سپاهان ۹۰ دقیقه تا فینال آسیا
 
images/20071023/MALEK.jpg
 
:سپاهان در آتشی که روز به روز شعله ورتر می شود، توانسته به سلامت شعله ها را پس بزند و در یک قدمی فینال لیگ قهرمانان آسیا قرار گیرد.
در سیر تحولات فوتبال آسیا، این تیم ریشه دار اصفهانی موفق شده به مدد تفکرات اثربخش لوکا بوناچیچ و یاران هوشمند خود، در منظومه بزرگان آسیا بایستد و تحسین همگان را برانگیزد.
سپاهان فردا شب در شرایطی بازی برگشت خود را مقابل الوحده امارات برگزار می کند که در اصفهان با نتیجه الهام بخش یک – ۳ به برتری رسید بنابراین انتظار می رود نماینده کشورمان بتواند در ابوظبی بر میزبان خود فائق آید و بلیت حضور در فینال این رقابت های بزرگ قاره را دریافت کند.


پس از آن که سالها قافیه را به رقبای دندان گرد آسیایی باختیم و غزل رفتن به فینال جام باشگاه های آسیا را خواندیم ، حالا تیمی ریشه دار از خطه زاینده رود قصد دارد جبران مافات کند و با رسیدن به دیدار نهایی این رقابت های پراعتبار، نام ایران را دوباره بر سر زبانها بیندازد. اراده سپاهان و تفکرات لوکا بوناچیچ از ابتدای راه ، آغازی نیکو را در چارچوب دور نخست جام باشگاه های آسیا برای این باشگاه متمول در برداشت.
حضور باصلابت سپاهان در مرحله اول (گروه چهارم مقدماتی) و گامهای استوار یاران بوناچیچ موجب شد نماینده فوتبال کشورمان ، از مانع اولیه به سلامت عبور کند و بالاتر از تیمهای الشباب عربستان ، العین امارات و الاتحاد سوریه در صدر جدول تکیه بزند. طبق عادت دیرینه تصور می کردیم سپاهان هم همانند دیگر تیمهای ما در این میدان پرالتهاب کم بیاورد و چهره اش رنگ ببازد، اما بوناچیچ با انبوه ستاره هایش توانست بر طبل قدرتمندی بکوبد و برای حریفان غرب و شرق آسیا خط و نشان بکشد.در وصف و مدح سپاهان ، همین بس که نماینده فوتبال ما با اعتماد به نفسی قابل تحسین موفق شد از پس حریفان یاد شده برآید و بلیت حضور در دور دوم را بگیرد.تیم محبوب دیار گز که انگار دست بردار نبود با تفوق بر کاوازاکی ژاپن و رسیدن به مرحله نیمه نهایی نشان داد روندی که شروع کرده کماکان به قوت خود باقی است.
بالندگی و هارمونی تیمی سپاهان در بازی رفت مقابل الوحده در اصفهان نیز به منصه ظهور درآمد و سپاهان توانست با پیروزی یک – ۳ بر حریف اماراتی ، با توشه اندوزی ایده آل در انتظار بازی برگشت در ابوظبی (دوم آبان) باشد. بزرگترین شاخصه سپاهان در جام باشگاه های آسیا یا لیگ قهرمانان ، حس برتری جویی است که اوج خودباوری مردان بوناچیچ را نمایان می کند.


