کتاب‌های پرفروش‌ روز ایران به‌روایت ناشران و کتاب‌فروشان؛

به‌گفته‌ی ناشران و کتاب‌فروشان، هنوز کتاب‌هایی با موضوع‌های روان‌شناسی، بویژه در زمینه‌ی ایجاد انگیزه و تقویت حس اعتماد به‌نفس، رمان‌های به‌اصطلاح عامه‌پسند، روش‌های مدیریت‌های موفق و نیز کتاب‌هایی که به موضوع‌های روز سیاسی، اجتماعی پرداخته‌اند، ازسوی جامعه‌ی کتاب‌خوان مورد توجه‌اند.

به‌گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در یک نظرسنجی از حدود ۳۰ مرکز نشر و کتاب‌فروشی، تعدادی از کتاب‌ها در چند ماه اخیر، پرفروش و بیش‌تر مورد استقبال معرفی شدند؛ از آن جمله، در حوزه‌ی ادبیات داستانی (رمان و مجموعه داستان) به این موار اشاره شد: «عشق در زمان وبا» گابریل گارسیا مارکز با ترجمه‌های بهمن فرزانه،‌ «بازی آخر بانو» بلقیس سلیمانی (برگزیده‌ی مهرگان ادب)، «مورچه‌هایی که پدرم را خوردند»، علی قانع، ‌«زنی با چکمه‌ی ساقه بلند سبز» مرتضی کربلایی‌لو، «سمفونی مردگان» عباس معروفی، «تازه‌عروس»، «عروسک فرنگی» و «هیچ‌یک از آن‌ها بازنمی‌گردد» از آلبادسس پدس با ترجمه‌ی بهمن فرزانه، «بادبادک‌باز» خالد حسینی با ترجمه‌ی زیبا گنجی و پریسا سلیمان‌زاده (این اثر به‌قلم مهدی غبرایی نیز ترجمه و منتشر شده است، اما به گفته‌ی مسوول کتاب‌فروشی نشر چشمه چندان مورد تقاضا نبوده است)، «خوبی خدا» مجموعه‌ای از داستان‌های ریموند کارور، جومپا لاهیری و موراکامی، ترجمه‌ی امیرمهدی حقیقت، «نام‌ها و نشانه‌ها در دستور زبان فارسی» احمد شاملو، «قصه‌ی حسین کرد شبستری» به‌کوشش ایرج افشار و مهران افشاری، «دن کامیلو و پسر ناخلف» گوارسکی ترجمه‌ی مرجان رضایی، «تنهایی پرهیاهو»ی هرابال ترجمه‌ی پرویز دوایی، «دختری با گوشواره‌ی مروارید» تریسی شوالیه با ترجمه‌ی گلی امامی، «مجوس شمال» با ترجمه‌ی عبدالله کوثری، «روی ماه خداوند را ببوس» مصطفی مستور، مجموعه آثار زویا پیرزاد، «نارتسیس و گلدمن» هرمان هسه با ترجمه‌ی سروش حبیبی، «تیمبوکتو»ی پل استر ترجمه‌ی شهرزاد لولاچی، «بیرون، پشت در» ناصر زراعتی، «محمود، پنج‌شنبه‌ها،‌ درکه» (خاطراتی از احمد محمود به‌قلم برزو نابت)، «آکواریوم‌های پیونگ یانگ» کانگ چون هوآن ترجمه‌ی بیژن اشتری، «سرخی تو از من» و «انگار گفته بودی لیلی» به‌قلم سپیده شاملو، مجموعه آثار بهرام بیضایی و میلان کوندرا با ترجمه‌ی فروغ پوریاوری، «و دیگران» محبوبه میرقدیری (برنده‌ی مهرگان ادب)، و «عطر سنبل، عطر کاج» فیروزه جزایری دوما.

در حوزه‌ی مجموعه شعر: «باغبان جهنم» محمد شمس لنگرودی، «دیوان احمد شاملو»، «دیوان فروغ فرخزاد» و ‌«صد شعر از صد شاعر ژاپنی» با ترجمه‌ی علیرضا سعادت، از پرفروش‌ترین‌ها بوده‌اند.

