فرق حسادت و غبطه چیست و راه درمان حسد را توضیح دهید؟
جواب :  


  اولاً، با خود بیندیشید که حسادت و تکبر دو خصلت زشت و بسیار ناپسند است به همان دلیل که اگر کسى نسبت به شما شک ورزید و غرور و تکبر نشان داد شما ناراحت شده و از او نفرت پیدا مى‏کنید، متقابلاً افرادى که نسبت به دیگران مهربان و صمیمى هستند و براى موفقیت دیگران دل مى‏سوزانند و با دیدن پیشرفت آنها خوشحال شده و آنها را تشویق مى‏کنند و فروتنى و تواضع دارند، انسان آنها را دوست داشته و از وجود آنها لذت مى‏برد. ثانیاً، انسان باید به جاى حسد، غبطه را شعار خود کند، چون « حسد یعنى سنگ سر راه دیگران انداختن، غبطه یعنى سنگ را از سر راه خود برداشتن» در حسادت انسان بخود و دیگران ضرر مى‏رساند، ولى در غبطه انسان علاوه بر اینکه به ضرر دیگرى کار نکرده، بر تلاش و جدّیت خود افزوده، و در حقیقت به نفع خود گام برداشته است. ثالثاً، گاهى انسان تصور مى‏کند که با تواضع خود را کوچک کرده است، در حالیکه حقیقت چنین نیست، بلکه با تواضع خود را عزت و رفعت بخشیده است. در حدیثى آمده است:
تواضعوا رحمکم اللَّه فان التواضع لا یزید العبد الاعزّاً؛ تواضع کنید تا خدا شما را مورد رحمت و الطاف خویش قرار دهد و به راستى که تواضع جز عزت و شرافت براى انسان ببار نمى‏آورد. گاهى با توجه و از روى عمد کارى کنید که نشانگر خوشحالى شما نسبت به موفقیت کسى باشد، و رفتارى که بیانگر تواضع باشد از خود نشان دهید، و بر آن تمرین و ممارست داشته باشید. در این راستا نیز به شما توصیه مى‏شود که حتماً به کتب اخلاق مراجعه کنید از قبیل کیمیاى سعادت، اخلاق ناصرى، شرح دعاى مکارم الاخلاق از «فلسفى» در دو جلد، و سایر کتب اخلاقى.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 121
  • ۲۴ ارد ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.