اوج بالندگی


با این اوصاف ، سپاهان باید در دیدار تعیین کننده فردا در امارات ، اوج نبوغ خود را به نمایش بگذارد و بدون افت روحی و غرور کاذب به میدان برود تا بتواند موتور الوحده را از کار بیندارد و اسباب صعود خود را به فینال هموار کند. عقل سلیم حکم می کند بوناچیچ و شاگردانش همانند بازی رفت ، از نماینده امارات زهرچشم بگیرند و از برد شیرین در اصفهان (۱-۳) بخوبی دفاع کنند. اگر بناست که سپاهان از میدان سرنوشت ساز فردا به سلامت بگذرد باید در سیکل اول ، خط دفاعی خود را بیمه کند و در فاز دوم بلوغ تاکتیکی و روانی خویش را با میدان داری و حضور پردامنه در زمین الوحده دیکته کند. از عباس محمدی گرفته تا هادی عقیلی و محسن بنگر و حمید عزیززاده توانسته اند دروازه و خط دفاعی سپاهان را از هر گزندی مصون بدارند. محرم نویدکیا، حسین کاظمی ، جلال اکبری ، محمود کریمی ، ابوالهیل ، عمادرضا از دیگر مردان کلیدی بوناچیچ هستند که موفق شده اند نبض میدان را در دست بگیرند و دروازه رقبای آسیایی را به تسخیر درآورند. اندیشه های بوناچیچ از یک سو و اوج طراوت نفرات یاد شده از سویی دیگر، سپاهان را تا اینجای کار بی رقیب به پیش برده است.
این عوامل سازنده در خطوط سه گانه سپاهان از ابتدا تا بدین جا در لیگ آسیا به چشم آمده ، اما نوسان این تیم اصفهانی در لیگ برتر ما را نگران کرده است.


بازگشت بموقع


سپاهان در شرایطی فردا به مصاف الوحده می رود که در بازیهای اخیرش ، کمتر از حد انتظار نشان داده است. شاید بوناچیچ و مردانش در دیدارهای گذشته در چارچوب لیگ برتر قصد نداشتند همه انرژی خود را تخلیه کنند و از منظر دیگر احتمال دارد سپاهانی ها دچار افت روحی یا غرور کاذب شده باشند. شکست ۳-۲ مقابل استقلال اهواز و برتری کمرنگ ۳-۲ برابر ملوان انزلی ، برای تیمی که داعیه قهرمانی در عرصه آسیا را دارد، آماری نگران کننده است.
سپاهان در ۲ بازی گذشته ۵ بار دروازه اش را گشوده دیده که این نشان از تزلزل در خط دفاعی این تیم دارد.

آرایشی هجومی


الوحده پس از شکست ۳-۱ در اصفهان ، طبعا فردا با آرایشی کاملا هجومی به میدان می آید و هر چه در چنته داشته باشد، رو خواهد کرد.
این تیم پیش از رویایی با سپاهان دیداری دوستانه در ورزشگاه آل نهیان ابوظبی برابر تیم علی کریمی (القطر قطر) برگزار کرد و با ۳ گل تسلیم شد.
در این بازی دوستانه ، عمق دفاع الوحده همانند دیدار رفت مقابل سپاهان ، رسوخ پذیر نشان داد و مشخص شد که پاشنه آشیل این تیم اماراتی همچنان پا برجاست.

