عادت‌‌های خوب و تاثیر آن بر تیزهوشی دائمی

مجله موفقیت – ترجمه سولماز فروتن: خوب است که امروز همه درباره دانش و مهارت ‌های جدید مطالعه داشته باشیم. در این مقاله به چند نکته در مورد عادت ‌های خوب مطالعه اشاره می‌ کنیم:

۱- برنامه ای بریزید که بتوانید به آن پایبند باشید

اگر انعطاف پذیر باشید، متوجه می‌ شوید در کدام ساعات شبانه روز در تیزترین حالت ذهنی خود قرار دارید و همان زمان را به مطالعه اختصاص می‌ دهید. اگر آخر هفته ‌ها در منزل مطالعه یا کار می‌ کنید، اول صبح دوش آب گرم بگیرید تا برای کارهای تحلیلی آماده شوید و قبل از ناهار آن را به پایان برسانید، مخصوصا اگر آدم سحرخیزی هستید، از ظهر تا ساعت ۴ بعدازظهر بیشترین احتمال پرت شدن حواس شما وجود دارد.

عادت ‌های خوب و تاثیر آن بر تیزهوشی دائمی (slideshow)

 چسبیدن به یک برنامه ممکن است مسئولیت سنگینی به نظر برسد اما اگر بتوانید جلوی فشرده خواندن در دقیقه نود را بگیرید، قدر این سرمایه گذاری را خواهید دانست. تعداد دقایقی که صرف مطالعه می‌ کنید نسبت به نظم و پیوستگی انجام این کار اهمیت کمتری دارد.

۲- مکان آرامی را پیدا کنید تا چیزی حواس تان را پرت نکند و دفعه بعد هم همانجا بروید

تنها دنبال یک موقعیت ایده آل گشتن به اندازه کافی خوب نیست. این مکان می‌ تواند به سادگی یک صندلی راحتی در اتاق نشیمن باشد، به جای اینکه روی مبل دراز بکشید. رختخواب شاید بهترین مکان برای مطالعه نباشد.

۳- هر چه را که لازم دارید بیاورید اما فقط همان چیزهایی که لازم دارید

اگر کتاب می‌ خواهید آن را فراموش نکنید. اگر امکانش هست گوشی خود را جایی دور از خود بگذارید یا زیر کیف تان پنهانش کنید. آقا واقعا زمانی که موسیقی گوش می‌ کنید، گیرایی تان بیش‌تر می‌ شود و بیش‌تر یاد می‌ گیرید؟ اگر اینطور است، موسیقی را با هدفون پخش کنید، در غیر این صورت اصلاً گوشی را در دسترس خود نگذارید.

۴- وقتی پای مطالعه می‌ نشینید، کمی وقت بگذارید تا به قالب ذهنی مناسب دست پیدا کنید

اما فقط اندکی وقت، نه آنقدر که تمام وقت در اختیارتان را مصرف کنید. اگر در منزل هستید ۱۰ دقیقه به یک آهنگ گوش کنید. اگر کارهای منزل حواس تان را پرت می‌ کند، فهرستی از آن‌ها تهیه کنید و کنار بگذارید. مثبت باشید. به جای اینکه فکر کنید »به اندازه کافی وقت ندارم»، به این فکر کنید که «از همین الان شروع می‌ کنم». یادتان باشد که نظم و تمرکز، مهارت هایی هستند که به مرور زمان و با گام ‌های کوچک می‌ توانید آن‌ها را بسازید.

عادت ‌های خوب و تاثیر آن بر تیزهوشی دائمی (slideshow)

۵- از یادداشت ‌های خود یک طرح کلی داشته باشید

فهرست درست کرده و آن را پر کنید. تیترهایی بنویسید که به کارتان می‌ آیند حتی اگر دیگران از آن سر در نیاورند. از کلماتی استفاده کنید که برای خودتان معنا دارند، کلمات را به موضوعاتی که در حال مطالعه آن‌ها هستید ترجمه کنید. کلمات، نکات یا ایده هایی که متعلق به یک گروه هستند را با یکدیگر تلفیق کنید. هدف این است که تیتری بنویسید که کمک کند شما آن موضوع را به خاطر آورید، نه هیچ کس دیگر.

در این مورد شاید نوشتن بهتر از تایپ کردن در لپ تاپ عمل کند. تا زمانی که دستخط شما برای خودتان قابل خواندن است نگرانش نباشید. ترکیبی از نوشته تایپ شده و دستخط خودتان اشکالی ندارد. شواهدی وجود دارد دال بر اینکه به کار گیری انگشتان می‌ تواند به فکر کردن ما کمک کند. می‌ توانید یادداشت ‌های دست نویس خود را برای بازیابی بهتر، بعدا وارد لپ تاپ کنید تا فرصتی برای مرور و تثبیت خاطرات تان باشد. اگر تنها هستید، جملات مهم را با صدای بلند بخوانید و اگر در کتابخانه هستید کلمات را با زبان ادا کنید، شاید کار بچه گانه ای به نظر برسد اما در واقع این نخستین شیوه قصه گویی بشر بوده است.

