فلفل و گوجه فرنگی خواص ضد سرطانی دارند

محققان می گویند عناصری در فلفل و گوجه فرنگی وجود دارد که به مقابله با سرطان پروستات کمک می کنند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری آریا، این پژوهشگران اعلام کرده اند که فلفل تند می تواند مانع از رشد سلول های سرطانی در مبتلایان به سرطان پروستات و عاملی در درمان این بیماری باشد.


اعضای گروه تحقیقاتی در مرکز پزشکی سیدار سینا در لس آنجلس، آمریکا، اعلام کرده اند که آزمایش های انجام شده روی موش های آزمایشگاهی و همچنین سلول های پروستات مبتلایان به سرطان پروستات نشان می دهد که ماده شیمیایی کاپسایین، عامل تندی میوه فلفل، به نابودی سلول های سرطانی منجر می شود.


پژوهشگران پس از مشاهده تاثیر کاپسایین بر موش های آزمایشگاهی، با قرار دادن سلول های گرفته شده از مردان مبتلا به سرطان پروستات در مجاورت این ماده دریافتند که بخشی از این سلول ها از میان رفتند.


در گزارش محققان مرکز سیدار سینا، که در نشریه آمریکایی تحقیقات سرطان منتشر شده، آمده است که ماده کاپسایین فرآیندی را در موش های مبتلا به سرطان به جریان انداخت که در نتیجه آن، سلول های سرطانی به شکلی قابل توجه نابود شدند.


به گفته آنان، بررسی های آزمایشگاهی نشان داد که اندازه غده سرطانی در موش هایی که تحت درمان با این ماده قرار گرفته بودند به یک پنجم غده موش هایی کاهش یافت که از این ماده محروم مانده بودند.


برخی از محققان احضار نظر کرده اند که ممکن است کاپسایین فرآیندی را به جریان می اندازد که با آزاد کردن نوعی پروتئین، باعث می شود سلول های سرطانی در پروستات در واقع دست به خودکشی بزنند.


در عین حال، پزشکان گفته اند که مقدار کاپسایین لازم برای درمان سرطان پروستات در حدی است که نمی توان آن را با خوردن فلفل قرمز، حتی از نوع بسیار تند آن، تامین کرد.


برای این منظور، لازم است داروهای شامل این ماده به شکل خالص تر تولید و تجویز شود.


خواص ضدسرطانی گوجه فرنگی


در همین حال محققان می گویند عناصری در گوجه فرنگی وجود دارد که به مقابله با سرطان پروستات کمک می کنند.


تاکنون تصور می شد که تنها یکی از این عناصر شیمیایی به نام لیکوپین (lycopene)، دارای خواص ضدسرطانی است.


اما محققان دانشگاه های ایالتی ایلینویز و اوهایو پی برده اند که عناصر شیمیایی دیگری در گوجه فرنگی وجود دارد که بر تاثیر لیکوپین می افزاید.


به گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی این مطالعه که نتایج آن در نشریه موسسه ملی سرطان آمریکا چاپ شده، نتیجه گیری کرده است که قرص های مکمل لیکوپین تاثیر محدودی در مبارزه با سرطان دارند.


پروفسور جان اردمن، محقق اصلی مطالعه، گفت: “در گذشته معلوم نبود که آیا لیکوپین به تنهایی نقش محافظتی دارد یا خیر. اما مطالعه ما اکنون نشان می دهد که لیکوپین تنها یکی از عوامل دخیل در کاهش خطر سرطان پروستات است.”


وی افزود: “این مطالعه همچنین حاکیست که مصرف قرص های مکمل لیکوپین به اندازه مصرف گوجه فرنگی موثر نیست. به اعتقاد ما مردم باید محصولات گوجه فرنگی را انواع غذاها و سالاد مصرف کنند.”


لیکوپین، ماده ای است که گوجه فرنگی را قرمز می کند، و برای از بین بردن ذرات معروف به رادیکال های آزاد که می تواند به بافت های بدن آسیب برساند، موثر است.


سرطان پروستات از جمله بیماری های خطرناکی است که مردان را مبتلا می کند و گاه حتی پس از جراحی، دوباره در بیمار ظاهر می شود.


ممکن است کشف تازه بتواند از بروز مجدد بیماری در مبتلایان پس از جراحی جلوگیری کند و یا حتی مانع از ابتلای به این بیماری شود.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.