«قطع عام» دوباره درختان در لویزان
«قطع عام» دوباره درختان در لویزان


خبرگزاری فارس: هزاران درخت دوباره برای رسیدن ما شهرنشینان به توسعه پایدار شهری، با آغاز ساخت ادامه بزرگراه شهید زین‌الدین در جنگل لویزان قطع می‌شود.


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، پیش از این قطع درختان ۳۰ تا ۴۰ ساله لویزان به منظور احداث بزرگراهی به نام شهید زین‌الدین در شمال شرق تهران باعث اختلاف بین شهرداری، شورای شهر، اداره کل منابع طبیعی و سازمان حفاظت محیط زیست شده بود که ابراز نگرانی‌های فعالان محیط زیست را نیز در پی داشت.
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در پی کشیده شدن این اختلاف به مراجع قضائی می‌گوید که دادستان تهران با تکمیل طرح احداث بزرگراه موسوم به شهید زین‌الدین در شمال شرق این شهر اعلام موافقت کرده است. این موافقت در واقع به معنی موافقت با قطع درختان جنگل لویزان است.
در مرحله اول احداث بزرگراه شهید زین‌الدین، دو هزار و ۴۳۰ اصله درخت در این جنگل که ریه تنفسی شهر تهران هم محسوب می‌شود، قطع شد و به گفته شهردار تهران، برای اتمام این طرح، دو هزار اصله درخت دیگر نیز باید قطع ‌شود.
علیرضا معدنی، مدیر نظارت راه شهرداری تهران نیز درباره قطع و کاشت درخت در این جنگل به تفاهمنامه‌ای در این خصوص که بین شهرداری تهران و وزارت جهاد کشاورزی به امضا رسیده است اشاره می کند و می‌گوید: مقرر شد شهرداری تهران ۲۰ برابر درختان قطع شده در این محدوده در قطعه ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ شمال شهر درخت بکارد.
شهردار تهران نیز قطع این درختان را با اجازه کمیسیون ماده ۷ اعلام می‌کند در حالی‌که در این کمیسیون، نمایندگان اداره کل منابع طبیعی و سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور دارند.
ادامه پروژه قطع درختان در حالی استارت خورده است که مسئولان منابع طبیعی استان تهران از آغاز این پروژه اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.
چندی پیش مدیرکل منابع طبیعی استان تهران گفته بود: به هیچ عنوان اجازه جابه‌جایی درختان جنگل‌های لویزان و سرخه‌حصار برای احداث ادامه بزرگراه‌های زین‌الدین و سرخه حصار را نمی‌دهیم.
فضل‌الله کولانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا با مسئولان شورا و شهرداری تهران برای جابه‌جایی درختان جنگل سرخه‌حصار و لویزان برای ساخت بزرگراه‌های نیمه‌کاره مانده لویزان و سرخه‌حصار توافق کرده‌اید، می‌گوید: هیچ توافقی در این رابطه صورت نگرفته است و جابه‌جایی درختان برای احداث ادامه بزرگراه‌های مذکور کلاً منتفی است.
قوام‌الدین بزرگیان، مدیر کل محیط زیست استان تهران علی رغم اینکه مدیریت این جنگل بر عهده محیط زیست نیست و اداره منابع طبیعی در برابر تغییر و تحولات آن مسئول است ، می‌گوید: ما از طرفی نمی‌توانیم جلوی توسعه شهر را بگیریم و از طرف دیگر نیز سرانه فضای سبز در پایتخت سرانه ناچیزی است پس باید هر دو طرف را داشته باشیم و اداره کل منابع طبیعی استان نیز از شهرداری تضمین بگیرد که چند برابر درختان قطع شده، درخت جدید کاشته شود.
وی از نوع درختانی هم که توسط شهرداری کاشته می‌شود ابراز نگرانی می‌کند که اگر شهرداری می‌خواهد درختان سوزنی برگ بکارد جز اینکه خاک را خراب می‌کنند و فقط چشم‌انداز زیبایی را ایجاد می‌کند، این درختان هیچ چیز دیگری ندارند.
به گفته وی درختان سوزنی برگ هیچ نقشی در کاهش آلودگی هوای تهران ندارند.
مدیر کل محیط زیست استان تهران نتیجه جلوگیری از پیشرفت پروژه احداث شهید زین‌الدین را چیزی جز عقب ماندن طرح توسعه شهر نمی‌داند و فقط بر گرفتن تضمین مبنی بر کاشت نهال های جایگزین، تأکید دارد.
این در حالیست که شهرداری تهران هزاران درخت کهنسال را در وضعیت حساس آلودگی هوا در شرق پایتخت قطع می‌کند و وعده کاشت نهال‌هایی را در شمال تهران می‌دهد.
مدیر نظارت راه شهرداری تهران از مزایای احداث این بزرگراه را کاهش ترافیک شرق تهران و کاهش میزان مصرف سوخت عنوان می‌کند اما از نقش مؤثر یک درخت در کاهش آلودگی هوای تهران که ارتباط مستقیم با زندگی تک‌تک افراد در سطح این شهر دارد سخنی نمی‌گوید.
فعالان محیط زیست از تغییر مسیر این اتوبان در حالی که از جنگل لویزان عبور نکند می‌گویند اما شهردار تهران می‌گوید اینکه گفته می‌شود، می‌توانستیم به جای عبور اتوبان زین‌الدین از وسط جنگل، آن را از کنار پادگان عبور دهیم، درست نیست، چرا که اگر مسیر بزرگراه از کنار پادگان برود در منطقه شمیران‌نو حدود ۱۰۰ هزار نفر در ضلع شمالی قرار می‌گیرند که بین لویزان هستند و از شهر جدا شده و به صورت یک جزیره دورافتاده در می‌آیند.
در حالی که نگرانی برای قطع مجدد درختان جنگل لویزان به قوت خود باقی است، شهردار تهران از آنهایی که احداث اتوبان زین‌الدین را یک سال و نیم به عقب انداخته‌اند می‌خواهد که پاسخ بدهند.
گزارش از الهه رفیعی نژاد

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 25
  • ۲۴ شهر ۸۶
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.