۶- تمرین کنید

اگر به کلاس می‌ روید و بر بنیاد کتاب هایی که خوانده اید، یک جواب غافلگیرکننده به سوالات امتحانی می‌ دهید، برای خودتان یک سوال احتمالی طرح کنید و یا یک ساعت زمان بگیرید و امتحان را چندین بار تمرین کنید. در واقع بکوشید مشکلات آزمایشی را در درس هایی که می‌ خوانید، حل کنید. فقط جواب ‌ها را نخوانید. مسئله ‌های مشابه طرح کرده و بکوشید آن‌ها را حل کنید و بعد به دنبال منابعی باشید که به شما بگویند درست پاسخ داده اید یا خیر. اگر در حال یادگیری زبان تازه ای هستید، چند سوال و جواب بنویسید و در اولین فرصت آنرا به یک فرد بومی از همان کشور نشان دهید.

عادت ‌های خوب و تاثیر آن بر تیزهوشی دائمی (slideshow)

۷- دوست پیدا کنید

بعضی افراد کار کردن در گروه ‌های چهار پنج نفره هم سطح خود را دوست دارند. از یکدیگر امتحان بگیرید. از حس حسادت خود به عنوان منبع انگیزه بهره بگیرید نه وسیله رنجش و دلخوری.

۸- زنگ تفریح داشته باشید

اگر وسط مطالعه خواب تان گرفته است، شاید ساعت بدی از روز را برای این کار انتخاب کرده اید. اگر کمبود خواب دارید، چرت کوتاهی بزنید و دوباره سر کارتان برگردید. اگر کارتان را به قست ‌های واقع گرایانه تقسیم بندی کنید خیلی بهتر پیش می‌ رود. خوب است حداقل ساعتی یک بار حرکات کششی انجام دهید و از این سر تا آن سر کتابخانه قدم بزنید.

 از پنجره به بیرون نگاهی بیندازید مخصوصا اگر منظره ای رو به درختان و فضای سبز داشته باشد. طبیعت مسکّن خوبی برای استرس است و به تمرکزتان کمک می‌ کند. اگر در رسیدن به یک هدف بزرگ موفق شده اید، حتی در حد تمام کردنی ک فصل کتاب، کمی راه بروید یا استراحت کنید.

۹- به خودتان پاداش بدهید

خوب است که برای خودتان هدف مشخص کنید و بعد به شیوه ای که تصمیم گرفته اید به خودتان جایزه بدهید (چیزی که بعدا به خاطر آن افسوس نخورید).

عادت ‌های خوب و تاثیر آن بر تیزهوشی دائمی (slideshow)

۱۰- دانش آموزان باید تعادل را یاد بگیرند

خواب به اندازه کافی، تغذیه سالم و منظم، ورزش و پرهیز از عوامل حواس پرتی یا عدم درگیری در مسائل عاشقانه یا مشکلات اجتماعی، ما نیز به عنوان افراد بزرگسال باید این تعادل را حفظ کنیم.

۱۱- برای حفظ کارایی و تمرکز خود به داروها و گیاهان دارویی وابسته نشوید

همچنین در مهمانی هایی که روز بعدتان را مختل می‌ کنند، شرکت نکنید.

۱۲- اگر در کلاسی شرکت می‌ کنید، پیشاپیش نزد مربی یا استاد بروید و پرس و جو کنید

شاید هدف تان را بیش از حد دست بالا گرفته اید، پس باید به سختی تلاش کنید و درباره نمرات خود واقع بین باشید. سر در بیاورید که چه چیزی بیش‌تر از همه برای مربی یا استادتان اهمیت دارد. اگر از پروژه عقب افتاده اید یا کارتان بد پیش می‌ رود، به طوری با استادتان ارتباط برقرار کنید که بتوانید با او حرف بزنید.

عادت ‌های خوب و تاثیر آن بر تیزهوشی دائمی (slideshow)

۱۳- یادتان باشد که قصدتان واقعا یادگیری است، نه اینکه مدرکی بگیرید یا رییس تان را راضی نگه دارید

ممکن است برای رسیدن به یک هدف، لازم باشد مدتی از خانواده و دیگر کارهای خود فاصله بگیرید یا پول خرج کنید.برای ساختن آینده ای که در آن ممکن است از مهارت ‌ها و دانش جدید خود استفاده کنید، قدر هر فرصتی را بدانید و در عین حال در لحظه زندگی کنید و ذهن خود را ورزش دهید.

مطلب بالا در حوزه موفقیت و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۷ April 2016 | 7:54 am منتشر شده و گروه اینترنتی فایل دانلودر آن را بازنشر کرده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 9
  • ۱۸ فرو ۹۵
  • دسته‌بندی نشده
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.