کمین شیطان‌پرستان در دانشگاه‌ها


آنها قصد دارند خیلی آرام و بی‌صدا دانشگاه‌ها را تسخیر کنند و در غیاب مسوولان رصدگری که باید شناسایی‌شان کنند، مثل یک بیماری ریشه‌کن ناشدنی و مرگ‌آور بی‌هیچ واهمه‌ از طریق پناهگاه اهالی دانش به جامعه حمله کنند تا این‌بار رسانه‌ها به مردم هشدار دهند: «شیطان‌پرستان در کمین دانشجویان نشسته‌اند.»


پیش از این نیز روزنامه جام‌جم بارها و بارها درباره گسترش سریع پدیده شیطان‌پرستی گزارش‌هایی داده بود اما حالا که پای شیطان‌پرست‌ها به دانشگاه‌ها رسیده و با استفاده از غفلت برخی مسوولان نفوذ خود را در محیط‌های علمی کشور گسترش می‌دهند، سکوت جایز نیست و این همان چیزی است که باعث شده معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نگرانی‌اش را علنی کند.


پیش از آن که گفته‌های بی‌سابقه این مسوول را به همراه یک مقام وزارت علوم درباره رواج شیطان‌پرستی در دانشگاه‌ها بخوانید، بد نیست تعریفی کوتاه از شیطان‌پرستی و نمادهای آن بشنوید تا به این نتیجه برسید که خیلی از انگشترها و گردنبندها و خالکوبی‌ها و تصاویر چاپ شده روی لباس گروهی از جوان‌ها دانسته یا ندانسته ‌نماد شیطان‌پرستی محسوب می‌شود.
● شیطان‌پرستی را می‌شناسید؟


دکتر احسان مقدسی پژوهشگر در کتاب «کژراهه شیطان‌پرستی در دنیای معاصر» درباره این پدیده توضیح می‌دهد: شیطان‌پرستی حرکتی مکتبی، شبه مکتبی یا فلسفی است که هواداران آن شیطان را طرح و الگوی اصلی و قبل از عالم هستی می‌پندارند. آنها شیطان را موجودی زنده و با چند وجه از طبیعت انسان مشترک می‌دانند. نمادهای شیطان‌پرستی رایج معمولا ستاره صبح یا پنتاگرام، تک چشم، سر بز، سر دیو، صلیب وارونه، صلیب شکسته، چشم شیطان، رقم ۶۶۶، حلقه‌ای متصل به صلیب وارونه و موسیقی‌های خاص است.


براساس گفته‌های مسوولان کشور، در حال حاضر بیش از ۷۰ فرقه وابسته به جریان شیطان‌پرستی در کشور به صورت زیرزمینی در حال فعالیت و تبلیغ هستند که معمولا و در نخستین برخورد با طعمه‌هایشان، خود را نه به عنوان شیطان‌پرست بلکه به عنوان فرقه‌ای با گرایش‌های معنوی و…. معرفی می‌کنند!


بر خلاف تصور عموم، استفاده از لقب شیطان‌پرست برای یک گروه صرفا به این معنا نیست که آن گروه شیطان را پرستش می‌کنند بلکه ممکن است گروهی، انسان را خدا بدانند یا طرفدار شر و جنایت باشند یا به موجودات افسانه‌ای شرور به عنوان الگو معتقد باشند.
● شیطان در کمین دانشجویان


روز گذشته مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم و معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در حالی از دریافت گزارش‌هایی هر چند خرد و پراکنده درباره ظهور شیطان‌پرستی در برخی فضاهای دانشگاهی به مهر سخن گفتند که همزمان با آن غلامرضا خواجه سروی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز در گفتگو با همین خبرگزاری، شیوع شیطان‌پرستی را منکر شد.


با این حال مشخص نشد که اگر معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم این چنین با اطمینان شیوع این پدیده را در دانشگاه‌ها رد می‌کند و می‌گوید بررسی‌ها نشان می‌دهد کمتر گزارشی درباره شیطان‌پرستی در دانشگاه‌ها داشته‌ایم چرا به روسای دانشگاه‌ها هشدار داد که: «دانشگاه‌ها باید مراقب باشند مسائل انحرافی به دانشگاه راه پیدا نکند.»


او افزود: براساس گزارش‌هایی که مراجع مربوط منتشر می‌کنند، در بخش‌های دیگر جامعه مواردی درباره شیطان‌پرستی گفته شده است، اما قشر دانشگاهی باید آگاه‌تر از این باشد که بخواهد به دامی گرفتار شود که بت‌پرست‌های جاهلیت قبل از اسلام به دام آن افتادند.


اما برخلاف گفته‌های معاون فرهنگی و اجتماعی وزرات علوم، ۲‌مسوول دیگر که هر دو وابسته به قشر دانشگاهی هستند، ادعاهای دیگری مطرح کردند.
● شیطان در خوابگاه‌های دانشجویی


حسن اسلامی، مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم با اشاره به آسیب‌هایی چون ترویج شیطان‌پرستی در دانشگاه‌ها و موادمخدر در خوابگاه‌ها تاکید کرد: این بحث و دیگر آسیب‌ها در همه خوابگاه‌ها وجود ندارد و عموما در خوابگاه‌هایی که نظارت در آن کم است یا خودگردان هستند، مشاهده می‌شود.


