دبیر سرویس ادب و هنر روزنامه‌ی «کارگزاران» – اعتقاد دارد که نبوغ مدیری، تحسین‌برانگیز است. چون سریال‌هایی را می‌سازد که اقشار مختلف را برابر تلویزیون می‌نشاند.


وی در ادامه به خبرگزاری دانشجویان ایران می‌گوید: مدیری حین پخش سریال‌های خود، شروع به اصلاح و ترمیم آن‌ها می‌کند که این تصمیم با توجه به فشارهایی که روی گروه سازنده وجود دارد، کار کمی نیست. اما با عملی شدن آن،‌ آثار مدیری در ادامه‌ی پخش اوج می‌گیرند.


این روزنامه‌نگار با بیان این که مدیری و نویسندگان «باغ مظفر» از نگاه جامعه‌شناسانه و تاریخی برخوردار هستند، اظهارمی‌کند: این زاویه دید در ساخت چنین مجموعه‌هایی بسیار موثر است و در «باغ مظفر» نیز تفاوت دیدگاه سنتی و جدید به علاوه‌ی اشرافیت رو به زوال به خوبی به تصویر کشیده شده است.


وی با اشاره به نحوه بازی گرفتن از هنرپیشگان این مجموعه می‌گوید: مدیری به خوبی از بازیگران بازی می‌گیرد به طوری که نقش‌آفرینی هنرپیشگانی که قبلا نیز در سریال‌های او حضور داشته‌اند با کارهای قبلی آنان تفاوت دارد.


اکبریانی معتقد است: علی‌رغم محدودیت‌هایی که در ساخت آثار طنز در ایران وجود دارد، مدیری و همکارانش با بهره‌گیری ازخلاقیت‌های خود توانسته‌اند سریال‌های خوبی را بسازند.


وی هم‌چنین اعتقاد دارد که تبلیغ کالای تجاری از این مجموعه، کار خوبی نیست. ولی شاید انجام این کار به خاطر تنگناهای اقتصادی باشد.


اکبریانی در عین حال متذکر می‌شود:‌ «باغ مظفر» را نباید برای انجام تبلیغات تجاری در آن زیر سوال برد.


** زهرا فضلی – دبیر سرویس هنری روزنامه‌ی «فرهنگ آشتی» با بیان این که «باغ مظفر» اثر طنز قوی محسوب می‌شود، اظهار می‌کند: کارگردانی، فیلمنامه، موسیقی، صحنه‌آرایی و دیگر عناصر سازنده‌ی این مجموعه دست به دست هم داده‌اند تا اثری قوی خلق شود و صحنه‌های دکوپاژ شده‌ی «باغ مظفر» در ذهن مدیری، وجه‌ی عینی یابد.


وی نزدیک شدن برخی صحنه‌های این مجموعه به گونه آثار ملودرام و فاصله گرفتن از طنز را از نقاط ضعف «باغ مظفر» بر می‌شمرد.


این روزنامه‌نگار با اشاره به موسیقی عنوان‌بندی «باغ مظفر» می‌گوید: درعنوان‌بندی ابتدایی مجموعه، مدیری ترانه‌ای را براساس یکی از آثار استاد شجریان به خوبی می‌خواند.

فضلی در پایان اظهار می‌کند: در تلویزیون سریال‌های طنز کمی با استقبال گسترده‌ی مخاطب مواجه می‌شوند اما مدیری مخاطب خود را دارد و نوع طنز او به دل مخاطبان می‌نشیند. بنابراین تلویزیون باید از این نوع طنزها حمایت کند.


**نفیسه تقویان – دبیر سرویس هنری روزنامه‌ی «زمان» نیز می‌گوید: «باغ مظفر» سریال عامیانه و لمپنی است.


**شاهین امین – سردبیر گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری میراث فرهنگی – درباره‌ی «باغ مظفر» می‌گوید: قسمت‌های کمی از این مجموعه را دیده‌ام. با این حال به نظر می‌آید که پیوستن پیمان قاسم‌خانی و فعالیت گروهی از نویسندگان زیر نظر او موجب متنوع‌ترشدن قصه‌ی مجموعه‌های مدیری شده است. البته مدیری در ساخت آثارخود ثابت کرده است که به خوبی می‌تواند با مخاطب ارتباط برقرار کنند.


وی با اشاره به شخصیت‌های این مجموعه اظهار می‌کند: در بعضی آثار مدیری به نظر می‌رسد که درباره‌ی شخصیت‌هایی که وارد سریال می‌شوند، قبلا فکر نشده است.


این روزنامه نگار در پایان این گزارش ایسنا اضافه می‌کند: شیوه‌ی طنز مهران مدیری تکرار می‌شود و در آثار او اتفاق تازه‌ای نمی‌افتد. البته سریال‌های او هنوز برای مردم جذاب است.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.