باز هم تکرار می کنیم که ممکن است سپاهان همه هوش و حواسش به جام باشگاه های آسیا باشد و به همین سبب شاید تمام قدرت خود را در لیگ برتر به نمایش نگذاشته باشد، اما اگر این نوسان و این عقب گرد در میدان مهم ابوظبی هم تکرار شود و ضعفهای سپاهان در بازی فردا برابر الوحده نیز پابرجا باشد، آن گاه اوضاع بر وفق مراد میزبان خواهد شد.
به طور یقین ، لوکا بوناچیچ به ضعف و نقاط تاریک تیمش در خطوط سه گانه وقوف کامل پیدا کرده و نیک می داند که در بازی تعیین کننده فردا، کوچکترین غفلت باعث خواهد شد کبک حریف خروس بخواند.او و یارانش با این اندیشه به میدان می روند تا از پیروزی ۳-۱ در بازی رفت ، بخوبی دفاع کنند و بتوانند در امارات جواز صعود به فینال را بگیرند.انتظار به جای ما این است که سپاهان با ارائه یک بازی هدفمند، ضمن حراست از دروازه خودی در موقع لزوم ضربه کاری را بر پیکر الوحده وارد کند.اصولا سپاهان در بازیهای بزرگ به دلیل اندیشه های ناب بوناچیچ و هوشمندی نفراتش توانسته سربلند بیرون بیاید که توقع می رود در دیدار برگشت مقابل الوحده نیز این راهبرد از قوه به فعل در آید.اصولا بوناچیچ در این گونه بازیها، شیوه احتیاط آمیز ۱-۲-۳-۴ را در دستور کار قرار می دهد که با توجه به حضور مردان سرد و گرم چشیده در خطوط مختلف ، به نظر می رسد سپاهان برای مقهور کردن الوحده بتواند با این حربه ، تیرش را به هدف بزند. به کمربند دفاعی نه چندان هماهنگ سپاهان در بازیهای گذشته در لیگ برتر اشاره کردیم ، اما ازیاد نبریم که غیبت هادی عقیلی مدافع مستحکم و ملی پوش و همچنین عباس محمدی سنگربان خوشفکر در کم توانی این منطقه حساس ، نقش انکارناپذیری داشته است.
به گفته پزشک تیم سپاهان ، عقیلی از بند مصدومیت رهایی یافته و این مدافع پرتوان در بازی سرنوشت ساز چهارشنبه به میدان خواهد آمد حتی وی توان بازی مقابل ملوان را داشت ، اما کادر فنی ترجیح داد عقیلی بیش از پیش به استراحت بپردازد تا با فراغ بال و آمادگی کامل ، خود را مهیای پیکار با الوحده کند. بازگشت او و حضور احتمالی سید صالحی ، مهاجم بلند بالا و پر اشتیاق ، بارقه امید را در دل سپاهانی ها تابانده است و بی شک حضور این دو به اضافه عباس محمدی ، الوحده را دچار زحمت خواهد کرد.سپاهان با این همه بازیکن اسمی و محوری ، حق ندارد قافیه را ببازد و روی لبه تیغ حرکت کند.خوشبختانه سپاهان را در عرصه آسیا فهیم و کم اشتباه دیدیم.
نفرات هوشمند این تیم شعاع حرکتی خود را بلدند و وظایف محوله را نیز نیک می دانند. امید است اراده تاکتیکی بوناچیچ و یارانش در میدان تعیین کننده فردا نیز به بار بنشینند و راهبرد ایو ورتمن ، سرمربی برزیلی الوحده را نقش بر آب کند. با این حال ، نماینده کشورمان نباید خود را از پیش برنده بداند و دچار غرور کاذب شود، زیرا برخی از نفرات اماراتی همانند اسماعیل مطر فرصت طلب و زیرک هستند و از کوچکترین غفلت نهایت استفاده را می برند.هر چند یاسر عبدالله ، مدافع خشن الوحده در بازی رفت ، با کارت قرمز مواجه شد و در پیکار فردا غایب خواهد بود، اما بازگشت عبدالرحیم جمعه ، مدافع با تجربه و کاپیتان این تیم اماراتی و عبدالله سعید، هافبک پر قدرت (وی در اصفهان به دلیل اخراج در بازی با الهلال عربستان غیبت داشت) می تواند روحیه ای مضاعف به تیم میزبان تزریق کند. لئوناردو فابیانو مدافع برزیلی ، نادر الیفری سنگربان مراکشی ، یاسر مطر هافبک با تجربه ، محمد الشهنی مهاجم جوان اماراتی ، محمدعثمان هافبک ۲۰ساله ، بشیر سعید مدافع هافبک ۲۶ساله تیم ملی امارات از دیگر مهره های تاثیرگذار الوحده هستند که ورتمن فردا شب چشم به ساقها و افکار آنان خواهد دوخت.
در دیگر بازی نیمه نهایی ، عصر فردا اوراواردز ژاپن در حالی از سونگنام کره جنوبی پذیرایی می کند که در بازی رفت یک امتیاز حساس از حریف دریافت کرد. در بازی رفت ۲ تیم به تساوی ۲-۲ رضایت دادند. بد نیست بدانید بازی رفت فینال ۲هفته دیگر (۱۶ آبان) و دیدار برگشت ۲۳ آبان برگزار می شود تا سیمای تیم قهرمان آسیا نمایان شود.


رضا میرزاییان

 

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 20
  • ۰۲ آبا ۸۶
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.