همچنین در حوزه‌ی فلسفه، سیاست و اندیشه: «مکتب تبریز و مبانی تجددخواهی» ‌سیدجواد طباطبایی، «زبان اصالت در ایدئولوژی آلمانی» تئودور آدرنو با ترجمه‌ی سیاوش جمادی، «توتالیتاریسم» هربرت د سی پر، «احمدی‌نژاد، معجزه‌ی هزاره‌ی سوم» فاطمه رجبی، «در جست‌وجوی امر قدسی»‌ گفت‌وگوی رامین جهانبگلو با سیدحسین نصر،‌ «معنای تفکر چیست» مارتین هایدگر ترجمه‌ی فرهاد سلمانیان، «فلسفه‌ی کامو» از مجموعه‌ی نام‌آوران فرهنگی با ترجمه‌ی خشایار دیهیمی، «آنارشیسم، سیاست شاعرانه» جستارهایی درباره‌ی سیاست هربرت رید با ترجمه‌ی حسن چاوشیان، «حزب توده‌ی ایران در مهاجرت» مطالعه‌ای بر اساس اسناد منتشرنشده‌ی آلمان شرقی به‌قلم قاسم نورمحمدی، «معمای هویدا» عباس میلانی، «مشروطه‌ی ایرانی» ماشاءالله آجودانی، «جامعه‌شناسی خودمانی» حسن نراقی و «ریشه‌های رمانتیزم» آیزایا برلین ترجمه‌ی عبدالله کوثری با استقبال مواجه شده‌اند.

در حوزه‌ی روان‌شناسی مدیریت نیز «چه کسی پنیر مرا برداشته است» اثر اسپنسر جانسون همچنان پرفروش است. ‌

اما طبق گفته‌ی یک مدیر نشر، نمی‌توان گفت که کدام کتاب پرفروش است. فروش آثار ادبی تقریبا تدریجی است و اصلا شاید کتاب، دیگر پرفروش نیست. حتا کتاب‌هایی را که جایزه برده‌اند، مردم نمی‌خرند. برخی کتاب‌ها شاید به‌دلیل بعضی تبلیغات جانبی، اوایل که به بازار می‌آیند، پرفروش‌اند، اما به‌تدریج فروش آن‌ها معمولی می‌شود.

البته تعدادی از ناشران نیز که به اظهار نظر در این‌باره تمایلی نداشتند، معتقد بودند که بحرانی گریبان کتاب را گرفته و شاید شرایطی که برای صدور مجوز پدید آمده است، در آن بی‌تاثیر نباشد.

مسوول یک مرکز نشر دیگر نیز عنوان کرد که همواره کتاب‌های این مرکز پرفروش‌اند، بویژه آثار ترجمه‌یی کودک و نوجوان.

ازسویی، یکی دیگر از مدیران انتشارات هم به خبرنگار ایسنا توضیح داد: همه‌چیز نسبی است، اما افت خرید وجود دارد، حتا برای تمام پخشی‌ها؛ چون اولا بازار خالی است، که شاید بخشی از آن به‌دلیل نیامدن اثر جدید به بازار باشد و دیگر این‌که آن‌قدر تشنج اجتماعی، ‌د‌لواپسی و مسائل اقتصادی در جامعه وجود دارد که اصلا کسی به کتاب رویکردی ندارد. بازار بسیار بی‌رونق و یخ‌زده است و انگار هیچ‌کس دل و دماغ کتاب‌خوانی ندارد.

اما این اعتقاد هم نزد برخی از دست‌اندرکاران بازار نشر و کتاب وجود دارد که مردم بیش‌تر به‌دنبال کتاب‌هایی هستند که ذهن و روح‌شان را از فضای پر از تنش و دغدغه، به دنیایی آرام ببرد؛ مثل کتاب‌هایی در قطع‌های جیبی با طرح‌ جلدهایی فانتزی.

ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 47
  • ۲۵ آذر ۸۵
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.