به گفته وی، خوابگاه‌های دانشگاه‌های دولتی به دلیل حضور و نظارت کارشناسان، سازوکارهای بهتری برای جلوگیری از ترویج این موارد دارند؛ اما در عین حال نمی‌توان گفت این خوابگاه‌ها بدون نقص هستند، بنابراین برای رفع این نواقص باید برنامه‌ریزی کرد.


هرچند اسلامی در گفتگو با مهر فقط بر مشاهده نمونه‌هایی از شیطان‌پرستی در خوابگاه‌ها اشاره کرد؛ اما حجت‌الاسلام داوود رنجبران، معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در بحثی کلی‌تر از برخی گزارش‌ها درباره ظهور شیطان‌پرستی در دانشگاه‌ها به این خبرگزاری خبر داد و از غفلت بعضی مدیران دانشگاهی در این زمینه انتقاد کرد.


وی گفت: درباره مبحث شیطان‌پرستی در خوابگاه‌های دانشجویی به صورت بسیار خرد، گزارش‌های بسیار پراکنده‌ای داشته‌ایم که این گزارش‌ها آنقدر جدی نیستند که بگوییم جریانی در این حوزه در دانشگاه‌ها شکل گرفته است.


رنجبران افزود: خوشبختانه جریان غالب در دانشگاه‌ها همان فضای خوبی است که دانشجویان ارزشی آن را شکل می‌دهند. افرادی نیز که به دنبال پدیده‌هایی مانند شیطان‌پرستی می‌روند مانند میکروب و ویروس‌هایی هستند که در سطح جامعه پراکنده شده‌اند و ممکن است در هر جایی حضور داشته باشند. به گفته حجت‌الاسلام رنجبران، برخی گزارش‌های خرد و پراکنده درباره ظهور شیطان‌پرستی در بعضی فضاهای دانشگاهی دلیل بر این نمی‌شود که بگوییم دانشگاه‌ها به این سمت و سو تمایل یافته‌اند؛ اما جای نگرانی نیز وجود دارد و باید با برنامه‌ریزی نسبت به این مساله برخورد شود.


به گفته او، حضور شیطان‌پرستی در کشور در قالب حضور نمادهای شیطان‌پرستی است که این نمادها در حوزه لباس، موسیقی، رفتارهای اجتماعی، فیلم، آلات تزئینی مانند انگشتر و حلقه‌های گوشواره‌ای، خوراکی‌های غیرمجاز و… قابل یافت است.
● اجاره سالن در چند دانشگاه به شیطان‌پرست‌ها


معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها درباره نتایج برخی بررسی‌ها در ارتباط با نحوه حضور عوامل شیطان‌پرستی در دانشگاه‌ها تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بخشی از افرادی که خود را دنباله‌رو شیطان‌پرستی می‌دانند، در قالب گروه‌های موسیقی برای اجاره کردن تالارها و فضاهای داخل دانشگاه با برخی مدیران دانشگاه هماهنگی کرده و در این محیط‌ها، برنامه موسیقی ترتیب داده و هوادارانشان نیز در این برنامه‌ها حضور یافته‌‌اند.


او اضافه کرد: مدیری که چنین سالنی را در اختیار یک گروه موسیقی خارج دانشگاه قرار داده، قطعا آگاه نبوده که سالن را به یک گروه شیطان‌پرست اجاره می‌دهد. اگر می‌دانست هرگز چنین کاری نمی‌کرد، لذا مدیران دانشگاه‌ها باید نسبت به این موارد آگاه باشند؛ اما متاسفانه این اتفاق در چند دانشگاه کشور رخ داده است. البته سعی شد در این زمینه اطلاع‌رسانی شود و حساسیت لازم نسبت به پدیده شیطان‌پرستی برای مدیران دانشگاه‌ها به وجود آید. حجت‌الاسلام رنجبران تاکید کرد: وقتی به مساله شیطان‌پرستی توجه نکنیم، شاهد خواهیم بود که این گروه‌ها با اجاره کردن سالن‌های آمفی‌تئاتر دانشگاه‌های معتبر کشور، اقدام به جمع‌آوری افراد و گروه‌ها و هوادارانشان می‌کنند که این جای نگرانی دارد. البته با رویکرد خوب وزارت علوم و دستگاه‌های آموزش عالی کشور و به واسطه هماهنگی مطلوبی که میان این مجموعه‌ها وجود دارد، می‌توان با این بحث‌ها مقابله کرد و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این زمینه کمک می‌کند.


معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: تصور می‌کنیم اگر این مباحث به طور جدی روی میز قرار گیرد و وضعیت دانشگاه‌ها را در این مباحث رصد کنیم، می‌توانیم نتایج مناسبی را برای رفع این معضلات بگیریم.
جام‌جم آنلاین

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام فایل دانلودر عضو شوید.

  • فایل دانلودر
  • هیچ
  • 804
  • ۲۷ دی ۸۸
فایل دانلودر
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، خبرینه و ایرونیا با هم ادغام شدن و فایل دانلودر رو تشکیل دادن! بیش از 16 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و اسکریپت و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه فایل دانلودر، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما

در حال حاضر امکان ارسال نظر وجود نداره.