فواید خوردن صبحانه در دختران و پسران متفاوت است

پژوهشگران می گویند هرچند نخوردن صبحانه میزان دقت نوجوانان و جوانان را در سر کلاس درس کاهش می دهد، اما از دست دادن این وعده مهم غذایی آثار متفاوتی در دختران و پسران نوجوان ایجاد می کند. به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رویترز، دکتر کاترینا ویندنهورن مولر از دانشگاه یولم و همکارانش دریافتند پسران هنگامی که وعده غذایی صبحانه را از دست می دهند در وضعیت روحی بدتری قرار می گیرند و تاثیر منفی بر حافظه دیداری فضایی آنها می گذارد.


اما در مورد دختران اینگونه نیست.


هرچند والدین و آموزگاران خوردن صبحانه را برای موفقیت تحصیلی ضروری می دانند، اما بررسی بیش از ۵۰ سال تحقیقات در این زمینه نشان داد شواهد در تایید فواید خوردن صبحانه نامشخص است.


محققان برای بررسی تاثیر خوردن صبحانه بر یادگیری در محیط طبیعی دانش آموزان، ۱۰۴ دانش آموز ۱۳ تا ۲۰ ساله مدرسه شبانه روزی را بررسی کردند. نیمی از آنها در اولین روز تحقیق صبحانه استاندارد صرف کردند و نیم دیگر صبحانه نخوردند. بعد از آن از هر دو گروه چندین آزمون عملکرد ادراکی گرفته شد.


 آنها همچنین پرسشنامه ای که وضعیت روحی آنها را می سنجید پر کردند.


یک هفته بعد گروه اول از صبحانه خوردن منع شدند و گروه دوم صبحانه خوردند و آزمونها تکرار شد.


این مطالعه نشان داد خوردن صبحانه هیچ تاثیری در توانایی توجه دانش آموزان نداشت، اما همه دانش آموزان بعد از خوردن صبحانه احساس هشیاری بیشتری می کردند.


پسران وضعیت روحی بهتری بعد از خوردن صبحانه پیدا کردند. آنها همچنین در آزمونهای حافظه دیداری فضایی عملکرد بهتری داشتند.


خوردن صبحانه به طرق گوناگون مفید است. صبحانه انرژی و ریزمغذی ها مورد نیاز برای تولید مواد شیمیایی پیام رسان مغزی موسوم به مواد پیام رسان عصبی را تولید می کند. پروتیین، کربوهیدرات و ترکیب چربی صبحانه نیز تاثیر مثبت بر روحیه فرد می گذارد.


اگر صبحانه در کنار سایر دانش آموزان یا اعضای خانواده صرف شود، این تعامل اجتماعی هشیاری را بالا می برد. هشیاری نیز برای انجام موفقیت آمیز وظایف ادراکی ضروری است.


محققان خواستار انجام تحقیقات بیشتر در زمینه تفاوتهای جنسیتی در این زمینه شدند.


مشروح این یافته ها در شماره ماه اوت مجله “Pediatrics” منتشر شده است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.